Wpis z mikrobloga

Miruny i mirabelki jestem na etapie projektowania domu i ciągle mam ból głowy czy iść w gaz (jeszcze w drodze nie ma ale zanim się wybuduje będzie) czy iść w pompę ciepła powietrze woda. Dom 120m2 z poddaszem użytkowym, wentylacja prawdopodobnie hybrydowa czyli grawitacja wspomagana wentylatorami wyciągowymi w pomieszczeniach mokrych plus nawiewniki w oknach dobre. Mam wrażenie, że cenowo w użytkowaniu to samo. Koszt inwestycji myślę że wyjdzie podobnie, niewiele drożej pompa licząc do gazu dodatkowo komin, przyłącze, umowa z gazownią itd. Prosiłbym głównie o użytkowników pompy ciepła powietrznej żeby się wypowiedzieli jak z hałasem? Mocno uciążliwy to co jednostka zewnętrzna pracuje? Jednostka zewnętrzna stała by koło pomieszczenia pralni ale niedaleko tarasu lub koło gabinetu. Mocno to świszczy czy jak klimatyzacja szum lekki i tyle?
#pompaciepla #budowadomu #budowa #ogrzewanie #budujzwykopem #fotowoltaika
  • 22
@ysza zrób może na ten czas butle propan takie wymienne 33kg chyba mają, w klatce przy domu, butla się skończy to ja wymieniasz,.podłączasz 2 czy tam 4 i działają w parach,.i potem będzie łatwiej na gaz przejść
@ysza: jeżeli będziesz coś słyszeć to dźwięki są jak lodówki. Bardziej wibracje niż świst.
Ale, raz, że najnowsze są niesłyszalne zza ściany, dwa że jak bardzo się boisz, to możesz oddalić jed.zew. o kilka metrów i jeszcze między domem a pompą postawić tuje i już nic nie ma prawa hałasować.
@univac: takie rzeczy nie wchodzą w grę, ja się tylko zastanawiam tylko między gazem a pompą. Zanim dom wybuduje to ten gaz ziemny będzie w drodze na 100%.
@ysza dlaczego nie wchodzi w.gre? Najtańsza i najlepsza opcja, hajs wylozysz na pompę a po roku będziesz się podłączał do gazu, bez.sensu
@univac: ale ja nie mówię że chce się na 100% podłączyć do gazu. Zastanawiam się między pompą a gazem więc nie zakładałbym pompy na chwilę żeby zmieniać na gaz. Chcę wybrać jeden system docelowy dlatego wypytuję użytkowników pomp o hałas itd. Co do WT2021 to jakoś dam radę, policzę na dniach.
@univac: Limit ogólnego bilansu energetycznego jest bardzo niski i żeby się w nim zmieścić trzeb korzystać z ekologicznych rozwiązań. Nawet z pompom niektóre projekty mają wymagane panele PV na dachu. Przy obecnych przepisach to w zasadzie musowo jest mieć reku, bo jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie
Co do WT2021 to jakoś dam radę, policzę na dniach.


@ysza: oooo Panie, zacznij od tego, bo się okazać może że nie masz nad czym się zastanawiać.
Jak robisz instalacje do pompy i gazu to przecież różnica między tymi dwoma rozwiązaniami na etapie projektowania to stalowa rura komina, którą w zasadzie można zamontować kiedy się chce. Jak planujesz ogrzewanie podłogowe to w zasadzie różnica na etapie projektowania to właśnie komin i
@ysza: Mi wyliczali koszt przyłącza gazu to na gotowo coś około 8 tys. było, podziękowałem. Teraz jest pompa powietrze-powietrze. Po remoncie domu w planie podłogówka i pompa powietrze-woda. Jednostka zew. wisi na ścianie, hałas niesłyszalny, a jedynie wibracje (a pytałem instalatora i powiedział, że nie będzie kłopotów - kłamstwo). Zamontować jednostkę na ziemi na wibroizolatorach i po problemie. Do tego dojdzie PV i grzanie będzie prawie za darmo.
Inwestycji trochę jest
@stassma: masz rację, sam robię PCHE sporadycznie, ale jeszcze nie robiłem dla nowych WT 2021.
@futroznorek: no właśnie czasami widzę takie teksty, ale mam wrażenie, że to jest trochę niczym nie poparte. Dlaczego tak? Ja za pompą widzę jednak więcej plusów, ceny te same za grzanie. Odchodzi jeden rodzaj mediów. Jak się zainstaluje PV to grzanie prawie za darmo - tak wiem trzeba wyłożyć dużo kasy na to i nie
@ysza: zrob sobie kalkulacje, inwestycja i jej zwrot. W mediach ważna jest dywersyfikacja. Zrob sobie instalacje gazowa z możliwością podpięcia pompy. Piec kosztuje z zasobnikiem 7 kpln z kominem. Pompa to juz poważne koszty. Serwis w przypadku kotła jest tani. W przypadku pompy bardzo drogi. W moim mniemaniu pompa jest opłacalna tylko jak nie ma możliwości gazu.
Do tego dojdzie PV i grzanie będzie prawie za darmo.

Jak się zainstaluje PV to grzanie prawie za darmo


@ysza: @fuck_yeah: Pamiętajcie, że w każdej chwili energetyka może zmienić sposób magazynowania Waszej energii i zamiast rozliczeń rocznych, będziecie mieli kwartałowe i już nie zmagazynujecie sobie energii w lato, żeby w zimę tym ogrzewać
@futroznorek: Nie powiedziałbym że kosztuje piec z kominem i zasobnikiem 7tyś. Sam komin systemowy trzeba liczyć 2,5-3 tysiące. Do tego obróbki blacharskie na dachu i ogólnie wykończenie komina trochę pochłania. Postawienie skrzynki gazowej, od skrzynki gazowej do kotłowni. Kolega ostatnio liczył co do grosza i całkowity koszt kotłowni gazowej wyszedł go 24 tysiące. Ale przyznaję rację, że trzeba dokładnie przekalkulować wszystko.
@ysza: jesteś pewny, że komina gazowca nie wystarczy wystawić za ścianę kotłowni i wsio?
@stassma: to jest argument przecie PV? więcej argumentów znalazło by się przeciw gazowi.
Pis się ze wszystkimi pokłuci i nikt nam gazu za normalne pieniądze nie sprzeda :D to pierwszy argument prosto z dupy ;)