Wpis z mikrobloga

Mirko pomocy!

Ryzen 9 (5900x) grzeje się do około 70*c na idle. CPU cooler pracuje na dość wysokich RPM'ach cały czas przy obciążeniu pt przeglądarka i outlook. Gdzie szukać przyczyny czegoś takiego?

CPU jest na defaultowych wartościach bez OC
Płyta główna Gigabyte Vision D B550
Chłodzenie procka beQuiet Dark Rock 4 135mm
Obudowa NZXT 3x wloty powietrza na przodzie, 2 wyciągi na gorze 140mm i jeden z tylu 120mm

Co ciekawe obudowa radzi sobie lepiej jak jest otwarta niż zamknięta.

Macie jakieś pomysły?

Na screenie temperatury procka na idle.

#pytanie #kiciochpyta #pcmasterrace #pomocy #ryzen #5900x
eLL_Koza - Mirko pomocy!

Ryzen 9 (5900x) grzeje się do około 70*c na idle. CPU coo...

źródło: comment_1609088835rfJn9oIeWhrPpGrcbqA7gB.jpg

Pobierz
  • 60
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@10129: bede srogo #!$%@? jak powiem, że były ladne? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tego 1.2v nie kminie calkiem. Jest szansa Cie zlapac na privie zeby nie śmiecić mirko? Bardzo chętnie bym się dowiedziała ()
@eLL_Koza: ale można kupić i łądne i szybkie. przecież ich nawet nie widać bo je zasłania wszystko...
jak umiesz ang to tu się dowiesz https://www.gamersnexus.net/guides/3251-raven-ridge-soc-voltage-guidelines-how-to-kill-cpu-with-safe-voltage
https://www.techpowerup.com/forums/threads/asus-b550-huge-difference-in-auto-soc-voltage-between-bios-versions-is-1-36v-safe.270292/

to łatwo zmienić ale licz się z tym, że jak dasz za mało to zaliczysz albo bluescreeny jak masz szczęście a jak pecha to reset biosu
@10129: Jak dla minie ten komp to i tak overkill wiec już chyba się nie będę szarpać ze zmiana ramu. Najwyżej za rok mu wrzucę cos szybszego. Póki co zależy mi an tym, żeby zjechał z temp. Dziękuję za pomoc ide się doedukowac ʕʔ
@eLL_Koza: jak nie dobija do 90 to możesz śmiało. w grach i tak będziesz miała z 80 w tej obudowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
boś sobie kupiła 12 rdzeniowca cholera wie po co jak gry mają często problem w pełni 6 rdzeni użyć. tylko się grzeje na darmo, trzeba było brać 5800x i ramy cl16, nawet wydajniej by było ze względu na ram ( ͡° ͜
bede srogo #!$%@? jak powiem, że były ladne? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@eLL_Koza: kisne xD

a w stressie ile ma? imo to nie ma sie cos HEHE stresować ile ma w idle, puść mu z 10 runów cinebencha to bedziesz wiedziec co sie dzieje
@eLL_Koza: W jaki sposób, dziś złożyłem na ryzen 5800x no i te temperatury mnie przerażają. Mam AiO Corsair Hydro H100i Pro, poprzedno na ryzen 3600 miałem max 75-78 w stresie który śmigał na 4400Mhz przy 1.20v. Teraz na auto ustawieniach idle 37 ale aida64 stress 80 i rosnie a cinebench r15 r20 89 na start i rośnie. Proszę o podpowiedz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TnT75: update biosu musisz zrobić, temp mierzyć AMD masterem bo tam tylko dobrze pokazuje jak to nie zadziała to Ci powiem co dalej. Ale zacznij od update biosu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@eLL_Koza: dziękuje za odzew, Aktualizacje biosu zrobiłem na starcie, w AMD master osiąga mi 90 na max 90, hwinfo pokazuje 90.4. Co ciekawe cinebenche przechodzą pomimo że 90°C na cpu.
Różnica taka w idle że na ten czas w hwinfo mam 36 a w AMD master 33°C.
@eLL_Koza: Dzięki za podpowiedzi, skożystałem z CTR 2.0RC5. Profil P1 mam na 4325MHz na 1100mv temperatury w cinebench 60+C, P2 na 4650Mhz na 1250mv tempsy w cinebench 80+ . Jak narazie niby stabilnie jest ale zobaczymy z czasem.