Wpis z mikrobloga

#niepopularnaopinia Jeśli Warszawa miałaby się pozbyć jakiegoś swojego elementu z krajobrazu z przyczyn ideologicznych, powinien to być pomnik Małego Powstańca a nie PKiN. Nic nie usprawiedliwia udziału dzieci w konflikcie zbrojnym, tym bardziej nie powinniśmy być z tego dumni i hołdować temu faktowi.
#neuropa #4konserwy #historia
LebronAntetokounmpo - #niepopularnaopinia Jeśli Warszawa miałaby się pozbyć jakiegoś ...

źródło: comment_1609359677sPZYPp8NogXYPIdHZ3JqFu.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

pomnik jest manipulacją. Ten chłopiec wygląda na maksymalnie sześciolatka. Najmłodsi uczestnicy Powstania Warszawskiego mieli około 11 lat i raczej nie korzystali z broni, szczególnie z pistoletów maszynowych.


@LebronAntetokounmpo: Autor pomnika wypowiadał się, że właśnie jest taki młody by nie można go było przypisywać do konkretnych postaci historycznych a po prostu był symbolem dzieci.
Najmłodsza powstaniec miała 8 lat. Najmłodszy powstaniec uczestniczący w walkach miał 9 lat i jak najbardziej używał
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Nie zgadzam się, mógłby być alegoryczny, nie musi konkretnie przedstawiać dziecka. Inna sprawa - pomnik mżoe i nie pochwala wysyłania dzieci, ale jest elementem pewnej narracji, która traktuje kontekst wybiórczo. Ja np. pamiętam ten pomnik z podręcznika szkolnego i mowa było tylko o tym jaki powstaniec był bohaterski. A o tym ile w tym było jego świadomej decyzji już nikt nie wspomniał. Choroba naszej narracji patriotycznej - ignorowanie kontekstu,
  • Odpowiedz
Nie zgadzam się, mógłby być alegoryczny, nie musi konkretnie przedstawiać dziecka


@Koczkozaur: Ale przedstawia i wtedy musi być godny. I tu nie chodzi tyle o to co komu się podoba a co nie a o po prostu czystą teorię rzeźby. To nie jest wrocławski krasnal czy smok wawelski. W dodatku pomysłodawcy pomnika wybrali taką a nie inną jego formę a sam projekt nie był nowy i był wcześniej wyróżniany i to nie w g---o konkursach a przez konkretną kapitułę.

. Ja np. pamiętam ten pomnik z podręcznika szkolnego i mowa było tylko o tym jaki powstaniec był bohaterski. A o tym ile w tym było jego świadomej decyzji już nikt nie wspomniał. Choroba naszej narracji
  • Odpowiedz
@LebronAntetokounmpo: Z drugiej strony idzie na Ciebie jakas holota która i tak wymorduje i zgwałci wszystkich mieszkancow jak przegracie to co bedziesz sie zastanawiac czy cos jest etyczne czy nie? Mądrzenie sie teraz o tym co przysto a co nie w ciepełku wlasnego mieszkania z papciami na nozkach i kawce w rece. Dla mnie to akurat dobra przypominajka tego ze czasy potrafia byc inne i jak spierdzielimy to co mamy
  • Odpowiedz
@oddalenie: to nie są czasy lat 90-00. Jeszcze ją w wieku 13 lat zbierałam pokemony z Cheetosowbi oglądałam sailor moon. Dziś 13-latki wyginają się na tik-toku i z pewnością nie są zainteresowane lalkami. Co do pomnika, nie uważam, by był zawstydzający. Chodzi o to by pamiętać i nigdy nie powtórzyć czasów, gdzie nawet dzieci szły walczyć w imię wolności. "Kto nie pamięta swojej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie".
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: opisujesz to z perspektywy osoby, która ma wiedzę i zna znaczenie pomnika. Czyli zapewne co najwyżej kilka procent społeczeństwa. Ale spójrz na to z perspektywy np. cudzoziemca/turysty który przyjeżdża do Warszawy, widzi pomnik dziecka w „mundurze”, hełmie i bronią w ręku. Nie jestem pewien ale pod pomnikiem nie ma żadnej tablicy czy informacji co autor miał na myśli projektując takie upamiętnienie.
Zdecydowana większość zapytanych przez turystę przechodniów odpowie, że
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Dzięki za tę odpowiedź. W dużej mierze mnie przekonałeś. Oczywiście miałem na myśli narrację po 89' i wykorzystywanie tego pomnika w celu narzucania pewnych postaw obecnie. Nie jest rzeczywiście winą pomnika, który powstał kiedy powstał.

Jednak z jednym nie mogę się zgodzić - twierdzisz, że chodzi o dumę i godność. To ja na swoim przykładzie powiem, że nie udało się, przynajmniej w moim odbiorze. Nigdy w ten sposób go
  • Odpowiedz