Wpis z mikrobloga

Wykres kosztów życia w Irlandii od października 2013 do grudnia 2020 dla rodziny 2+2

Jak niektórzy może kojarzą, prowadzę nieco podupadłego ( ( ͡° ʖ̯ ͡°) ) już bloga https://zycienazielono.com/ i chociaż na dłuższe wpisy nie mam już od paru lat za bardzo czasu (a było by o czym pisać: ubieganie się o obywatelstwo, edukacja dla dzieci, załatwianie kredytu w Polsce na odległość), to uznałem, że parę osób może być zainteresowanych tym jak wyglądają koszty życia w Irlandii z perspektywy prawie 8 lat.

Owe "koszty życia" uwzględniają wszystkie nasze miesięczne wydatki z wyjątkiem dwóch kategorii:
- wakacji (wg mojej filozofii liczenia wydatków wakacje pokrywamy z oszczędności - nie są to "bieżące koszty życia") i wydatków podczas nich poniesionych
- dużych, wieloletnich zakupów sprzętu i elektroniki (np. laptop za 2k EUR który starczy mi na 6-7 lat nie będzie wliczony - chodzi o to, żeby pojedynczy duży zakup nie zaburzał znacząco wydatków miesięcznych)

Istotna uwaga dot. tych wydatków jest taka, że nie posiadamy samochodu - to by spokojnie był dodatkowy koszt rzędu kilkuset EUR miesięcznie.

Na wykresie zaznaczyłem (prócz samego kosztu), to co widać: trend (bardziej jako ciekawostka), daty narodzin pierwszego i drugiego dziecka, a także przeprowadzkę do większego mieszkania.

#irlandia #emigracja #ciekawostki #zycienazielono
#wielkabrytania (po sąsiedzku jakby ktoś był ciekaw)
Regis86 - Wykres kosztów życia w Irlandii od października 2013 do grudnia 2020 dla ro...

źródło: comment_1613218974HHded9gAPoYEVOEzCfdcat.jpg

Pobierz
  • 33
@Regis86: wielkie dzięki za te zestawienie ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja mam pytanie z odnośnie obywatelstwa - jeżeli już po wszystkim to gratuluje (ʘʘ), aczkolwiek jeżeli jeszcze trwa to jak wyglądają terminy, ślimaczy się proces ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Benio_Czarodziej: Bez urazy, ale widząc "Emerytury? 70% ostatniej pensji." widać, że nie wiesz o czym piszesz - emerytura w Irlandii jest w stałej wysokości dla danego przedziału zapłaconych składek i nie zależy od pensji. Dla osoby, która opłacała składki przez cały czas swojej aktywności zawodowej i zapłaciła ich średnio 48 rocznie (z 52 możliwych) emerytura (tygodniówka) to 248 EUR. Nie ważne, czy zarabiałeś 30 czy 130 tys. EUR rocznie. Oznacza to,
@Garcia: Ja już po (dziękuję, dostałem w marcu, na ostatnią chwilę przed COVIDem), żona i dzieci w trakcie (musiałem najpierw zdobyć dla siebie, dzięki czemu droga dla nich jest teoretycznie nieco łatwiejsza). Moje poszło w miarę OK, było zamieszanie w tym temacie i Irlandzki sąd najwyższy musiał rozstrzygnąć pewną kwestię, dlatego całość trwała niecały rok (zamiast 6 miesięcy). Natomiast teraz przez COVID jest masakra - dzieci paszporty są w Immigration Office
@bialy100k: Wszyscy, z którymi rozmawiam, mówią, że ostatni raz, kiedy Irlandia było "Eldorado" dla pracowników sezonowych / przyjeżdżających na krótko, to okolice 2003-2005 roku. Ponoć wtedy dosłownie przed pubami stali ludzie i zaczepiali na ulicy przechodniów (wyglądających na pracowników sezonowych ;-) ) pytając, czy nie szukają pracy. Już nawet przed samym krachem nie było tak kolorowo, chyba że w budowlance.

