Wpis z mikrobloga

Siema.

Jako że mam troszkę czasu i niepohamowaną chęć do instalacji #linux, a dokładniej Mint (w sumie każdy Debianopochodny się nada), a także miejsce na dysku NVME (PCIe), postanowiłem spróbować swoich sił przy instalacji wyżej wymienionego problemotwórcy.

Problemem jest fakt, że moja płyta główna (MSI B85-G41 PC-Mate) co prawda wspiera dyski NVME podpięte pod PCIe, ale nie wspiera samego bootowania (bo nie ma sterowników, bo oficjalny Bios płyty to wersja 2.9 i nie ma nowszych, bo MSI zapomniało o DDR3).

I teraz mam tak:
- wyodrębnioną i pustą partycję na dysku NVME, równe 100 GB, Linux widzi ją jako... "/dev/nvme0n1p3"
- pendrive z którego chcę instalować Linux Mint, domyślnie "/dev/sdc", ale czasem Linux widzi go jako "/dev/sdd"
- dysk zewnętrzny, na którym chciałem pierwotnie zainstalować Linuxa, ale że jest wolny jak #!$%@?... no jest wolny, więc wolałbym go używać tylko i wyłącznie jako bootloadera. Tu Linux czasem widzi go jako "/dev/sdd", a czasem jako "/dev/sdc".

Szukałem wielu poradników, próbowałem tego "poradnika" i... no właśnie nic. Grub nie widzi urządzenia, bo płyta główna mimo że pozwala na bootowanie dosłownie wszystkiego, niezależnie czy to MBR czy EFI, to nie ogarnia bootowania NVME z PCIe. I to z tym mam problem.

Czy ja robię coś źle? Może zamiast instalować bootloader (GRUB) na dysku zewnętrznym, powinienem spróbować zainstalować go na wewnętrznym dysku twardym?
  • 7
@fervi: Zrobiłem coś innego, czyli zainstalowałem najpierw Linux Mint na zewnętrznym dysku i... no właśnie nie wiem co dalej.

Z dysku zewnętrznego wszystko się bootuje, dziala wolno, ale to nie jest to, co chciałem osiągnąć, zainstalowałem to tylko dla sprawdzenia, czy wszystko robię dobrze.

I teraz, o ile dobrze rozumiem, mam go zainstalować jeszcze raz, Minta, wybierając tym razem podczas instalacji dysk zewnętrzny jako partycję rozruchową a "/" jako system plików
@fervi: No cóż, udało mi się wymusić załadowanie Linuxa z NVME poprzez wpisanie paru komend w grubie, ale...

No właśnie mam taki problem, że nie wiem co robić dalej. Teoretycznie po wpisaniu

sudo update-grub
zobaczyłem parę wpisów, ale już przy
sudo grub-install /dev/nvme0n1p3

dostaję info

grub-install: cannot find EFI directory