Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #czescikomputerowe #komputer #gaming

Siemka Mirki,

Dawno wypadłem z obiegu, więc przychodzę z prośbą o poradę. Przymierzam się do ulepszenia swojego kompa (na razie grafika + ram i powiększenie pamięci). Sprzęt ma już grubo ponad 4 lata, więc chyba pora na mały upgrade.

No więc zacznę może od tego, do czego będzie używany - w sumie to do wszystkiego. Przede wszystkim do pracy: praca na wielu kartach, multitasking, obróbka zdjęć i hobbystyczny montaż filmów w premierze. No i oczywiście do gier - jak 99% osób robię to dla Cyberpunka.

Mój obecny setup jest na screenie. Zmieniłem tylko procek. Mam i7-7700 (bez K).

A w co celuje? Celuje w RTX-a 3070, 32 GB RAM-u i jakiś SSD 1 TB.
Wiem, że docelowo warto wymienić też procek, bo będzie "wąskim gardłem" w takim zestawie. No i tutaj też od razu pytanie, na jaki procek najlepiej w przyszłości się przesiąść? Domyślam się, że taka przesiadka wiązałaby się raczej z wymianą płyty głównej.

Dodatkowo też doszły mnie słuchy, że obecnie ceny RTX-a 3070 są znacznie zawyżone i jeśli poczekam do marca, to kupię taniej o 500-700 zł. Prawda to? Jest sens czekać? Czy to raczej takie gdybanie?

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.
RafalAdam - #pcmasterrace #częścikomputerowe #komputer #gaming

Siemka Mirki,

Da...

źródło: comment_16064244403bw0SdrJP4J1tZFdncDv8G.jpg

Pobierz
  • 10
@RafalAdam: ile chcesz wydac na procesor? Ile rdzeni potrzebujesz? Nowe ryzeny sa bezkonkurencyjne jezeli chodzi o produktywnosc (5600x, 5800x, 5900x), warto się im przyjrzeć

Ceny kart są teraz mocno zawyżone. Sam poluje na 3080 i model, który chcę kupić figuruje w sklepach z markupem 500-1000+ zł, więc straszne zdzierstwo.
@RafalAdam: Ta grafika to overkill dla tego procka. 2060 Super to max jaki bym do tego włożył. Ceny teraz są podwyższone przez braki magazynowe, januszowe od nowości, słabą złotówkę.
@Pawlosek: Jestem tego świadom, dlatego w ciągu kolejnych kilku miesięcy procesor też poszedłby do wymiany, a nie będę przecież dwa raz grafiki zmieniał. Myślisz, że faktycznie będzie tak mocny spadek cenowy w ciągu tych kilku miesięcy?

@snwe: sam nie wiem ile. 5600x wygląda jeszcze całkiem spoko cenowo. Więcej rdzeni tak naprawdę przydałoby się tylko do montażu filmów, a z tego pieniędzy nie mam, więc w sumie nie ma chyba sensu
@RafalAdam: Okresy świąteczno - "fake fridayowe" (nowość od paru lat) to zawsze był kiepski moment. Ceny są zawyżane przed i dopiero odwilż "januszowa" przychodzi po nowym roku. 3070 coś zaczęli więcej rzucać po sklepach + premiera 3060Ti się szykuję + sama NVIDIA coś wspominała o zwiększonej podaży w Q1 2020 więc tak - jestem skłonny do twierdzenia iż po nowym roku ceny spadną, może nie po 700zł ale te 300 do
@RafalAdam: ja chciałem kupić 5900x, ale też teraz zaczynam skłaniać się ku 5600x, bo tak naprawdę nie potrzebuję aż 12 rdzeni, a 5800x jest tylko niewiele tańszy od 5900x i w sumie nie opłaca się go brac ¯\_(ツ)_/¯

Jak będziesz zmieniał procesor i kartę na mocniejsze to 500W może nie wystarczyć IMO

Spadek o 400-500 zł na przestrzeni stycznia/marca bardzo realny moim zdaniem

Jeżeli chodzi o RAM pod ZEN2/ZEN3 to z
@snwe: To będę musiał pod to odpowiednią płytę główną dobrać (z 4 socketami na RAM). W sumie tak naprawdę ze "starego" zestawu będę przekładał tylko dyski i napęd :D Bo faktycznie zasilacz to z 750W by się przydało.

Szukać jakichś konkretnych płyt głównych, jak chcę tylko dyski przełożyć? Czy to są uniwersalne złącza i nie ma co się tym martwić?
@RafalAdam: złącza uniwersalne, ale warto zainwestowac w dysk NVME, jeżeli chodzi o jakieś produktywne zadania (renderowanie/kompilowanie/edycja grafiki etc.) w grach na razie róznica między zwykłym SSD, a NVME jest pomijalna. Jeżeli chcesz iść w Zen3 to pewnie będziesz musiał kupić x570, które są dość drogie, ale jest też spory wybór, więc można sobie dobrać co tam akurat potrzeba. Ja mam x570 TUF Gaming, bo pomimo głupkowatej nazwy i marketingu jest to
@RafalAdam: www.pepper.pl i polujesz, tam też jest doskonała baza wiedzy (w komentarzach), dzisiaj była dobra okazja na płyte b550m w promocji + cashback + valhalla - RTXy 3070 czasami są rzucane w polskich sklepach w normalnych cenach, sam przedwczoraj kupiłem Ventusa 3x w OleOle :) na Ryzeny 5XXX na razie nie ma co się napalać z jakimikolwiek promocjami, bo dostępność ich jest ultra kiepska (słabsza niż RTXów 3070 czy 3080...)
@damian_co_dalej: A za ile dorwałeś 3070, jeśli można zapytać? :D Zastanawiam się, czym jest "dobra okazja". No generalnie to podjąłem decyzję i stwierdziłem, że wszystko po kolei.

W pierwszej kolejności RTX + zasilacz + SSD. W drugiej kolejności płyta główna + ram + za jakiś czas procek.