Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
jak wygląda sprawa z ochroną przeciwporażeniową w przypadku gdy instalacja wygląda tak:

L1, L2, L3 -> RCD -> 6x B16 - obwody ...

(tu według mnie jest ok)

ale w przypadku przewodu PEN to się odpierniczyła jakaś maniana (a jeśli nie to proszę wytłumaczyć dlaczego tak może być)

PEN -> listwa zaciskowa (żółta, a do niej podpięte) :

- przewody ochronne PE obwodów
- wyłącznik RCD (wejście)

wyjście RCD jest połączone z szyna niebieską,
od szyby niebieskiej idą przewody na obwody

--------------

tester RCD działa - "różnicówka" wyrzuca, ale co to jest za dziwny układ a'la TN-C-S?

no i jak przekonać (argumenty) właściciela mieszkania, że chyba tak nie powinno być? bo uważa że skoro działają (nadmiarowy i różnicowoprądowy) to jest ok.

chyba że jest ok i ja się mylę że tak powinno być

#pytanie #pytaniedoeksperta #elektryka #elektryk #instalacjaelektryczna #prad #elektrykapradnietyka #januszeelektryki
  • 24
@hiperchimera: Przewód PEN podpięty tak jak powinien na szynę PEN. Z tej szyny odchodzą ci przewody PE i N, do wymaganego układu (czyli przejście z TN-C na TN-S -> TN-C-S).
Tak dokładnie powinno być.
Można się pokusić o rozdzielanie na szyny PE i N, tylko po co dodatkowe zaciski?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Silikon: przed wszystkim nie widzę tam żadnego uziemienia PE ()

a zrobiłbym tak:

PEN -> listwa żółta (uziemiona odpowiednim przekrojem), dalej na obwody jako przewód PE

mostek między szyną PE a N (niebieska), z listwy N do "różnicówki", a dalej na obwody

PS. zastanawiam się czy nie lepiej by było dać druga szynę N (podłączoną do pierwszej) i do niej podłączać już bezpośrednie przewody neutralne do obwodów
@hiperchimera: Co do zasady powinna być uziemiona szyna ochronna lub ochronno-neutralna w rozdzielnicy głównej obiektu (zgodnie z PN HD 60364-5-54).
Jak masz mieszkanie na 3 czy 10 piętrze, to dedykowane uziemianie szyny ochronnej nie ma najmniejszego sensu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kozi966: na parterze to jest :)

Całość idzie przez "różnicówke" z szyny PEN do zaslcisku N w RCD, z tego zacisku na listwę N i dalej na obwody...

nie widziałem nigdy takiego mieszania więc pytam"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kozi966: a mógłbyś mi wyjaśnić dlaczego RCD będący mostem między szyną PE (wejście) a N (wyjście zacisku wyłącznika) jest dobrze podłączony?

bo wszystkie poradniki i książki mówią żeby łączyć go dopiero z listwą N (wejście) a dopiero dalej do obwodów (zwykle oddzielną listwą niebieską N) :-)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kozi966: czy to wynika z tego ze inaczej RCD by nie działał skoro szyna PEN nie ma swojego uziemienia - tak kiedy nastąpi upływ prądu (no. pojawi się napięcie na obudowie urządzenia) to prąd ucieknie szyna PEN z ominięciem "różnicówki" i urządzenie zadziała? a standardowo leci przez przewód N poprzez RCD i suma prądów się zgadza?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kozi966: "Jakim PE, skoro mówiłeś że masz przewód PEN wpięty na listwę z której odchodzą PE i jeden N na RCD? " słownik poprawił, nie zauważyłem, powinno być PEN... nakreślę schemat na kartce