Wpis z mikrobloga

Podłączyli mi w domu światłowód 600Mb/s, niestety problemem jest niewystarczający zasięg i w niektórych częściach domu na piętrze gubi sygnał. Znajomy polecił mi założyć Mesha.
https://allegro.pl/oferta/router-tenda-nova-mw3-mesh-2-pack-7787540165?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Czy takie coś wystarczy i czy nie zniweluje mi znacząco prędkości?

#wifi #swiatlowody #internet #router #orange #sieci
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@elguaje: kombinujesz dobrze. Ale na pewno nie to co podałeś. Tam są porty 100Mb. Po taniości to dwupak TP-Link DECO M4 albo Tenda Nova MW6. Na meshu nie ma strat takich, jakie byś miał na reapeterach. Wersja delux to Unifi.
  • Odpowiedz
@Mecenaso: Oczywiscie, ze sa straty, te tansze mesh dzialaja podobnie jak repeatery, nawet te drozsze tez ale maja dedykowane radio na polaczenie miedzy zestawami mesh wiec nie odbieraja tyle predkosci wifi z pierwszego urzadzenia.
  • Odpowiedz
@BooB: no i tragedii też nie ma. Ale wtedy prędkość spada o połowę, np. masz ~800Mb to łącząc je po WiFi osiągniesz ~400Mb. Reapetery generują większe straty.
  • Odpowiedz
@BooB: @Mecenaso: No wlasnie nie to jest nadal repeater tylko z osobnym radiem, wydajnosc i tak bedzie mniejsza gdyby podlaczyc dedykowanego access pointa po kablu. A jesli mesh nie ma dedykowanego radia inaczej sie go nie podlaczy niz po tym wspolnym radiu. Przeciez mesh czy repeater nie wzmacnia sygnalu, on odbiega go w danym miejscu i podaje dalej, to, ze mamy na telefonie czy laptopie pokazany pelen zasieg
  • Odpowiedz
@krzywy_kanister: jeśli połączysz każdy punkt mesha kablem to wtedy masz funkcjonalność taką samą jak połączenie np 2 czy 3 ap, z tym że takie komercyjne rozwiązania jak tp link deco są lepsze bo zdecydowanie lepiej działa roaming miedzy puntami ap, bo tam nawet jednego pakietu nie stracisz gdy urządzenie będzie przełączać się miedzy punktami, a w przypadku gdy masz "zwykłe" apki, to urządzenie najpierw zrywa połączenie z jednym ap, dopiero
  • Odpowiedz
@BooB: Zwykle apki tez maja roaming z kontrollerem a w meshu to wcale nie musi lepiej dzialac, o utrzymaniu czy zerwaniu decyduje klient nie urzadzenie ktore nadaje wifi. Poczytaj sobie o standardach roamingu i przestan je identyfikowac z meshem bo w duzych obiektach czy zastosowaniu komercyjnym nikt czegos takiego nie stosuje, tylko access pointy z kontrolerami, nie mam na mysli ubiquiti czy mikrotika.
  • Odpowiedz
@krzywy_kanister: szczerze powiem, że nie widziałem nigdzie jeszcze w rozwiązaniach typowo komercyjnych apeków które ogarniają tak roaming jak komercyjne meshe, podaj jakieś urządzenia?
  • Odpowiedz
@BooB: Nie widziales bo widocznie siedzisz w sprzecie domowym. Sprawdz sobie sprzety od Cisco czy Aruba, myslisz, ze galerie handlowe czy jakies duze biurowce lub firmy korzystaja z tych wszystkich Netgearow, TPlinkow czy Tend? Z mesh mozna sie pobawic gdy w jakim miejscu nie moga dociagnac okablowania sieciowego ale jest zasilanie i mozliwosc podlaczenia access pointa w zasiegu innego urzadzenia, jednak sytuacja gdy jest zasilanie a nie ma sieci komputerowej?
  • Odpowiedz
@Mecenaso: https://www.netgear.pl/orbi/rbr20.aspx
https://www.netgear.pl/orbi/rbs50.aspx
Router i satelita, zobacz opis w specyfikacji "2,4 GHz (400 Mb/s†) + 5 GHz (866 Mb/s†) dla urządzeń WiFi podłączonych do Internetu
Dedykowane łącze WiFi 5 GHz (866 Mb/s†) zapewnia szybszą wymianę danych między routerem Orbi a satelitą Orbi
† Rzeczywista przepustowość oraz zasięg transferu danych zależą od warunków sieci i czynników otoczenia."
W tanszych urzadzeniach nie masz tego dedykowanego lacza, mozesz co najwyzej wykorzystac 2,4 ghz
  • Odpowiedz
@BooB: @krzywy_kanister: ale wiesz, że proponowanie komuś do domu Aruby (tym bardziej komuś, kto poszukuje budżetowego rozwiązania) to strzelanie z armaty do muchy? Znasz rozwiązanie to powinieneś znać też ich ceny... ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz