Wpis z mikrobloga

Pewnie wielu z Was nie wie, że w Polsce legalnie dziala taka mafia. Dzisiaj sąsiad poprosił mnie, żebym odebrał mu nowy telewizor od kuriera i jak przyszedł go odebrać to chwilę pogadaliśmy. Okazuje sie, że wystarczy założyć firmę i można kupować elektronikę i inne rzeczy taniej o jakieś 30%, bo nie trzeba wtedy płacić za nie podatku. Gość gada, że kupił tak telefon, laptopa i jeszcze jakieś inne gadżety. Wkurzony jestem strasznie, bo uczciwie pracuje i nie stać mnie na takie rzeczy, a takie typki zakładają sobie biznesy i w świetle prawa robią takie wałki.

#polska #jakzyc #gorzkiezale #mafia #podatki #elektronika #afera #bekazpisu
teddybear69 - Pewnie wielu z Was nie wie, że w Polsce legalnie dziala taka mafia. Dzi...

źródło: comment_1606237864nhYuZ1yawVYgWZT3Cc9FEs.jpg

Pobierz
  • 104
  • Odpowiedz
@teddybear69: pierwsza lepsza kontrola z US i gościu leży jeżeli wpisuje rzeczy do domu na własną firmę. Nie napisałeś, że kupił ten TV na firmę więc pewnie nie kupił. Telefon i laptop wedle interpretacji spokojnie można wrzucać do kosztów działalności.

Temat przewijał się milion razy tutaj i zawsze jest to samo. Czyli zabrać im taką możliwość. Zamiast chwilę się zastanowić czemu na umowie o pracę nie masz takich możliwości jeżeli
  • Odpowiedz
@teddybear69: tyle tylko, że:
- te 30% odliczasz od podatków (VAT + dochodowy). Czyli jeśli np. TV kosztowało 5000 zł, to żeby odliczyć te 23% VAT (1150 zł) i PIT (ok. 731 zł) to musiał wcześniej zarobić minimum 5000 zł na fakturze. Do tego ma mniejszą ochronę niż osoba na UoP - kupując "na firmę" nie podlega ochronie konsumenckiej. Plus - jeśli pójdzie coś nie tak to jeśli ma JDG
  • Odpowiedz
no ale co z tego, że gość ma trochę z tym trudności skoro tyle kasy oszczędza rocznie na niepłaceniu podatków


@teddybear69: To nie jest trochę trudności, tylko musisz mieć na wszystko papier i w ewidencji. Musisz też być w stanie wyjaśnić dlaczego daną rzecz zaliczyłeś w koszty bo w przeciwnym wypadku skarbówka bardzo szybko Cię dojedzie a konsekwencje bywają różne:
https://ksiegowosc.infor.pl/raport-dnia/138877,Co-grozi-za-niewlasciwe-koszty-uzyskania-przychodu.html

Tak jak powiedziałem, problemem nie jest że jedni mają.
  • Odpowiedz
@elf_pszeniczny: sorry, ale pomijając oczywisty absurd zakładania firmy tylko po to, zeby elektronikę kupować to Ty twierdzisz, że za telewizor w kosztach jest wjazd skarbówki xD ? Po pierwsze, to wjazd skarbówki jest w 99.9% przypadków tylko przy zwrocie VAT, dopóki odliczasz to nikt sie tobą nie interesuje bo po prostu nie ma zasobów na to. Jak odliczysz sobie 990k VATu z miliona należnego i zapłacisz 10k, to nikt sie
  • Odpowiedz
@elf_pszeniczny: telewizor to nic, miałem klientkę na JDG, która prowadziła działalność w swoim mieszkaniu (grafika) i chciała, żebym jej wrzucił w koszty łóżeczko dziecięce, bo to przecież "wyposażenie biura" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz