Wpis z mikrobloga

#htc #vive #vr #virtualreality #komputery

https://www.x-kom.pl/p/550109-gogle-vr-htc-vive-cosmos-elite.html
+
https://www.x-kom.pl/p/437833-akcesorium-do-gogli-vr-htc-vive-tracker.html x 3

Takowy mam plan i parę rozkmin, może ktoś doświadczony pomoże.
- Czy kupić same google i dokupic base station 2.0 czy zostać przy tym zestawie z BS1 - mały pokoik, mało miejsca na rozłożenie pakietu, z tego co czytałem BS1 musi być ułożone po przeciwnych stronach (o ile dobrze rozumiem - lewo/prawo albo przód/tył) co lekko komplikuje sprawę ale jest możliwe do zrealizowania. BS2 ma podobno wywalone na ułożenie i mógłbym obydwa zamontować na ścianę po przeciwnych stronach (front lewo i prawo).
- Gram w ciemnym pokoju, głównie nocą, z przyzwyczajenia nie używam światła - jak to się ma do trackingu i jak bardzo go pogarsza.
- Full body tracking - w necie widziałem, że 3 są wystarczające, jak to wygląda w praktyce, do tego jakie ustawienie BS daje najlepszy efekt. W X-Kom nie widziałem pasków do montażu, ktoś kojarzy czy muszę je dokupić osobno czy są jakieś w komplecie?
- Kontrolery - kontrolery w normalnym VIVE Cosmos wyglądają bardziej ergonomicznie dla małych rąk, te z elite wyglądają na dość duże. Ktoś wie na jakiej zasadzie działa przykładowo animacja palców/dłoni w takim VRChat przy w/w zestawie? Taka moja ciekawość. Opłaca się dokupić te małe kontrolery?
- Ogólna opłacalność - zestaw na którym to będzie wykorzystane to Ryzen 2 2600X, 16GB @ 2933, RTX 2070, W10 20H2, gry na NVME
- Interesujące mnie gry i apki - VRChat, Beat Saber, HL Alyx, VR CAD (głównie inventor ale też fusion 360)

Noszę okulary, profilowo nie wystają poza twarz ale doszły mnie słuchy że niektórzy muszą zamawiać mniejsze. Bez okularów jestem w połowie ślepy (rozmycie obrazu na krótkim dystansie).
  • 12
@Raffael:
- Montaż oświetlenia w pomieszczeniu gdzie gram nie wchodzi w grę, nie mam tam żadnego oświetlenia i taki był zamysł od początku przy budowie domu.
- Jak sprawa z dźwiękiem / mikro? Z tego co widzę po zdjęciach to jeżeli Quest 2 nie działa w ciemnym pomieszczeniu, muszę zainwestować w dobry bezprzewodowy headset.
- Sprawa body trackingu (jak się bawić to na całego)
- Znowu - sprawa okularów

@suqmadiq2ama:
@Cryolite:

- Montaż oświetlenia w pomieszczeniu gdzie gram nie wchodzi w grę, nie mam tam żadnego oświetlenia i taki był zamysł od początku przy budowie domu.


Gram przy dość słabym świetle, zwykła lampka po USB do komputera starczy.

- Jak sprawa z dźwiękiem / mikro? Z tego co widzę po zdjęciach to jeżeli Quest 2 nie działa w ciemnym pomieszczeniu, muszę zainwestować w dobry bezprzewodowy headset.


Wbudowane w Quest 2 mikrofon
@Cryolite: w ciemnym pomieszczeniu żaden zestaw nie da ci pełnej satysfakcji, jakaś małą lampkę i tak musisz mieć. Za to pakowanie się w kilkuletni sprzęt jakim jest HTC jak na rynku jest zestaw sprzed kilku miesięcy kosztujący mniej to też absurd. I najważniejsza sprawa: jaki masz pokój? Bo jak masz mało miejsca to VR będzie Cię tylko #!$%@?ł. Mi się wydawało, że mam dużo miejsca i tylko mi się wydawało a
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@BQP: stacje bazowe operują w pełnej ciemności.

@Cryolite: niby nowsze stacje bazowe działają tak jak mówisz, ale nadal dla własnego komfortu dobrze jest mieć ustawione stacje po przekątnej, wtedy masz 360° trackingu. W momencie gdy powiesisz obie na jednej ścianie, to system na 90% zgłupieje gdy odwrócisz się do nich tyłem, bądź zasłonisz kontrolera ciałem.
@Jotu: Właśnie trochę czytałem i podobno BS2 właśnie przez to, że działa na zasadzie trackingu laserowego, pozwala na zabawę w nocy bez oświetlenia.

@BQP: Od ściany do ściany mam jakieś 2,5m w pokoiku gdzie trzymam sprzęt do zabawy, mam tam właśnie kwadracik 2x2. Nie zależy mi na chodzeniu, bardziej właśnie pod Beat Saber / VRChat ze znajomymi (tu chyba można do poruszania się postacią używać trackpada) i głównie projekty w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Cryolite: tak, sam używam indexa w kompletnej ciemności.
Jeśli nie możesz mieć światła, to niestety żadne Questy i Cosmosy nie są dla Ciebie. W grę wchodzą tylko zestawy gdzie zarówno HMD jak i kontrolery są śledzone przez stacje bazowe - np. Index i Vive (Pro).
@Jotu: No właśnie dlatego chcę kupić vive pro + 3 trackery ver. 2.0 (te z niebieskim logiem). Okablowanie to nie problem bo pewnie dokupie ten pakiet bezprzewodowy, na YT polecają go. Tam gdzie testowałem CADa to kable mnie denerwowały mimo dużej powierzchni do pracy.
@Cryolite: ja mam równo 2x3 i to jest tak na styk. Do BSa starczy, ale do takiego Alyxa jak kiedyś byś chciał to już brakuje miejsca. Nawet sobie nie zdajesz sprawy, ile człowiek się w tym rusza, nawet jak myśli, że nie.