Wpis z mikrobloga

Pod tagiem #devopsiarz (obserwuj lub czarnolistuj) publikuję kolejne zestawienie o ciekawych artykułach, programach, bibliotekach z działki #devops i nie tylko - najczęściej #golang i #python, ale też #rustlang, #haskell, #wordpress, #pracait czy #produktywnosc

To samo zestawienie u mnie na stronie (lepsze formatowanie) https://devopsiarz.pl/zestawienia/zestawienie-linkow-materialow-01-11-2020

A jeśli chcesz jeszcze dostępu do większej ilości linków, zapisz się do mailingu https://devopsiarz.pl/newsletter/zapisz/

Zapraszam również do dołączenia do społeczności na Discord https://discord.com/invite/jgSjRjt

Chcesz, aby Cię tu wołać do moich materiałów? Plusuj w miarę regularnie (patrz mój post wołający jak chodzi o szczegóły)

--
--

### Produktywność

1. Artykuł: Znakomite rozszerzenie do przeglądarek, które uprzyjemnia pracę z GitHubem [dla subskrybentów newslettera]
2. Artykuł: Kolejne ciekawe narzędzie do automatyzacji pod Windows, które podrzucił mi jeden z subskrybentów [dla subskrybentów newslettera]
3. Artykuł: Pewne reguła o miłej nazwie, do skalowania skomplikowanych zadań. Zobacz przykłady, aby zobaczyć jak to upraszcza ciężkie zadania [dla subskrybentów newslettera]
4. Artykuł: Zmniejszanie priorytetów zadań dla efektywnej pracy, tutaj przykład zastosowania [dla subskrybentów newslettera]
5. Artykuł: Hałaśliwy sąsiad i praca z domu - propozycje rozwiązania problemu [dla subskrybentów newslettera]

--

### Praca, kariera, biznes

1. YouTube (8 minut): [[PL] Zastanawiasz się czy wejść do IT, gdy już masz trochę lat? HRejterzy z JSONem na czele odpowiadają na to pytanie i to nie jest film z gatunku sucharów - zresztą, zobacz na długość tego filmu.](https://www.youtube.com/watch?v=Bv_Yhpb-EFM)
2. Artykuł: Reddit obiecuje zdalnym pracownikom, że będą zarabiać jak w SF bez względu na lokalizacje, jeśli będą efektywni w takiej pracy
3. Artykuł: Jak obecna sytuacja zmienia kwestię pracy skądkolwiek i co to znaczy w dłuższej perspektywie

--

### Programowanie, algorytmy

1. YouTube (13 minut): Czym właściwe jest format plików? Czy to tylko rozszerzenie, czy jednak nie tylko? Na to pytanie w filmie na YT, próbuje odpowiedzieć LiveOverflow
2. Artykuł: Nie potrzebujesz blockchain - wystarczy Ci time series database

--

### DevOps, Architektura

1. Artykuł: Jeden z bardziej wartościowych artykułach o systemach rozproszonych, w tym przypadku bazach danych - jakie taki system stwarza problemy dla oprogramowania, w detalach opisane z potencjalnymi rozwiązaniami i kompromisami.
2. Artykuł: Amazon wystartował nową opcje w SNS - kolejki FIFO

--

### Linux

1. YouTube (19 minut): Jeśli chcesz się bardziej zagłębić w binarki Linuksowe, to ten film może stanowić niezły początek
2. YouTube (35 minut): Jak chciałeś/aś kiedyś spróbować NixOS, to ktoś nagrywa filmy, które pokazują tą dystrybucję od instalacji
3. PDF: Jesteś sobie taką firmą jak Sony, potrzebujesz zrobić interfejs GUI do swoich urządzeń, czego użyjesz jeśli ma działać na Linuksie? Ten PDF może Cię zaskoczyć
4. Artykuł: [Co może być ciekawego w /proc/[pid]/mem? Jeśli takie pytanie natychmiast triggeruje Twoją ciekawość, to już wiesz, że pod tym linkiem będzie dla Ciebie coś miłego](https://blog.cloudflare.com/diving-into-proc-pid-mem/)

--

### Kubernetes

1. Artykuł: Ponad 50 użytecznych rzeczy związanych z ekosystemem Kubernetes. Nie znajdziesz na tej liście "supermałych" zabawek typu k9s, tylko te trochę "cięższe" i bardziej zaawansowane
2. Artykuł: Mały zbiór dydaktycznych materiałów do Kubernetes, od prostych how-to do pełnych kursów

--

### Security, prywatność

1. Artykuł: Ubuntu i Windows 10 - chcesz mieć oba na tej samej maszynie i oba szyfrowane, więc tu jak to zrobić, by jeden nie pogryzł drugiego
2. Artykuł: Tzw. "AI" lubi robić zabawne i proste pomyłki, tutaj np. została shakowana łysiną sędziego liniowego :), zobacz na film w artykule, aby poczuć się zdziwiony jak inni widzowie
3. Artykuł: Instrukcja hardeningu (czyli zwiększania stopnia bezpieczeństwa i prywatności) firefoksa
4. Artykuł: Jak "zamazać" Twój dom w Google Street Map, jeśli już się tam znajduje, oraz informacja dlaczego to może nie być najlepszy pomysł

--

### Go

1. GitHub: Alternatywa dla jq
2. Artykuł: Czy mój interfejs jest zbyt duży? Jakie są tego implikacje?
3. GitHub: Może coś do ładnych wykresów? Tu mocna propozycja w tej materii
4. Artykuł: Rozpoczęcie testów akceptacyjnych w projekcie, który nie był przewidziany pod jakiekolwiek testy:) - opisana trudna droga w jednej firmie

--

### Python

1. YouTube (42 minut): Przykład analizy danych z wykorzystaniem Pythona. Aby było ciekawie, autor pokazuje analizę podstawowych danych nt. COVID-19, dużo ładnych wykresów dla entuzjastów i odpowiedzi na ciekawe pytania za ich pomocą
2. Artykuł: 20% szybszy interpreter Pythona
3. GitHub: yt-dlc - ściągacz mediów z różnorakich stron...
4. Artykuł: Dzielenie modulo, znowu niby prosty temat, ale artykuł taki długi...

