Wpis z mikrobloga

Aktualny status konstrukcji w Boca – z istotniejszych zmian: pojawiły się nosy do SN10 oraz SN11, a także pierwsze elementy SN16.

Moja spekulacja:
SN15 oraz SN16 są już konstruowane z myślą o orbicie, obstawiam, że najdalej SN15 otrzyma próżniowe Raptory.

Druga spekulacja:
SuperHeavy zostanie zaprezentowany w styczniu (w lutym najpóźniej) bez silników, a następnie dostanie 4 Raptory (przy założeniu, że utrzymana zostanie obecna koncepcja 28 Raptorów docelowo – tego się jednak spodziewam) i wykona próbny hop przed początkiem wiosny:) Następnie SN15 lub SN16 zostanie wysłany na orbitę, oczywiście pod warunkiem udanego skoku boostera. Przed tym kamieniem milowym, modele SN9-SN14 będą dopracowywane w zakresie kontroli lądowania, będą też testowane różne warianty detali konstrukcji, m.in. nóg do lądowania. Niewykluczone też, że któraś z nich zostanie w lotach pominięta i przeznaczona do kontrolowanej destrukcji, analogicznie do SN7. Należy bowiem pamiętać, iż SN7 nie osiągnął jeszcze wymaganego do certyfikacji załogowej ciśnienia w zbiornikach.

Odnośnie niespodziewanego problemu z SN9, który przewrócił się w hangarze (całe szczęście ściana hangaru wytrzymała napór statku, więc uszkodzenia zdają się być minimalne) – na miejsce dojechały już nowe "skrzydła", być może podana data transportu na pad (14.12) zostanie utrzymana, a przynajmniej opóźnienie nie będzie duże.

#texasbocachica
#spacex
texas-holdem - Aktualny status konstrukcji w Boca – z istotniejszych zmian: pojawiły ...

źródło: comment_16077184888KeJGRwV8YmgQr8wl9IeN8.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czemu budowa wersji 15 jest o wiele bardziej zaawansowana niż dwie poprzednie?


@witulo: No właśnie moim zdaniem (ale to spekulacja) dlatego, że zespół w Boca chce sobie dać więcej czasu na jej wykończenie do lotu orbitalnego. A lot orbitalny to nie przelewki, trzeba np. pokryć poszycie statku termoizolacją. Testową termoizolację (niewielki prostokąt, wrzucałem wcześniej foto na tag) ma już SN9, ale tylko na zasadzie testu czy nie odpadnie przy przeciążeniach
  • Odpowiedz
Swoją drogą – kto ma jakieś sensowne pomysły, co się stanie z SN5 i SN6? Bo chyba można już z dużą dozą pewności założyć, że nigdzie nie lecą, skoro nos dostaje już nawet SN11:P Jedyne co wymyśliłem, to że jeden z nich zostanie pomalowany na biało, ale to też nie takie oczywiste, ponieważ Lunar Lander te sekcje ma mieć inne, więc dla poprawnego odzwierciedlenia koncepcji musieliby SN5/6 przerobić przed malowaniem.
  • Odpowiedz
@texas-holdem: Też myślałem nad tym że SN5 zamieni się w makietę lunar lander, ale jak się tak dłużej zastanwiam to może Elon chce nam urządzić muzeum Starshipa, gdzie postawi SN5 i SN6 i resztki SN8, tudzież późniejszych Strashipów
  • Odpowiedz