Wpis z mikrobloga

KARP MUSI BYĆ!

Wybaczcie ten clickbaitowy tytuł, ale im więcej nas się wypowie tym lepiej. Nie tak dawno od jednego ze znanych tu konserwatystów usłyszałem, że wśród wartości wyznawanych przez konserwatystów jest "TRADYCJA". Nie chciał za bardzo wyjaśnić na czym i jak polega kultywowanie tej wartości, ale chciałem podpytać resztę jaki ma do tego stosunek na przykładzie jednej z najbardziej znanych obecnie polskich tradycji świątecznych.

Chodzi oczywiście o karpia i jego spożywanie przy okazji kolacji wigilijnej 24 grudnia.

Krótkie tło historyczne:
Karp nie był zbytnio znany Polakom przed wojną - czasem pojawiał się w przepisach i jadłospisach, a czasem znikał. Nie jest też rybą rdzennie polską (jest gatunkiem obcym --> https://pl.wikipedia.org/wiki/Karp). Raczej był kojarzony z kuchnią żydowską, gdzie pojawiał się zdecydowanie częściej. Po drugiej wojnie światowej karp stał się nieco bardziej powszechny, bo był łatwy w hodowli i tani. W czasach PRL nasza wspaniała (khe, khe) Partia postanowiła z karpia uczynić symbol wigilii, żeby się nikomu nie przypomniało, że przed wojną Polacy spożywali raczej sandacze, leszcze, liny, sielawy czy śledzie. I to właśnie Partii (khe, khe) zawdzięczamy tę świąteczną tradycję, którą lubimy bądź nienawidzimy - kto jako dziecko nigdy nie mógł się w wannie umyć, bo pływał tam karp, niech pierwszy da minusa!

Dziś jednak jesteśmy krajem dużo zamożniejszym i Polaków stać na droższe, smaczniejsze i mniej śmierdzące mułem ryby.
Dlatego proszę Was o odpowiedź w ankiecie:

Z góry dziękuję. Jestem też otwarty na dyskusję o tradycji i wartości "tradycji" (cokolwiek to według was znaczy). :)

#karp #neuropa #4konserwy #swieta #tradycja #wigilia

Jaki jest Wasz stosunek do tradycji spożywania wigilijnego karpia?

  • ***** karpia - jestem konserwą. 8.5% (10)
  • Karp musi być z powodu tradycji - jestem konserwą. 4.2% (5)
  • Karp musi być bo mi smakuje - jestem konserwą. 2.5% (3)
  • ***** karpia - identyfikuję się z neuropą. 32.2% (38)
  • Karp musi być z powodu tradycji - jestem z neuropy 1.7% (2)
  • Karp musi być, bo mi smakuje - jestem z neuropy 10.2% (12)
  • ***** karpia - inna opcja polityczna. 31.4% (37)
  • Karp musi być bo tradycja - inna opcja polityczna. 0.8% (1)
  • Karp musi być, bo lubię - inna opcja polityczna. 8.5% (10)

Oddanych głosów: 118

  • 34
Jesteś książkowym przykładem myślenia zero-jedynkowego.


@Sok_Mandarynkowy: Nie. To Ty kompletnie nie rozumiesz.

Może poczytaj sobie czym jest konserwatyzm i w ogóle czym jest konserwatyzm ewolucyjny.


@Sok_Mandarynkowy: Może odpowiadaj na pytania?

Szanuję tradycję, ale nie jem ryb. Zjem 11 innych ptoraw wigilijnych. Czyli masz mnie za hipokrytę, bo albo jestesw 100 % tradycjonalistą, albo wcale?


@Sok_Mandarynkowy: Mam Cię za hipokrytę, bo jesteś prawakiem, a hipokryzja to jedyna w 100% powtarzająca
@GordonL: Tradycja polega na tym, że podoba mi się jej kultywowanie i nic ci do tego. Nikt nie musi się spowiadać z własnych przekonań, zwłaszcza tobie.

Jakoś Święta Bożego Narodzenia obchodzi się bardzo, bardzo długo i tutaj ta tradycja pokonuje wykopowego prawnika ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tradycja polega na tym, że podoba mi się jej kultywowanie i nic ci do tego. Nikt nie musi się spowiadać z własnych przekonań, zwłaszcza tobie.


@Sok_Mandarynkowy: Pytałem o to co znaczy, że "tradycja" to dla Ciebie "wartość". Potwierdzasz moją tezę, że jesteś intelektualną wydmuszką i nie masz pojęcia co piszesz :)

Święta Bożego Narodzenia obchodzi się bardzo, bardzo długo i tutaj ta tradycja pokonuje wykopowego prawnika ( ͡° ͜ʖ
@GordonL: nigdzie nie napisałem, że to granica tylko wyśmiewam słowo TRADYCJA które, w przypadku karpia, jest w umysłach ludzi tak głęboko jakby to sam Jezus karpie jadał i nakazał je jeść na święta.
nigdzie nie napisałem, że to granica tylko wyśmiewam słowo TRADYCJA które, w przypadku karpia, jest w umysłach ludzi tak głęboko jakby to sam Jezus karpie jadał i nakazał je jeść na święta.


@Baccon: To akurat prawda. przywiązanie do karpia jest tak wielkie, że niektórzy nie potrafią uwierzyć, że to tylko od czasów PRL :P
@GordonL: Generalnie mam karpia w dupie i dla mnie to żadna tradycja, tradycja to dla mnie 12 potraw wigilijnych, a tutaj nigdy nie było ZGODNOŚCI.

Dlaczego? Bo w każdym rejonie Polski jadło się trochę inaczej, ze względu na różnicę kulturowe. Na kresach np była Kutia, a w Wielkopolsce nikt o Kutii nie słyszął.