--

### Rust

1. Artykuł: Czy Rust jest już gotowy do rozwijania webserwisów?
2. Artykuł: Rust dla Gophersów - seria artykułów o Ruście z punktu widzenia programisty Go, po prawej linki do kolejnych częsci
3. Artykuł: Jeden z przykładów jak pisać kod OOP
4. Artykuł: Kolejny dziennik postępów kogoś, kto uczy się Rusta, póki co 3 dni, ale autor obiecuje więcej

--

### Haskell

1. Artykuł: Dlaczego preferuję funkcyjne programowanie - z artykułu dowiesz się, co w tym takiego fajnego widzi jego autor

--

### Apple

1. Artykuł: Czy to koniec jakkolwiek naprawialnych iPhonów? Ifixit zadaje takie pytanie, po tym, jak wymiana kamer pomiędzy 2 modelami nowych iPhonów powoduje, że są one rozpoznawane jako nieoryginalne - co sugeruje "sparowanie" z konkretnym sprzętem
2. YouTube (9 minut): Różnice między iPhone 11 Pro a iPhone 12 Pro
3. YouTube (13 minut): Porównanie kamer iPhone 12 Pro, Note 20 i Pixel 5 - myślę, że całkiem ciekawe
4. Artykuł: Hipotetyczna rozmowa w hipotetycznym sklepie Apple... czy tak daleka od wyobrażenia? :)

--

### Laptopy, Tablety, PC

1. YouTube (11 minut): Review Dell XPS 9310 oczami developera
2. YouTube (7 minut): Porównanie małej "lodówki" czyli eGPU kontra normalny PC, czy podpięcie się do tego pudełka laptopem sprawia, że laptop może konkurować z normalnym PC? Czy będą bottlenecki? Zobacz film, by dowiedzieć się odpowiedzi na te pytania.
3. Artykuł: Test Razer Blade Stealth - 13 calowiec z GTX 1650 Ti
4. Artykuł: A tu ciekawostka - test Dell Latitude 7410, który jest drogim... chromebookiem. Jak interesują Cie chromebooki, to warto sprawdzić jak radzi sobie przestawiciel tej "rasy"

--

### Wordpress

1. Artykuł: Co się stanie, gdy Twoja strona lub jakiś artykuł na niej staną się sławne i oberwiesz ruchem, którego nigdy nie przewidywałeś/aś
2. Reddit: Najlepszy sposób na backup podczas migracji między hostingami - na pewno warto mieć szerszy ogląd techniczny niż autor tego wątku, bo on nie kojarzy takich rzeczy jak ftp czy phpmyadmin, więc będzie "skazany" na rozszerzenie
3. Artykuł: Lista pluginów, do tworzenia bazy wiedzy
4. Artykuł: Uwaga na ostatnie AutoUpdate, bo może się wydarzyć choćby coś takiego

--

#sysadmin #devops #programista15k #programowanie #komputery #technologia #informatyka #gruparatowaniapoziomu #kubernetes #security #prywatnosc
  • 5
Wołam 17 osób na podstawie algorytmu: wołanie za plusy dla 2 ostatnich
materiałów lub plusy dla przynajmniej 3 z 6 ostatnich materiałów.

Jeśli plusowałeś/aś tylko 2 ostatnie(-nich) materiały(-ów) - nie plusuj posta
rozpoczynającego ten wątek, aby wyłączyć wołanie przy kolejnych wpisach.

Jeśli plusowałeś/aś conajmniej 3 z 6 poprzednich materiałów, w tej sytuacji,
aby wyłączyć wołanie, nie plusuj nowych wpisów tak długo, aż liczba Twoich plusów dla
6 ostatnich materiałów spadnie poniżej liczby
@devopsiarz: jaki laptop byś polecił do 8k max 14.6 cali ? Zastanawiam się nad klasykami dell xps, carbon x1 i nie wiem co sądzić o macbookach. Póki co robię na combo win plus linux na vmce. Zdania typowe dla devopsa. Narazie mam della e7470
@devopsiarz: zewnętrzny monitor, plus stacja dokująca na usb c. 4 cory obecnie trochę mało mi, minimum 16 gigsów ramu. Nie wiem jak to odnieść do macbooka. Czas pracy na baterii nie jest ważny, z 3-4 h starczą. Obecnie fawory to dell xps 13 ew 15 jak mi rozmiar przypasuje, nie mam zdania o macbooku bo nigdy nie używałem a cena podobna co do xps-a
@19216811: możesz xps 15 lub 17, Lenovo X1E, P51, ew. jakiegoś gamingowca, co da Ci mocne bebechy, ale "słabą" reszte (np. Dell Inspiron), ale średnio to odczujesz, skoro na zewnętrznym pracujesz. Macbooki tylko jeśli chce Ci się uczyć obsługi macOSa