Wpis z mikrobloga

hehe ale ale przeciez komunis nie zakłada tworzenia gułagów i masowych zbrodni prawagu.

Naprawdę nie trzeba mieć IQ > 150 żeby zrozumieć, że masowe zbrodnie, terror i ograniczenie wolności są naturalnym rezultatem ciągu przyczynowo skutkowego próby wprowadzenia komunizmu/socjalizmu. Ja rozumiem gdyby ktoś na początku 20 wieku łudził się, że może uda się wprowadzić idee komunizmu w życie i nie skończy to się krwawym reżimem, ale w 2020 gdzie historia wielokrotnie pokazała, że za każdym razem kończy się to tak samo no to trzeba już mieć coś nie tak pod kopułą. No ale jak wytkniesz to takiemu lewakowi to ci powie, że albo te zbrodnie to wymysł kapitalistów albo, że to nie był prawdziwy socjalizm/komunizm xD


#antykapitalizm #bekzalewactwa
tallman - > hehe ale ale przeciez komunis nie zakłada tworzenia gułagów i masowych zb...
  • 90
  • Odpowiedz
@Gaku745: no to nie bierz tej krytyki do siebie bo nie jest w twoim kierunku :D Ja krytykuje tylko ludzi którzy są przekonani o tym, że gdyby to oni albo ludzie których popierają stanęli na czele rządu to udałoby im się w bezkrwawy sposób zmienić ustrój, utrzymać go i wprowadzić prawdziwy socjalizm/komunizm nie popełniając błędów poprzedników.
  • Odpowiedz
@kremowka2137: W sensie, co ja postuluję? Jako alternatywę?

No ja generalnie jestem proponentem czegoś w rodzaju rynkowego socjalizmu. Co to by znaczyło w praktyce? Socjalizm składa się z twóch komponentów: społeczne środki produkcji i dekomodyfikacja formy towaru. Socjalizm rynkowy byłby właśnie tym pierwszym - uspołecznieniem gospodarki przy zachowaniu wymiany towaru. Wydaje mi się że to jest dziwne że żyjemy w demokracji, ale jednocześnie większość ludzi jest zmuszona do sprzedaży swojej autonomii 8-12 godzin dziennie w autokratycznym, hierarchicznym środowisku, na które nie ma żadnego wpływu i za które zarabia połowę tego, ile jego praca przynosi zysku przedsiębiorstwom. Z drugiej strony istnieje coś takiego jak spółdzielnie pracy, które ten dylemat właśnie rozwiązują. Ogólnie rzecz biorąc badania pokazują, że spółdzielczość radzi sobie znacznie lepiej na rynku niż tradycyjne firmy, i w niektórych krajach spółdzielnie jako takie stanowią coraz większy procent PKB.

Statystyki o jakich mówię
  • Odpowiedz
Ja krytykuje tylko ludzi którzy są przekonani o tym, że gdyby to oni albo ludzie których popierają stanęli na czele rządu to udałoby im się w bezkrwawy sposób zmienić ustrój, utrzymać go i wprowadzić prawdziwy socjalizm/komunizm nie popełniając błędów poprzedników.


@tallman: No, tacy ludzie są dość głupi, sam ich krytykuję xD
  • Odpowiedz
@Gaku745: A to jest w stanie działać dla produktów wysokich technologii? Czy taka spółdzielnia jest w stanie zbudować coś tak skomplikowanego jak smartfon? Czy w naszych realiach można coś takiego zbudować poprzez założenie spółki np. z.o.o z równymi udziałami? Jak to ma wyglądać kiedy trzeba zbudować np. procesor. W sensie idea szczytna ale wydaje mi się że to zadziała do produkcji prostych rzeczy (np. rolnicy mogliby pójść tą drogą i
  • Odpowiedz
@kremowka2137: Oczywiście że jest w stanie, czemu miałaby nie być? Różnica tylko byłaby taka, że o dalszym rozwoju nie dedydowałaby maksymalizacja zysku i zadowolenie inwestorów, tylko decyzja pracowników (którzy tworzyliby takie smarfony, jakie sami by chcieli używać) i zadowolenie klientów byłoby na pierwszym planie, a nie zadowolenie inwestorów.

