Wpis z mikrobloga

463. Niezbędna i wystarczająca lista 50 rosyjskich książek. (dla @MPTW: i wszystkich, którzy byli hojni wobec poprzedniego wpisu @pol-scot: , @rassvet: , @void1984: , @szybkaszynka: , @Rozpuszczalnik320: , @Szalamaja: )

Kilka postów temu prezentowałem wam listę szkolnych książek programowych, które są polecane w Rosji na lekcje literatury.
To dobry początek, aby rozpocząć swoją znajomość z literaturą rosyjską, ale ponieważ nie ma wam sześciu lat, aby przeczytać wszystko, postanowiłem dać kilka zmian redakcyjnych do tej listy.
Więc teraz przedstawiam wam listę literatury rosyjskiej z 50 książkami dla poważnych uczniów.

Kilka zasad, które leżały u podstaw tej listy:
1. Podstawą była wspomniana wyżej lista polecanych książek dla szkoły. Wyrzuciłem a) słabe książki; b) nieznane nikomu poza nauczycielami literaturze title'y; c) niektóre aktualne dodatki trendów na dzień; d) książki napisane pierwotnie nie w języku rosyjskim.
Na 90% to dobrze znane książki dla samych Rosjan, więc czytając je, nie czyta się jakieś bezużyteczne specjalne teksty, ale otrzymuje się doświadczenie z literaturą rosyjską, która jest typowa dla rosyjskiej młodzieży.
2. Zachowałem kolejność wiekową na liście, więc przechodzisz od literatury dziecięcej do literatury dla dorosłych, w naturalnej kolejności.
W wielu przypadkach książki są pogrupowane nie tylko według wieku, ale również tematycznie w pobliżu, jeśli są umieszczone obok siebie na liście. Daje to dodatkowy efekt edukacyjny.
Jest to więc nie tylko lista przyjemnych lektur, ale także dodaje trochę wiedzy o rosyjskiej kulturze i historii.
Wciąż jest to lista dla ucznia, więc zawiera coś, co jest jednocześnie potrzebne i wystarczające.
Może być więc niewiele nieoczekiwanych lub modnych tytułów, ale tytuły, które są w zestawie, są nadal najwyższej jakości.
3. Aby poprzednie stwierdzenie nie było jakąś pustą uwagą, umieściłem na liście tylko to, co sam przeczytałem, często w tym samym młodym wieku, który zaznacza części listy, i podobały mi się wszystkie bez wyjątku (niestety nigdy nie czytałem waszego ulubionego Dostojewskiego, więc na liście są kilka rażących pominięć, które wskazują na niedostatki mojej edukacji).
4. Jeden autor - jeden wpis na liście. Oczywiście nie wszyscy autorzy są równi i zawsze możesz czerpać przyjemność, czytając więcej w swoim autorze, który cię zaskoczył lub wzbudził zainteresowanie. Ale ta lista służy tylko do zapoznania się, a nie do rozstrzygającej czytania.
Z tym samym celem możliwie szybszego postępu w literaturze rosyjskiej, gdzie możliwe były nie wielkie powieści włączeny, ale raczej krótsze książki oferowany. (Zdecydowanie nie radzę czytać czterech tomów Wojny i pokoju, jeśli nie zamierzasz zdecydowano przeczytać właśnie tej książki, wasz czas zostanie spędzony efektywniej czytając osiem bardziej cieńkich książek)
5. Wspólna podstawa jest zawsze klasyczna. Z tego powodu, mimo że SciFi jest moim ulubionym gatunkiem, nie znajdziesz go tutaj zbyt wiele. Mimo że rosyjska science fiction naprawdę jest jedną z dwóch-trzech najlepszych na świecie.
6. Nie włączam do tego poezji. a) myślę, że poezja tylko dla tubylców ma sens; b) zawsze nie ma tyle poetów, że nie można znaleźć tych najlepszych przez samotny wysiłek.
7. Jest wiele książek, które mają większy wpływ na życie człowieka niż te, które znajdują się na tych listach. Istnieje wiele lepszych, których nie uwzględniono. Osobiste historie zawsze się różnią. Ale te książki, które są klasyczne lub popularne w takim stopniu, że stają się praktycznie klasykami, te książki mają wpływ na naród jako całość, a niektóre z tych książek i autorów znajdziesz tutaj.

