Wpis z mikrobloga

Wykres kosztów życia w Irlandii od października 2013 do grudnia 2020 dla rodziny 2+2

Jak niektórzy może kojarzą, prowadzę nieco podupadłego ( ( ͡° ʖ̯ ͡°) ) już bloga https://zycienazielono.com/ i chociaż na dłuższe wpisy nie mam już od paru lat za bardzo czasu (a było by o czym pisać: ubieganie się o obywatelstwo, edukacja dla dzieci, załatwianie kredytu w Polsce na odległość), to uznałem, że parę osób może być zainteresowanych tym jak wyglądają koszty życia w Irlandii z perspektywy prawie 8 lat.

Owe "koszty życia" uwzględniają wszystkie nasze miesięczne wydatki z wyjątkiem dwóch kategorii:
- wakacji (wg mojej filozofii liczenia wydatków wakacje pokrywamy z oszczędności - nie są to "bieżące koszty życia") i wydatków podczas nich poniesionych
- dużych, wieloletnich zakupów sprzętu i elektroniki (np. laptop za 2k EUR który starczy mi na 6-7 lat nie będzie wliczony - chodzi o to, żeby pojedynczy duży zakup nie zaburzał znacząco wydatków miesięcznych)

Istotna uwaga dot. tych wydatków jest taka, że nie posiadamy samochodu - to by spokojnie był dodatkowy koszt rzędu kilkuset EUR miesięcznie.

Na wykresie zaznaczyłem (prócz samego kosztu), to co widać: trend (bardziej jako ciekawostka), daty narodzin pierwszego i drugiego dziecka, a także przeprowadzkę do większego mieszkania.

#irlandia #emigracja #ciekawostki #zycienazielono
#wielkabrytania (po sąsiedzku jakby ktoś był ciekaw)
Pobierz Regis86 - Wykres kosztów życia w Irlandii od października 2013 do grudnia 2020 dla ro...
źródło: comment_1613218974HHded9gAPoYEVOEzCfdcat.jpg
  • 33
@Regis86:
Bardzo ciekawe.
Trendline z jakiegoś "automatu", czy liczyłeś coś jak średnie kroczące dla bardzo długich okresów? Ciekawa byłaby np. gdzieś może z przedziału 140-240 dni, tak myślę. Krótsze - mają raczej zbyt duże fluktuacje, dłuższe - zaczynają "gubić" zmiany.
@Regis86: Wykresy nic nie mają wspólnego z rzeczywistością, 4 bułki tydzień temu kosztowały 2 euro, dziś 2.2 a w tamtym roku 1.5. Te same zakupy w lidlu rok temu kosztowały nas 150 euro obecnie ponad 220. Tu jest dwa razy większa inflacja jak w Polsce tylko media i rząd to ukrywa.
W styczniu kupiłem klamki shimano 105 za 178 euro, a teraz jak jeszcze były w sklepie widziałem za 225.
Ty mowisz ze nie ma nic wspólnego z rzeczywistością


@motoinzyniere: Można przyjąć, że się ma podobne potrzeby, a u niego te wydatki ostatnio spadają czyli nie ma inflacji. xD

ogólne pojęcie o kosztach życia w Irlandii - wyluzuj


@Regis86: 5 piersi z kurczaka rok dwa temu kosztowały 5 euro, obecnie 10. O ubezpieczeniu aut nawet nie ma co wspominać. Na wykopie jest ostra jazda jak to jest wielka inflacja w
@4x80:

a u niego te wydatki ostatnio spadają


Linia trendu mówi zupełnie coś innego. Spadki są sporadyczne, trend jest mniej lub bardziej w górę.

Można przyjąć, że się ma podobne potrzeby


Potrzeby "żywnościowe" itp. pewnie tak, ale cała reszta (rekreacja, wyjścia) się zmienia. COVID przeoczyłeś? ;-)

A to bzdura więc mniej kupujesz, albo coś nie teges.


Pojedyncze spadki i bardziej "płaski" rok 2020 są zapewne związane z COVIDem - na samym
@hayawari: Weź jeszcze pod uwagę, że płacimy 1600 EUR za mieszkanie, gdzie normalnie byśmy płacili 300-400 EUR więcej (wzrost ceny wynajmu jest obecnie ustawowo "zablokowany" na poziomie 2% rocznie, więc płacimy poniżej stawki rynkowej, bo wynajmujemy to samo miejsce od 2015. Razem z autem trzeba by policzyć jeszcze 400-600 EUR więcej co miesiąc.
Ewidentnie krzywa krocząca się wspina, a przy braku istotnego wzrostu płac oznacza to oznacza de facto ubożenie społeczeństwa.


@bialy100k: to oznacza de facto, ze kazde dziecko kosztuje 1000 euro na mc.
kalkulując to chyba nie opłaca się bardziej niż duże miasto w UK czy nawet Londyn?


@hayawari: Irlandia już dość dawno przestała być "eldorado zarobkowym" dla krótkoterminowych (kilkuletnich) wyjazdów. To albo miejsce stałej emigracji gdzie ktoś już dawno, z 10-15 lat temu "wrósł" albo przypadkowe wyjazdy oparte na fantazjach, że "się zarobi, i wróci do Polski". Pomijam kontrakty specjalistów wysokiej klasy, bo to inny rodzaj, i nie ma dla nich dużego znaczenia
@Regis86 Irlandia jest najlepszym miejscem do życia dla rodziny. Toruń problemem jest Dublin który jest drogi. Mieszkania, działki, wszytko tańsze. Mam rodzinę która żyje tam od 2008 roku. Warunki tam a w Polsce są poprostu dużo lepsze. Emerytury? 70% ostatniej pensji.