Wpis z mikrobloga

@Master_of_Bukakke: Jak uziom fundamentowy to nie "dookoła budynku w jakiejas odległości od fundamentu", dookoła jest uziom otokowy. W narożnikach przyspawane do zbrojenia i co dalej? Nie ma uziomu w projekcie?

Fundamentowy robisz po obwodzie.
  • Odpowiedz
@Master_of_Bukakke: Regularna krata powinna być o okach mniejszych niż 20x20m, dlatego u Ciebie widziałbym dwie. Dla części mieszkalnej i garażowej. To czy uziom powinieneś mieć w betonie podkładowym czy w ławach fundamentowych zależy od hydroizolacji samych fundamentów. Cała konfiguracja, położenie, sposób łączenia, rodzaj materiału i wymiary porzeczne powinieneś mieć podane w projekcie.
  • Odpowiedz
@Master_of_Bukakke: Za radą elektryka robiłem u siebie bednarkę ze stali czarnej wrzuconą wewnątrz zbrojenia ław. Z uwagi na niską cene takiej bednarki mam ją na całej długości ław. Wszystkie połączenia spawałem. Bednarka łapana co kilka metrów do prętów zbrojenia, żeby zwiększyć powierzchnię. Wyprowadzenia do skrzynki i piorunochronów ze stali nierdzewnej.
Dr inż. Edward Musiał stworzył dobre opracowanie na temat uziomów: Link
  • Odpowiedz
@kozi966: Zawartość projektu budowlanego jest regulowana rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. W paragrafie odnośnie części rysunkowej jest nałożony wymóg sporządzenia rysunków instalacji elektrycznej i piorunochronnej.
  • Odpowiedz
@kozi966: Czas najwyższy, aby zacząć to zmieniać, a nie tylko biadolić. Obowiązki projektanta, to artykuł 20 PB, a o odpowiedzialności zawodowej przeczytasz w art. 95.
  • Odpowiedz
@dyzenteria: ja już od 10 lat projektuje, nie mam co biadolic. Wiem jak to wyglada lącznie ze sprawami w urzędach wojewódzkich jak i NSA. Wiec tymi ladnymi art. To możesz rzucać. A jeszcze sie prawo budowlane zmienilo ostatnio, to już w ogóle mozesz probowac cos wymusic na projektancie ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
  • Odpowiedz