Rosja ma wspaniałą literaturę narodową, te rzadkie przypadki można policzyć palcami dłoni wśród państw świata. To kraj literatury, w którym książki to coś więcej niż tylko teksty.

Lista, którą zamieściłem jako Znalazisko tam:
https://www.wykop.pl/link/5793679/niezbedna-i-wystarczajaca-lista-50-rosyjskich-ksiazek/
Myślę, że ten format sprawi, że ta informacja będzie znana i przydatna dla większej liczby osób.

Niektórzy Mirki prosili o przetłumaczenie listy na język polski. Więc jeśli ktoś chce wziąć to zadanie na siebie, zapraszamy.

5 класс


Н.А. Кун. «Легенды и мифы Древней Греции»
П. Бажов. «Малахитовая шкатулка»
Н.В. Гоголь. «Вечера на хуторе близ Диканьки»
Б.Шергин. «Сказы о Шише»
А.М. Волков. «Урфин Джюс и его деревяные солдаты»
Е.Носов. «Незнайка на Луне»

6 класс


Л.Толстой. «Детство»
С.Аксаков. «Семейная хроника»
М.М. Пришвин. «Кладовая солнца»
Л.А. Кассиль. «Кондуит.Швамбрания»
Л. Чарская. «Гимназисты»
И.А. Бунин. «Тёмные аллеи»
А. Гайдар. «Школа»
А.Н.Рыбаков. «Бронзовая птица»

7 класс


М.Е. Салтыков-Щедрин. «История одного города»
И.С. Тургенев. «Записки охотника»
А.П. Чехов. рассказы
К.Паустовский. рассказы.
В.Тендряков. «Весенние перевёртыши»
В.Каверин. «Два капитана»
А.Фадеев. «Молодая гвардия»
А.Н. Толстой. «Гиперболоид инженера Гарина»
В.Обручев. «Земля Санникова»

8 класс


А.С. Пушкин. «Метель», повести.
М.Ю. Лермонтов. «Герой нашего времени»
Н.В. Гоголь. «Мёртвые души»
В.Иванов. «Русь изначальная»
В.Пикуль. «Слово и дело»
В.Чивилихин. «Память»
И.Ефремов. «Туманность Андромеды»
А.Н. и Б.Н. Стругацкие. «Хищные вещи века»

9 класс


А.С. Грибоедов. «Горе от ума»
А.Н. Островский. «Женитьба Бальзаминова»
А.П. Чехов. «Вишнёвый сад»
И.А. Гончаров. «Обыкновенная история»
И.Ильф, Е.Петров (М.Булгаков). «Золотой телёнок»
В.Пелевин. «Generation П»
М.Харитонов. рассказы.

10 класс


А.Белый. «Петербург»
А. Аверченко. рассказы.
И.Бабель. «Одесские рассказы»
В.П. Аксенов. «Остров Крым»
И.Фолькерт. «Сказки темного леса»
Я.Арсёнов. «76-ТЗ»
Д.Е. Галковский. «Святочные рассказы»

11 класс


М.А. Булгаков. «Белая гвардия»
В.В. Набоков. «Дар»
Ф.М. Достоевский. «Бесы»
А.И. Солженицын. «Красное колесо, том 5»
В.В. Розанов. «Опавшие листья»

#szkola #literatura #rosyjski #ksiazki #studbaza
mobutu2 - 463. Niezbędna i wystarczająca lista 50 rosyjskich książek. (dla @MPTW: i w...

źródło: comment_1605086759KCNJPAR2rBvt9N24niEQOc.jpg

Pobierz
  • 6
@mobutu2: zaskakujące dla mnie jest to, że «Герой нашего времени» i «Мёртвые души» są w jednej klasie – dwie książki, przez które naprawdę ciężko było mi przebrnąć na studiach, ale może to wynika z mojej osobistej niechęci do Lermontowa w tym jednym przypadku
@lukija: Obaj piszą na ten sam temat „obrazu obecnego społeczeństwa szlacheckiego”.
Gogol jest najbardziej wirtuozem języka. Jest bardziej lubiany przez, jak sądzę, 90% ludzi. Ale niektórzy też chcą być oryginalni i mówią, że wolą Lermontowa. Jest ważnym jak pomost do bardziej nowoczesnej drugiej połowy XIX wieku literaturze, będąc romantykiem jest chwalony jako ikona "krytycznego realizmu".
Nic dziwnego, że Gogol jest trudny, ale dla tych, którzy świetnie znają język, po prostu zabiera