Wpis z mikrobloga

#teologiavanqator #katolicyzm #wiara #religia
Cześć. Postanowiłem przeczytać Katechizm Kościoła Katolickiego. Od dzisiaj codziennie wrzuciać będę tutaj streszczenie każdego z rozdziałów. Tak, aby każdy mógł zapoznać się z oficjalną nauką tej religii. Osobiście nie lubię Kościoła Katolickiego. Od zawsze interesowałem się teologią, głównie w celu wytykania sprzeczności w poglądach przeciętnych wiernych. Obszerne fragmenty z KKK znam dosyć dobrze, ale nigdy nie przerobiłem tej książki od deski do deski. To moja prywatna inicjatywa, ale jeżeli chcesz razem ze mną przebrnąć przez tą cegłę - w celu edukacji, znajdowania błędów, nieścisłości i absurdów, to ustalam nowy tag #teologiavanqator.

Zaczynamy!

(Konstytucja Apostolska - dokument ustanawiający powszechny katechizm)

Jan Paweł II w Konstytucji Apostolskiej, czyli oficjalnym dokumencie ustanawiającym nowy powszechny Katechizm Kościoła Katolickiego (data opublikowania: 11 października 1992) stwierdza, że dzieło to powstało z inicjatywy biskupów biorących udział w obradach II Soboru Watykańskiego, których celem było pogłębianie, głoszenie i powszechne stosowanie doktryn Kościoła w praktyce wiernych.

Ojcowie Synodalni stwierdzili: "Jest naszym prawie jednomyślnym życzeniem, by zostały opracowane katechizm lub kompendium całej nauki katolickiej w dziedzinie wiary i moralności, które stałyby się punktem odniesienia dla katechizmów lub kompendiów przygotowywanych w różnych regionach. Wykład nauki powinien być jednocześnie biblijny i liturgiczny, przedstawiający zdrową doktrynę i dostosowany do życia dzisiejszych chrześcijan". Po zakończeniu Synodu postanowiłem spełnić to życzenie, uznając, że będzie to "odpowiedzią na rzeczywistą potrzebę zarówno Kościoła powszechnego, jak Kościołów partykularnych".

Dowiadujemy się także, że katechizm powstał w ciągu sześciu lat wytężonej pracy, prowadzonej z wielkim zapałem, w wyniku wsłuchiwania się w różne opinie. Patronat nad tym projektem objęła komisja składająca się z dwunastu biskupów. Przewodniczył im przyszły papież, wtedy kardynał, Joseph Ratzinger. Komisja wspierana była przez siedmiu biskupów diecezjalnych, specjalistów w dziedzinie teologii i katechezy. Komisja uwzględniała uwagi licznych teologów, badaczy chrześcijańskiej nauki, nauczycieli i biskupów całego świata. W łonie Komitetu toczyły się owocne i wzbogacające dyskusje; w ten sposób ubogacono tekst oraz zapewniono Katechizmowi zwartość i jednolitość.

Dokument ten mocą autorytetu Kościoła Katolickiego jest obowiązującą wykładnią oficjalnej doktryny, o czym świadczą słowa Jana Pawła II:

"Katechizm Kościoła Katolickiego, który zatwierdziłem 25 czerwca tego roku i którego publikację zarządzam dziś mocą mojej władzy apostolskiej, wykłada wiarę Kościoła i naukę katolicką, poświadczone przez Pismo święte, Tradycję apostolską i Urząd Nauczycielski Kościoła i w ich świetle rozumiane. Uznaję go za pewną normę nauczania wiary, jak również za pożyteczne i właściwe narzędzie służące komunii eklezjalnej... Ponadto opracowanie Katechizmu ukazuje kolegialną naturę Episkopatu; świadczy o katolickości Kościoła. Można powiedzieć, że Katechizm jest owocem współpracy całego Episkopatu Kościoła katolickiego."

Jan Paweł II zwraca się także z prośbą do pasterzy Kościoła:

"Proszę zatem pasterzy Kościoła oraz wiernych, aby przyjęli ten Katechizm w duchu jedności i gorliwie nim się posługiwali, wypełniając zadanie głoszenia wiary i wzywając do życia zgodnego z Ewangelią. Katechizm zostaje im przekazany, by służył jako pewny i autentyczny punkt odniesienia w nauczaniu doktryny katolickiej, a w sposób szczególny jako tekst wzorcowy dla katechizmów lokalnych… Katechizm Kościoła Katolickiego zostaje ofiarowany każdemu człowiekowi żądającemu od nas uzasadnienia nadziei, która jest w nas i pragnącemu poznać wiarę Kościoła katolickiego."

Oznacza to, że dokument ten jest prawdodpodbnie najlepszym źródłem dla poznania doktryny katolickiej. Jest też podstawowym dokuemntem, w którym należy szukać ewentualnych sprzeczności w tejże religii. Praca z nim pozowli ustrzec się od zarzutów stawianym przeciwnikom katolicyzmu. Zarzuty te stanowią często, że przeciwnicy Kościoła odowłują się niejednokrotnie do subiektywnych opinii poszczególnych księży, biskupów, nieoficjalnych dokuemntów, objawień prywatnych itp. Dlatego właśnie postanowiłem sięgnąć do źródła - oficjalnej wykładni doktryny jaką jest Katechizm Kościoła Katolickiego.
  • 7
@VanQator: równolegle polecam książki: "Kościół oskarżony", "Dlaczego ufam Kościołowi" - rzetelne, bardzo szczegółowe wyjaśnienia wątpliwych kwestii i najczęstszych zarzutów wobeck KK, np. inkwizycja, stanowisko papieża wobec nazizmu i wiele innych. Te książki otworzyły mi oczy na to jak bardzo te "powszechne" opinie na drażliwe tematy są sprzeczne z faktami.
@VanQator: Łap plusa. Z tego co wiem, to jako jedyny w mojej katolickiej rodzinie posiadam dużą niebieską książkę. I jako jedyny jestem głęboko niewierzący ( ͡° ͜ʖ ͡°) zdaje sie ze biblię tez jako jedyny przeczytałem.