Wpis z mikrobloga

Mirko pomocy!

Ryzen 9 (5900x) grzeje się do około 70*c na idle. CPU cooler pracuje na dość wysokich RPM'ach cały czas przy obciążeniu pt przeglądarka i outlook. Gdzie szukać przyczyny czegoś takiego?

CPU jest na defaultowych wartościach bez OC
Płyta główna Gigabyte Vision D B550
Chłodzenie procka beQuiet Dark Rock 4 135mm
Obudowa NZXT 3x wloty powietrza na przodzie, 2 wyciągi na gorze 140mm i jeden z tylu 120mm

Co ciekawe obudowa radzi sobie lepiej jak jest otwarta niż zamknięta.

Macie jakieś pomysły?

Na screenie temperatury procka na idle.

#pytanie #kiciochpyta #pcmasterrace #pomocy #ryzen #5900x
eLL_Koza - Mirko pomocy!

Ryzen 9 (5900x) grzeje się do około 70*c na idle. CPU coo...

źródło: comment_1609088835rfJn9oIeWhrPpGrcbqA7gB.jpg

Pobierz
  • 60
@gien: Płytę masz wymieniona w opisie - Vision D B550 i Biosa aktualizowałam do najnowszej wersji (wydanej swoja droga tydzień temu) F11

@konto_dla_trybu_nocnego: W awaryjnym mi się w ogóle temperatury na programach nie pokazują ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@Zgubilem_Login: Zawsze mogę ściągnąć i przesmarować od nowa, ale nie wydaje mi się, żeby było cos źle bo byłam baaardzo uważna.
Co ciekawe obudowa radzi sobie lepiej jak jest otwarta niż zamknięta.


@eLL_Koza: to normalne, ta obudowa to syf i ile tam wentylatorów nie wsadzisz temp będą słabe. sprawdzaj na otwartej temp, jak na otwartej jest ok to wszystko w porządku.

60 stopni chwilowo na ryzenie to nic niezwykłego, one tak skaczą, gorzej jak się taka utrzymuje ciągle.
włącz w biosie amd cool n quiet, upewnij się, że masz power plan na
co może powodować, ze procek sam z siebie trzyma ponad 4hz?


@eLL_Koza: ryzena się sprawdza programem ryzen master, program do monitorowania sam z siebie potrafi go trzymać wybudzonego. ryzeny nowe potrafią zmieniać takty 1000 razy w ciągu 1 sekundy, programy nie nadążają z raportowaniem tego dobrze czasem xd
@eLL_Koza: Tak, Ryzen Master jest w zasadzie jedynym dobrze podającym temperatury i parametry Ryśków programem. HWINFO i inne potrafią przekłamywać wartości czy to woltażu, temperatur, taktowania procka.

Jeżeli chodzi o chłodzenie, to nie wiem czy czasem do Twojej obudowy na przód nie zmieści się Arctic Liquid Freezer II 280, ale to trzeba sprawdzić dokładnie, gdyż to AIO ma potężnie grubą chłodnicę (dzięki czemu jest bardzo wydajne).

Zaś odpowiadając czemu słaba obudowa
Czemu ta obudowa to syf? Jak syf to chętnie zmienię ale mi się podobała


@eLL_Koza: ehh, jakość wykonania i wyglą są dobre ale nie ma wlotów powietrza. masz te małe dziurki na froncie, one są za małe i wentylator nie może zassać powietrza. w efekcie ile ich nie wsadzisz na froncie one mało co dają, realnie nie masz wentylatorów wsysających. tak ma większość obudów (niektóre mają siatkę z boku i przód
10129 - > Czemu ta obudowa to syf? Jak syf to chętnie zmienię ale mi się podobała

...

źródło: comment_1609093379qxWZRBZSVxo9mfvtt1LszF.jpg

Pobierz
@eLL_Koza: ehh, ale wiesz, że w biosie procesor nie jest wcale wykorzystywany i tam się nie sprawdza? mozesz przez proca puścić 1.47V i mieć niskie temp bo prąd jest mały. a pod obciążeniem napiecie spadnie do 1.3V a temp 80 stopni bo 90A przez niego pchasz

w biosie takich opcji nie ma, to w systemie jest w planach zasilania...

w biosie odpalasz amd cool and quiet
czasem nazwane cnq

to nie