Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 171
@Anjay: #fizykakwantowa ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Chodzi o to że fakt obserwacji wpływa na wyniki pomiarów w fizyce kwantowej. Tutaj klasyczne prążki, które powstają po przejściu fotonów przez szczelinę. Póki nie spojrzysz (zbadasz) układ jest zgodny z prawdopodobieństwem, może przyjąć wszystkie dozwolone stany.
W momencie badania, układ kolapsuje z wszystkich możliwych stanów do jednego, który właśnie obserwujesz.
@Anjay chodzi o to, że jeśli przepuścisz coś (typu foton, elektron) przez dwie szczeliny, na ekranie za nimi powstanie interferencja, podobna do tej jaką tworzą fale na wodzie. Niezwykłe jest to, że interferencja zachodzi nawet dla pojedyńczych cząstek, jak gdyby interferowały same ze sobą, czyli jak gdyby jedna cząstka przechodziła przez obie szczeliny jednocześnie.

Jednak gdy w szczeliny włożysz detektory, przy przejściu cząstki zadziała tylko lewy bądź prawy, nigdy oba jednocześnie. Dlatego
źródło: comment_1609495816Fyb2wwoPa1LrfZVuzHtKdu.jpg
@kaosha: Teoria, że żyjemy w symulacji, gdy patrzysz dzieje się to, co chcesz zobaczyć, co wydaje się z naszego punktu widzenia logiczne, rzeczywiste, normalne. Gdy nie patrzysz możemy 'poluzować' pracę procesora na którym siedzi symulacja naszego wszechświata i nie ma już tej 100% dokładności co wcześniej. Swoją drogą bardzo ciekawe. Żałuję, że dowiedziałem się o tej i innych fajnych rzeczach wiele lat po zakończeniu edukacji. Polecam ten film, jeśli ktoś szuka
źródło: comment_1609496559HYXl3AAJmFvG64Ek1PwbNk.jpg
@#!$%@?

Chodzi o obecność detektorów które w jakis sposób zaburzają zachowanie cząstek

Przecież detektor jest w szczelnie, więc uniemożliwia przejście fali przez tę szczelinę, a to z kolei uniemożliwia intereferencję z samą sobą.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kaosha: ale nawet największy akcelerator z największą możliwą wartością eV nie odpowie na to pytanie, bo jeśli rzeczywiście atomy składają się że strun, nie będziemy w stanie tego zaobserwować. Jedynym wartościowym odkryciem przez akcelerator jest cząstka higsa
@kaosha: Bo tak naprawdę nic nie wiemy o tym jak funkcjonuje wszechświat a jedynie trafiliśmy w jakieś założenia, których nikt jeszcze nie obalił, bo nie bierzemy pod uwagę ogromnej ilości innych zmiennych o których nie mamy pojęcia.
Dylatacja czasu też jest ciekawym tematem bo bierzemy ją już pod uwagę np w satelitach gps ale jeszcze nie jesteśmy w stanie wykorzystać jej potencjału przez słabo rozwiniętą technologię.

Te nasze zasady fizyki są
@mars10:

Czyli jak nikt nie patrzy na twój pokój to on nie istnieje czytaj nie jest renderowany aby oszczędzać zasoby super komputera


Zaciemnianie tematu. Do aktu obserwacji nie jest wymagane jakiekolwiek "patrzenie". Aktem obserwacji jest każda interakcja cząstek. Żeby 'nikt nie obserwował' jednej cząstki, to ta cząstka musi lecieć sobie w próżni, inaczej po prostu każda obecna na jej drodze cząstka powietrza (których są miliardy miliardów) ją 'obserwuje' powodując dekoherencję tj.
@Mastahbabuni:

Teoria, że żyjemy w symulacji, gdy patrzysz dzieje się to, co chcesz zobaczyć, co wydaje się z naszego punktu widzenia logiczne, rzeczywiste, normalne. Gdy nie patrzysz możemy 'poluzować' pracę procesora na którym siedzi symulacja naszego wszechświata i nie ma już tej 100% dokładności co wcześniej. Swoją drogą bardzo ciekawe. Żałuję, że dowiedziałem się o tej i innych fajnych rzeczach wiele lat po zakończeniu edukacji.


To srogie zaciemnienie tematu. Do aktu