Teraz IT i finanse dają dobrze zarobić, pewnie inne branże też,
Emerytury? 70% ostatniej pensji.


@Regis86: Chyba, iż ktoś jest w planie emerytalnym "defined benefit" - wtedy to faktycznie może mieć miejsce. Ale pal licho ten drobny szczegół, mam dużo pytań co do reszty.

To jakie wydatki poniosłeś w związku z edukacją dzieci?
Płacisz czesne?
Czemu robiłeś obywatelstwo?
Co robisz, że laptop Ci starcza na 6 lat?
Jakim cudem przeżyłeś 7 lat bez auta? (żartuje, to głupie pytanie )
@wrzesien: Spieszę z odpowiedziami ;-)

To jakie wydatki poniosłeś w związku z edukacją dzieci?


Przedszkole ok. 120-350 EUR miesięcznie zależnie od tego czy w danym momencie chodzili obaj (obecnie 4 i 6 lat, więc już chodzi tylko jeden) i ile tam siedzieli. 3.5h dziennie zwykle pokrywane przez ECCE Scheme od - jeśli mnie pamięć nie myli - 4 roku życia.

Płacisz czesne?


Nie, tylko coroczne "contribution" (chyba 200 EUR). No i
Tylko cały czas bolało nas płacenie absurdalnych kwot na ubezpieczenie w pierwszych latach.


@Regis86: Jeśli masz 25+ lat to ubezpieczenie robi się bardziej znośne, małżonka też obniża ubezpiecznie, oraz młode, a najlepiej nowe auto też pomaga. My trochę powiedzmy oszukujemy i mamy auta na prąd co pozwala trochę zaoszczędzić na podatkach, mycie i paliwie.

Lubię Twoje wpisy, bo czasem mam wrażenie, iż mieszkamy w innych krajach - Dublin jest naprawdę bardzo
@wrzesien:

Jeśli masz 25+ lat to ubezpieczenie robi się bardziej znośne, małżonka też obniża ubezpiecznie, oraz młode, a najlepiej nowe auto też pomaga.


No mi parę lat temu (miałem wtedy 31-32 lata, nie pamiętam dokładnie) wyliczyli najpierw 3.8 tys. EUR za dwulitrowe auto z 2006 albo 2007 (mogliśmy okazyjnie kupić od znajomej, która się wyprowadzała z IE), a potem jak robiłem osobną wycenę na nowsze auto z przeniesieniem zniżek z Polski
@Regis86: dzięki za odpowiedź. Ja z żoną aplikowaliśmy w styczniu 2021 i póki co czekamy na zwrot paszportów pocztą... ciekawe kiedy to nastąpi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

nie dostały z "automatu", bo urodziły się zanim stuknęły nam 4 lata w IE

z tego co wiem, to dzieci owszem dostają paszport, aby móc podróżować, ale nie są pełnoprawnymi obywatelami IE
@Regis86: Świetny wykres, w sumie to idealny przykład na to, że Dublin to takie państwo miasto i nie ma co porównywać do reszty kraju. Nie prowadzę tak systematycznie budżetu, ale poszperałem i przed pandemią wydatki dla pary w moim przypadku, kierując się Twoim standardem obliczania to raptem 1 360 euro miesięcznie, trend również rosnący bo jeszcze jakieś 3-4 lata temu było to średnio 200 euro mniej.
z tego co wiem, to dzieci owszem dostają paszport, aby móc podróżować, ale nie są pełnoprawnymi obywatelami IE


@Garcia: Paszport możesz dostać jak się tu urodzą niezależnie od Twojej rezydencji, to prawda, natomiast do obywatelstwa rodzice potrzebują 4 lat rezydencji:

If you were born in Ireland on or after 1 January 2005 and neither of your parents were Irish or UK citizens, your entitlement to Irish citizenship by birth depends on