Wpis z mikrobloga

@herejon: bylo pare teorii. Logiczne 2.Wyjmowali akcje gme z etfow. Plus opcje i zastepowanie gorszych szortow na lepsze na wyzszym pulapie cenowym. Stad strata melvina na 3mld. Skomplikowane, ale trzyma sie kupy. Jednym slowem witaj w klubie wyleszczonych na walkach zwiazanych z instrumentami pochodnymi. Zrozumialem to juz tydzien temu
@herejon: a to jak odkupią akcje i zamkną pozycję to już ta akcja znika z rynku? :) Przecież żaden problem wyzamykac te pozycje jeśli jest sensowna płynność. Obrót jest cały czas i już dawno jest po zabawie, teraz tylko nabijanie frajerów na kółkach
Tylko kto sprzeda akcje swojej firmy firmie, która shortuje? o_O


@Lubie_Budyn: Co zrobi? Ktoś mając pakiet akcji powyżej pewnej ilości (wszystko jest różnie ustalane na różnych rynkach dla różnych papierów) może je WYPOŻYCZYĆ do sprzedaży ale nadal je ma. Dokonuje tej operacji "na kreche", płaci za to % dodatkowo.

To tak jak zawiniesz samochód z leasingu wokół drzewa - a miałeś go oddać albo wykupić. W tym przypadku musisz później wykupić.
@bitrab: to tylko pokazuje ile warte są porady z redita. Nie da się wyciągnąć akcji z etf bez rebalancingu. A nawet jakby je wyciągnąć to kasa jest inwestorów a nie funduszu.

Jak byłem mały to zawsze jak chciałem zrobić coś głupiego pod naciskiem kolegów to słyszałem "a jak inni będą skakać z mostu to ty też skoczysz? Mfw kiedy wy teraz kupujecie akcje które w dwa dni wzrosły o 4000% bo