Wpis z mikrobloga

Czy ktoś zna się na #hetzner #hosting #serwery?
#webdev
Mam sklep internetowy na jednym serwerze. Na drugim chcę trzymać zdjęcia, które będą wyświetlane w sklepie.
Założenia:
1) Domena + SSL (dostęp do zdjęć na zasadzie https://domena.com/zdjecie1.jpg
2) 4+TB wolnej przestrzeni dyskowej
3) Najlepiej nielimitowany transfer

I teraz pytanie - czy kupić serwer od Hetznera, czy może Storage Box, czy może jeszcze coś innego - np. to - MX93-HDD (Managed Server)?
  • 5
Storage Box


@semperfidelis: Nie znam dokładnie tej usługi, ale wygląda raczej na usługę do archiwizacji - patrz "Concurrent connections"

MX93-HDD


@semperfidelis: Przy dużym ruchu i jak masz dużo zdjęć to IOPS może Ci zabraknąć

Z tej trójki pewnie lepszy byłby jakiś serwer z przynajmniej jednym dyskiem SSD, który mógłby robić za cache.
Ale być może lepiej po prostu skorzystać z jakiegoś push CDN. Podejrzewam, że wyjdzie najtajniej, najmniej pracy do
Albo ten MX93-HDD i do tego pull CDN.


@zwierzak40: Jakbym jeszcze mógł prosić o tłumaczenie na polski, to byłoby ekstra :D
Ewentualnie, czy miałbyś ochotę i w jakiej kwocie byłbyś w stanie mi pomóc, pokonfigurować wszystko tak, żeby zaczęło to sprawnie działać?

PS. Zdjęć jest ok. 17 milionów.
@zwierzak40: Jakbym jeszcze mógł prosić o tłumaczenie na polski, to byłoby ekstra :D


@semperfidelis: Chodzi o skorzystanie z jakiegoś dostawcy CDN np. Cloudflare, Cloudfront wtedy robią oni za cache. Zrobienie CDN znacząco odciąży ci całą infrasturukturę a wdrożenie jest proste.

Odwiedzający -> zdjęcie z CDN z pominięciem twojego serwera.

PS. Zdjęć jest ok. 17 milionów.


@semperfidelis: Dużo, ile zapytań do tego idzie? Jaki masz budżet? W tym przypadku najlepszym
@devones: Próbowałem bunnycdn, ale tam podczas przenoszenia plików rozłącza mnie - prawdopodobnie z powodu zbyt dużej ilości połączeń (zdjęcia mają po kilkadziesiąt kB, a jest 10 000 folderów po 1-2 tysiące zdjęć każdy).

Próbuję właśnie S3, ale przez WinSCP idzie to tragicznie powoli. Jeden folder 10 minut, więc kompletnie nie ma sensu.

Także na razie nie widzę rozwiązania :/
@semperfidelis: Na twoim miejscu proponuje takie rozwiązanie Wasabi Storage/B2 Cloud Storage (jako object storage) + Cloudflare (jako CDN). ew OVH też ma ciekawe rozwiązanie.

Wasabi i B2 mają różne koszta - co wybrać to zależy od przypadku. Koszty transferu można zmniejszyć niemal do zera w obu przypadkach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Cloudflare najlepiej w wersji pro od 20$ ponieważ dostajesz w locie "Lossless image optimization" więc dodatkowo