Wpis z mikrobloga

Mirki mam pytanie do was.... Zmarł mój brat, w zakładzie pogrzebowym powiedzieli mi że jego zakład pracy musi wystawić zaświadczenie iż był u nich ubezpieczony i ten kwit dajemy do zakładu pogrzebowego na pokrycie kosztów pochówku a z kolei w zakładzie pracy mówią nam że potrzebny jest akt zgonu i faktura z zakładu pogrzebowego i że to zakład pogrzebowy załatwia... Ja już mam kołomyję #!$%@?... Jak jest naprawdę, jak wygląda ta procedura?

#pracbaza #praca #smierc
  • 9
@cirilla1989: to zaświadczenie jest potrzebne do zusu w celu uzyskania zasiłku pogrzebowego. ZUS musi mieć informację, że na dzień zgonu twój brat polegał ubezpieczeniu rentowemu.
@cirilla1989: Powinna, dla nich to minuta roboty, nie powinni robić kłopotów. Generalnie wystarczy formułka: "informujemy, że na dzień zgonu tj. DD-MM-RRR Pan X Y polegał ubezpieczeniu rentowemu" i pieczątka zakładu pracy. Koniecznie musi być to sformułowanie "podlegał ubezpieczeniu rentowemu" a nie żadne typu - "był zatrudniony", albo "polegał do ubezpieczeń".
Nie wiem jak w Waszym przypadku, ale zazwyczaj zakłady pogrzebowe "kredytują" koszty pogrzebu do tych 4k, czyli tyle ile wynosi zasiłek
@cirilla1989: hmm, po pierwsze przykro mi :(

faktycznie zakłady pogrzebowe wykładają kasę z góry i same odbierają kasę z ZUSu z zasiłku pogrzebowego. Jeśli koszty pogrzebu będą niższe niż kwota zasiłku, to zwracają różnicę. Zadzwoń do zakładu pogrzebowego i się dowiedz jeszcze raz, wiele jest czynnych 24h. Wydaje mi się że można wyciągnąć z ZUSu informację o ubezpieczeniu i zakład pracy nie powinien mieć nic do tego.

Dowiedz się czy brat
@frow: zus może sam wyciągnąć to info, ale np. ktoś umiera 1-02-2021 i wniosek składają powiedzmy 4-02-2021 a zakład pracy rozlicza się z miesięcznym przesunięciem, to poczekają do maja na wypłatę zasiłku.
@bikx: czyli muszę dopytywać się w firmie brata i kwitek który wystawia przedłożyć u zakładu pogrzebowego? Dopytuje dla klarownosci, ciut umysł mam niejasny po tym wszystkim, dlatego proszę o cierpliwość...

Zakład pogrzebowy najwyżej zwróci nadwyżkę bo powinno starczec..
@cirilla1989: Tak, możesz do zakładu zanieść, plus akty zgonu i drugi który potwierdzi pokrewieństwo między zmarłym a wnioskodawcą. Dodatkowo możesz udzielić upoważnienie zakładowi pogrzebowem i on ogarnie to wszystko do zusu. Chyba, że ten zakład tego nie robi to sam bierzesz i wypełniasz wniosek Z-12 (jak czegoś nie wiesz, lepiej uzupełnić na miejscu), akt zgonu plus ten drugi, oryginał faktury od zakładu pogrzebowego, na miejscu możliwe że dadzą oświadczenie na jakim