A jeszcze mnie ciekawi, co jak ktoś z takiej spółdzielni umrze? Rozumiem że twój system zakłada istnienie podatków i służby zdrowia /
  • Odpowiedz
@Gaku745: No ale jak wyobrażasz sobie coś w rodzaju demokracji w takiej spółdzielni? Sprzątacz hal ma równy udział w decydowaniu jaką architekturę procesora wytwarzamy w nowej generacji?

Edit:
A inżynier od procesorów bierze udział w dyskusji jakiego mopa użyć?
  • Odpowiedz
@kremowka2137: Nie no, myślę że ludzie od swojego działu nie decydowaliby o detalach spoza swojego działu. Raczej by się to rozwarstwiało wedle zakresu, decyzje dotyczące całej firmy byłyby podejmowane przez osoby z całej firmy, decyzje o mopach - tylko przez osoby machające mopem, itd.
  • Odpowiedz
Dlaczego miałbym chcieć się uczyć budowania procesorów jeśli ten sam udział będę miał sprzątając halę?


@kremowka2137: Bo myślę że osoba budująca procesor będzie zarabiała większy %, niż osoba sprzątajaca.

Nie mówię że od razu wszyscy mają zarabiać tyle samo, ale żeby zarabiali bardziej sprawiedliwie, a nie jak w dzisiejszych firmach że prezes jest w stanie zarabiać 321x więcej, niż reszta pracowników.
  • Odpowiedz
@Gaku745: No dobra ale jak podzielisz zyski firmy? Rozumiem że pieniądze zostawiamy, nie wracamy w Twoim systemie do barteru. Przecież będziesz miał 100 ludzi chętnych do sprzątania w tej naszej teoretycznej spółdzielni procesorowej i 1 do projektowania procesorów. To co, ustalisz odgórne progi? Jak uznasz ze 1:10 jest fair a 1:100 juz nie jest fair? Czy jak się trafi jeden na tysiąc specjalista to można mu zapłacić 1000 razy więcej?
  • Odpowiedz
gdyby wszystko sprywatyzował i zniósł podatki to chyba nie miałby z czego fundować tej "siły" ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@tallman: i według Ciebie nie doszłoby do terroru gdyby zwolnieni pracownicy, emeryci, uczniowie i studenci zaczęliby się buntować? Przecież zwolniony pracownik blokujący fabrykę albo wrzeszczący pod domem byłego szefa narusza NAP. Prywatni najemnicy zrobiliby z nimi porządek. Oczywiście zakładając, że psychol u władzy nie zarządziłby jakiegoś okresu
  • Odpowiedz
Jak uznasz ze 1:10 jest fair a 1:100 juz nie jest fair?


@kremowka2137: Takie rzeczy raczej są wpisane w kodeksie spółdzielni, o którego kształcie decydują wszyscy współpracownicy. Np. w Mondragonie to jest zdecydowane 1:9, i tak sobie pracownicy ustatlili że to wygląda.
  • Odpowiedz
@Gaku745: A czy to nie rodzi takiego problemu ze jak będą dwie spółdzielnie komuś oferowały pracę, w jednej ma górne widełki 1:9 a w drugiej 1:20 przy takiej samej pensji podstawowej to najlepszy specjalista wybierze tą z większymi widełkami? Czy nie dojdzie czasem do takiej sytuacji że spółdzielnie żeby zdobyć najlepsze talenty będą musiały oferować lepsze wynagrodzenie?
  • Odpowiedz
@Gaku745: Jak to jest spamować tym filmem jakiegoś randoma a jednocześnie wrzucać jakieś gówno gdzie w ofiary kapitalizmu wrzuca się to, że ludzie w Afryce umierają na HIV bo papaj zabronił używać gumek? XD
  • Odpowiedz