Wpis z mikrobloga

Jestem syndykalistą.


@Ignacy_Loyola: średnio ma to znaczenie. Właśnie posłużyłeś się do cna idiotyczną optyką, że kapitalista uszczupla dochód pracownika, że bez kapitalisty pracownik zarabiałby więcej. Jest to koncepcja zaczerpnięta wprost z wywodów Marksa i wynikająca z błędnej teorii wartości dóbr, więc ten pogląd jest marksistowski
  • Odpowiedz
@Ignacy_Loyola: Jak nie pracują, to nie mają. Ewentualnie urodzili się gdzieś na zadupiu świata, czyli pech ¯\_(ツ)_/¯
Natomiast próby wyrównywania szans 8 miliardom ludzi zawsze kończą się tym, że ostatecznie jedyne co się zmniejsza, to liczba ludzi, bo pozdychali z głodu przez agresywną "redystrybucję dóbr"...
  • Odpowiedz
Czyli czym konkretnie?


@Ignacy_Loyola: Marks przyjmował wyciągnięte głęboko z d--y założenie, że wartość dóbr to ich cena. Litr mleka kosztuje 3 zł, więc litr mleka ma wartość 3 zł. A kosztuje 3 zł, bo suma kosztów produkcji wynosi 3 zł. Z tego wynika, że nie da się odnosić zysków, bo jeśli sprzedajesz coś za 3 zł i jeszcze masz z tego zysk, to znaczy, że albo zawyżyłeś cenę powyżej wartości,
  • Odpowiedz
Wystarczy umieć czytać. Skoro w takiej spółdzielni udziały należą do pracowników to każdy zysk/strata też spoczywa na właścicielu, czyli pracownikach w tym przypadku.


@Ignacy_Loyola: Widocznie tobie nie wystarczy. Nie pytam o spółdzielnie, tylko o normalną firmę gdzie płacę komuś za obracanie moimi pieniędzmi. Nigdzie nie wspomniałem o spółdzielni.

Więc jeszcze raz. Jeśli w normalnej, kapitalistycznej firmie uzgodnię z pracownikiem, że jego zarobek wyniesie 80% wypracowanego zysku, to czy wtedy, w razie wystąpienia straty, pracownik powinien zwrócić 80%
  • Odpowiedz
@Wiesmin: Idąc socjalistycznym tropem myślenia to oddając samochód do lakiernika wyzyskujemy go, ale tylko pod warunkiem że ten samochód sprzedamy w najbliższym czasie xD
  • Odpowiedz
Idąc socjalistycznym tropem myślenia to oddając samochód do lakiernika wyzyskujemy go, ale tylko pod warunkiem że ten samochód sprzedamy w najbliższym czasie xD


@Lugi: święty Tomasz widzi
  • Odpowiedz
@Lugi: Nie no, jeśli sprzedamy samochód po niższej cenie, to lakiernik wyzyskuje nas ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ignacy_Loyola: Dobra, nie potrafisz dyskutować. W dyskusji ludzie zadają sobie wzajemnie pytania i druga strona na nie odpowiada, a nie wymyśla swoje pytanie i na nie odpowiada. To nie dyskusja, tylko monolog.

Ale skoro chcesz mówić o spółdzielni, to powiedz czy dobrze myślę. Jeśli stworzyłbym spółdzielnię z
  • Odpowiedz
@Ignacy_Loyola: chyba nie bardzo
Jak polakierowanie samochodu zwiększy nam jego wartość i sprawi że sprzedamy go 500 zł drożej, a lakiernikowi zapłaciliśmy tylko 250 to go nie wyzyskaliśmy? 250 złotych biedny człowiek jest stratny.
  • Odpowiedz
Jak polakierowanie samochodu zwiększy nam jego wartość i sprawi że sprzedamy go 500 zł drożej, a lakiernikowi zapłaciliśmy tylko 250 to go nie wyzyskaliśmy? 250 złotych biedny człowiek jest stratny.


@Lugi: XD
  • Odpowiedz
dpowiedziałem na Twój komentarz o januszach, zawierając w treści informację, że mam na myśli ten kraj, a Ty wyjeżdżasz z Bangladeszem


@admx1: Racja, w Polsce przepisy prawa pracy są przestrzegane. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz