Wpis z mikrobloga

#prawopracy #pracbaza
Mam pytanie, bo do dziś byłem przekonany, że wiem jak to działa, ale wolę się upewnić jednak. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony, którą wypowiedział mi pracodawca (likwidacja stanowiska, z przyczyn niezwiązanych z pracownikiem). Normalnie 3 miesiące okresu wypowiedzenia + jeszcze odprawa.

Mam 11 dni urlopu. Czy jak ich nie wykorzystam, to mi za to zapłacą, czy może mi to przepaść i nie będę miał ani urlopu ani kasy?
jutrobedzieinaczej - #prawopracy #pracbaza 
Mam pytanie, bo do dziś byłem przekonany...

źródło: comment_1610091140EARDGqmpDjhvoQ6BsAZHuU.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@eloar: No właśnie tego dotyczyło moje pytanie, chociaż może niejasno się wyraziłem.

Czy czasem nie jest tak, że jakbym chciał wziąć cały ten urlop, ale pracodawca by powiedział "Nie dam ci urlopu, bo jest dużo roboty", to wtedy mi się należy kasa, ale jak po prostu nie wezmę urlopu, to hajs przepada
  • Odpowiedz
  • 1
@jutrobedzieinaczej jezeli chcesz wziac urlop, ale pracodawca nie pozwoli no duzo roboty, to płaci Ci ekwiwalent. Pracowawca jedynie ma prawo nakazac Ci wybrac ten urlop przed koncem wypowiedzenia, ale nie musi tego robić jak Cie w robocie potrzebuje.
Jezeli znasz przypadki ze ktos nie wykorzystal urlopu i nie dostał ekwiwalentu to po prostu go wydupczyli i zrobil zle ze nie walczyl o swoje
  • Odpowiedz
@jutrobedzieinaczej różnica jest taka, że w przypadku jak jesteś na wypowiedzeniu to pracodawca ma prawo wysłać Cię na ten urlop a Ty nie możesz odmówić. Ale jeśli tego nie zrobi to musi Ci wypłacić ekwiwalent. Jeszcze powinny Ci przysługiwać 3 dni dodatkowo urlopu na poszukiwanie pracy ( ͡º ͜ʖ͡º) albo mniej, zależy chyba jaki masz staż w pracy
  • Odpowiedz
@misthunt3r: Odprawa przy zwolnieniu indywidualnym

Ponadto podkreślić należy, że zgodnie z powołaną ustawą do odprawy uprawnieni są nie tylko pracownicy zwalniani grupowo, ale także pracownicy zwalniani indywidualnie, pod warunkiem, że przyczyny istniejące po stronie pracodawcy są wyłączną podstawą rozwiązania umowy o pracę, np. niekorzystna sytuacja finansowa pracodawcy, likwidacja określonych stanowisk pracy bądź ogłoszenie upadłości czy likwidacji pracodawcy. Przez sformułowanie wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy należy rozumieć sytuację, w której
  • Odpowiedz
no tak sądzę, ale czytam teraz też, że pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop przed końcem umowy, chyba że się nie zgodzi pracodawca, to ekwiwalent. Jak nie podejmę próby wzięcia urlopu, to może pracodawca się jakoś wywinie od wypłacenia mi kasy?


@jutrobedzieinaczej: Jak jesteś na wypowiedzeniu pracodawca może cię wysłać przymusowo na bieżący urlop - to jedyna taka sytuacja.
  • Odpowiedz
jeśli mnie pamięć nie myli, to tylko w przypadku gdy ustala plan urlopowy, np fabryka ma 2 tygodnie postoju na przegląd maszyn i urządzeń to ma prawo wtedy wysłać Cię na urlop


@Krystof92: Plan urlopowy nie ma tu nic do rzeczy - jak nie złożysz wniosku urlopowego to na urlop nie pójdziesz, proste, nikt cię zmusić nie może. Na postój jest postojowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz