Wpis z mikrobloga

Nie zgodzę się, wykres ten nie przedstawia żadnej korelacji z system ekonomicznym.


@Wujo_Stachu: Zgadza się - wykres nie przedstawia żadnej korelacji, ponieważ jest na nim ukazana tylko jedna seria danych, zatem istniejących korelacji można się tylko domyślać, ale to nie znaczy, że nie istnieją.
Korelacja ze zmianą ustroju jest oczywista i można zapewne znaleźć wiele innych, ale wszystkie będą miały cechę wspólną - nie będą oznaczać przyczynowości.
Natomiast, czego nie
  • Odpowiedz
Ciekawe co miało największy wpływ. Ja bym obstawiał, że za czasów PRL wypadki podczas pracy na budowie, śmierć z ręki służb, no i oczywiście alkohol. Do tego lata 70 - dragi i choroby z nimi powiązane. A w latach 90 dziwnie się składa, że rozwinęła się w Polsce przestępczość zorganizowana, widać ładny dołek( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Trojden: z kultury imho. W polsce jak nie zarabiasz 4 srednich krajowych jestes smieciem i zyjesz w stresie. W holandii ludzie zarabiaja wszyscy dosc podobnie (czy to smieciarz czy manager) , wiec i mezczyzni nie swiruja za kariera i srednio zyje im sie lepiej.

  • Odpowiedz
Trochę mało danych żeby jednoznacznie stwierdzić, co przekazuje ten wykres.


@Gaku745: Oraz bardzo małe wahania, mimo ze wykres pokazuje ogromne. To tylko trosze powyzej 5% wahan.
Cena benzyny sie waha po 50% wczasie. Dlugosc zycia po kilkanascie procent sie wydluzyla.
  • Odpowiedz
@Wujo_Stachu: wykres raczej przedstawia jak "ciekawym" okresem były czasy transformacji ustrojowej.

Pomiędzy 1989 a 1991:
- liczba zarejestrowanych przestępstw ogółem wzrosła z 547 tys. do 863 tys.
- liczba zarejestrowanych zabójstw wzrosła z 556 do 971
- wykrywalność przestępstw zmalała z 55%
  • Odpowiedz
Patrząc na dane podane w Wikipedii na rok 2015 to statystycznie kobieta w Polsce otrzymuje emeryturę o ponad 11 lat dłużej niż mężczyzna. Tylko Litwa ma zbliżony wynik.
Natomiast dla krajów europy zachodniej ta róznica wynosi od około 4 (Szwecja) do maksymalnie 7 lat (Francja).

Dodatkowo TSUE orzekł że różnice w wieku podczas przechodzenia na emeryture z uwagi na płeć to dyskryminacja i są sprzeczne z zasdami UE.
  • Odpowiedz
@JayCube: wydaje mi się na podstawie tego, że te kraje w których mężczyźni żyją dłużej na emeryturze to te kraje w których mężczyźni mają zgrane grupki przyjaciół plus wyrażają swoje emocje dosyć bez krępacji.
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: łatwo zauważyć, że komunizm zastał dość wyrównaną długość życia, potem długość życia mężczyzn roboli narażonych w pracy ucierpiała względem kobiet i dopiero kapitalizm naprawił to co komuchy rozwalili
  • Odpowiedz
@Sonnenschutzsysteme: od 1955 do 1990 różnica rośnie a po 1990 spada.


@Drakii: ...ale do 1975 było równiej/podobnie jak jest teraz.

Tho warto zwrócić uwagę że to się wacha tutaj o jakieś 5% w całym tym okresie, więc to w ogóle szum raczej jest.
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: raczej wplyw stresu na dlugosc zycia. Zmiany zawsze oznaczaja stres. Zmiany ustroju, niepewnosc jutra, nawet nowe nawyki dla starszych ludzi to czesto zbyt duzo, by organizm dal rade. Widac, ze ludzi stresowalo odejscie od stalinizmu do Goumulki, potem sie troche ustabilizowalo za Gierka i znowu pogorszylo znacznie za Solidarnosci, by siegnac dna przy transformacji ustrojowej. Potem z grubsza sie zaczelo poprawiac, bo od 30 lat rzadza nami swinie z
  • Odpowiedz
@Raf_Alinski: ten wykres to wróżenie z fusów. Po pierwsze wypadałoby to zestawić z innymi danymi, chociażby z długością życia (co z tego, że różnica rośnie, jak nawet u mężczyzn by rosła długość życia tylko wolniej niż u kobiet), przyjrzeć się jaki wpływ na to miał raczej większy udział gwałtownej śmierci u mężczyzn.
No i przede wszystkim - dołek we wczesnych latach 90-tych jest wygodny pod tezę, ale proces nadrabiania zacofania
  • Odpowiedz