Wpis z mikrobloga

@meres: Czemu zakładasz że ludzie świętują w ten dzień urodziny jakiegoś boga? Dla ludzi jest to po prostu dzień wolny od pracy kiedy można spotkać sie z rodziną przy jednym stole oraz wręczyć sobie prezenty. Może cie zaskocze ale wiele rodzin w polsce nawet nie dzieli sie opłatkiem czy nie spina dupy o 12 potraw bo dla nich ten dzien nie ma nic wspólnego z kościołem. Poza tym jak ktoś obchodzi
@Logan00: Każda religia posiada jakieś zapożyczenia od innej jeżeli chodzi o tradycje, co nie oznacza od razu ze jest to grzech z punktu widzenia kościoła katolickiego.
Wiara i religia opiera się głównie na symbolice.

Wiadomo ze 25 grudnia to nie dokładna data urodzin Jezusa bo została ona przejęta aby łatwiej wprowadzić chrześcijaństwo na nowe tereny.
25 grudnia urodził się również egipski bóg słońca Ra, urodziła się Mitra czyli bogini wschodnioiranska i
@Hombre_Muerto: Nie jesteś zbyt mocny w wyciąganiu wniosków i czytaniu ze zrozumieniem, co nie? :)
@meres: Jeśli chcemy dyskutować z poziomu wiedzy religijnej, to 25 grudnia jako dzień narodzin boga dotyczy nie tylko chrześcijaństwa i Jezusa, ale to temat rzeka.
Obecnie z bożym narodzeniem bardziej kojarzy się pan z brodą w czerwonym kombinezonie niż Jezus. Święta stały się obyczajem, w którym bardziej chodzi o bliskość i wspólne spędzanie czasu. Dla
@Logan00: Jak spędzałam święta we Francji i chciałam wysłać dziadkom kartkę to nie szło znaleźć nic z symbolami religijnymi (szukałam po sklepach w centrum handlowym, nie przemierzałam całego miasta wzdłuż i wszerz). Jak pytałam Francuzów jak spędzają święta to normalnie się spotykają z rodziną, jedzą jakieś te ich śmieszne rzeczy jak wątroba bodajże kozy i dają sobie prezenty - dziwne, nie? Jak można kogoś lubić dlatego, że jest dobrym człowiekiem, a
tu nie chodzi o to, jak kto świętuje czy nie świętuje tego czasu, ale o fikołki stołecznego ratusza. Wysyłają kartkę z okazji Bożego Narodzenia jednocześnie robiąc akrobację, aby nie było tam motywów związanych z Bożym Narodzeniem. W takim przypadku lepiej wogole jej nie wysyłać.


@meres: to nie była kartka świąteczna tylko plakat konkursowy
@Hombre_Muerto: @meres: Boże Narodzenie pochodzi od pogańskiego Yule, z którego katolicyzm przywłaszczył sobie tradycje, a wy kłócicie się o to, że BN jest czysto katolickim świętem i nikt inny nie może wtedy świętować? Jakoś nie widać aby dzisiejsi rodzimowiercy i inni poganie mieli taki potężny ból dupy o to, że innowiercy czy ateiści obchodzą swoje święta w czasie trwania ich świąt.
to po cholerę wysyła te kartki skoro są na Boże Narodzenie? Uznaje rozdział ale tylko trochę?


To po cholerę wkładasz siano pod obrus, ozdabiasz choinkę (rodzimowiercze i germańskie zwyczaje), dajesz prezenty (popkulturowe zwyczaje).

Zresztą osoby, które obchodziły Yule mogą mieć pretensje do chrześcijan. Polacy natomiast pretensji do chrześcijan nie mają - niech każdy w Polsce obchodzi święta jak chce.

@Hombre_Muerto: