Wpis z mikrobloga

Ten wniosek w przedmiocie zbadania zgodności 417 kc z Konstytucją jest tak idiotyczny, że w ogóle trudno pojąć że ktoś mógł wpaść na coś takiego xD Wisienką na torcie jest punkt 3 ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Najlepsze jest to że oni to orzekną, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Uzasadnienie wyroku będzie największym prawnym fikołkiem w historii naszego kraju, a sam wyrok będzie de facto legitymizował bezprawie

Podmiot inicjujący postępowanie: Marszałek Sejmu

Sprawa połączona z K 18/20 i rozpatrywana pod wspólną sygnaturą akt K 18/20. Wniosek o zbadanie zgodności art. 417 1 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny z:

1) art. 77 ust. 1 w związku z wywodzoną z art. 2 Konstytucji RP zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa,

2) art. 188 oraz art. 190 ust. 1 i 3 Konstytucji RP w zakresie, w jakim art. 4171 § 1 Kodeksu cywilnego dopuszcza stwierdzenie w postępowaniu innym niż przed Trybunałem Konstytucyjnym niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją RP, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą,

3) wywodzoną z art. 2 Konstytucji RP zasadą określoności przepisów prawa.


#tk #tklive #prawo #bekazpisu #koronawirus #neuropa
Pobierz kyloe - Ten wniosek w przedmiocie zbadania zgodności 417 kc z Konstytucją jest tak id...
źródło: comment_1604414287GZuv83yqcqfuQ5fDGRCgHb.jpg
  • 7
@2mack:

tl dr

Marszałek Sejmu wniósł do TK, aby ten zbadał zgodność art. 417 kc:

Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.


z Konstytucją.

Stwierdzenie przez TK ewentualnej niezgodności tego przepisu z K. spowoduje, że Skarb Państwa ( ale też jednostki samorządu terytorialnego ) nie będzie
@kyloe: Sprostujmy tylko, że we wniosku chodzi o art. 417 [1] § 1 Kodeksu cywilnego:

§ 1. Jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie aktu normatywnego, jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu niezgodności tego aktu z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.

Innymi słowy, państwo polskie jest według Marszałka Sejmu nieomylne i nie będzie przed nikim ponosić odpowiedzialności.
@kyloe: a najlepsze jest to, że obywatel uzna że to jakiś tam głupi, mało znaczący artykuł - "mnie to nie dotyczy"
Ja to odebrałam z takim szokiem jakby mieli badać zgodność 415 kc (zwykła odpowiedzialność za szkodę) XD