Wpis z mikrobloga

A w sumie co mi szkodzi zapytać z ciekawości. Wasze poglądy to taki totalny kosmos, że mi kapcie czasami spadają i jestem ciekawy waszej opinii na ten temat.

1. (ankieta) Czy aborcja waszym zdaniem łamie NAP (non-aggression principle)? Innymi słowy, czy uważacie dokonanie aborcji za akt agresji na płodzie?
- Tak (aborcja to agresja)
- Nie (aborcja to nie agresja)

2. (do odpowiedzi w komentarzu) Co byście zrobili z osobami które waszym zdaniem dokonując aborcję łamią NAP (jeśli uważacie że aborcja łamie NAP), albo co byście zrobili z osobami które uważają że złamaliście NAP dokonując aborcji (jeśli uważacie, że aborcja nie łamie NAPu).
#libertarianizm #akap #agoryzm #minarchizm

Czy aborcja waszym zdaniem łamie NAP?

  • Tak 24.4% (19)
  • Nie 59.0% (46)
  • Nie wierzę w NAP 16.7% (13)

Oddanych głosów: 78

  • 10
@Gaku745:

Jeśli płód nie ma podmiotowości, to znaczy, że jest rzeczą i matka może go usunąć pod warunkiem zgody współwłaściciela (ojca).
Jeśli płód ma podmiotowość, a ciąża jest niechciana, to matka może uznać, że płód bezprawnie znajduje się na terenie jej własności (w macicy) i go usunąć, tak jak wg NAP ma się prawo zabić intruza bezprawnie wchodzącego na twoją posesję. Tutaj dochodzi jeszcze jeden warunek - matka musi usunąć ciążę
matka może go usunąć pod warunkiem zgody współwłaściciela (ojca).


@Jesper_Stromblad: A dlaczego ojciec ma współdzielić własność do płodu, skoro to matka dostarcza 100% substancji odżywczych dla jego rozwoju, a ojciec nie?

I co się stanie, jeśli matka usunie je bez zgody współwłaściciela (ojca)? Czy matka wtedy złamie NAP i ojciec może ją zabić?
@Gaku745:

A dlaczego ojciec ma współdzielić własność do płodu, skoro to matka dostarcza 100% substancji odżywczych dla jego rozwoju, a ojciec nie?


Bo gdyby nie ojciec to płód by w ogóle nie powstał, więc może on rościć sobie częściowe prawo do jego własności. Tak samo jakby 2 osoby namalowały jakiś obraz, potem jedna z nich jest odpowiedzialna za jego przechowanie, musi się troszczyć o jego bezpieczeństwo i dobry stan, ale to