Wpis z mikrobloga

#prawo #wynajem
Czołem, mam pytanie odnośnie wynajmu mieszkania przez kilka osób. Załóżmy, że mieszkanie wynajmuje 4 osoby, z których jedna (nazwijmy ją osoba A) przelewa całość należności osobie, od której to mieszkanie jest wynajmowane (osoba W), a pozostałe 3 przelewają proporcjonalnie należność tej jednej osobie A. Czy osoba A może mieć z tego względu jakieś problemy? Bo teoretycznie dostaje przelewy od osób z którymi nie ma bezpośrednio umowy. Możecie doradzić?
  • 6
@pp93:

Bo teoretycznie dostaje przelewy od osób z którymi nie ma bezpośrednio umowy.


Ma umowę (słowną) na przekazywanie pieniędzy. Nie ma w Polsce zakazu wykonywania przelewów.
@sorhu: Zakazu nie ma, ale jak dostajesz pieniądze w ramach darowizny, to już trzeba to zgłosić, a tutaj powiedzmy na przestrzeni roku dostajesz od obcych Ci osób kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy. Przyznam, że szukałem odpowiedzi w internecie, ale nie mogłem nic znaleźć.
@sorhu: Nie ma, oczywiście. Tylko chodzi mi o to, w jaki sposób może to zinterpretować US. To że ja wiem, że te pieniądze poszły na opłatę za mieszkanie, nie znaczy, że US się nie przyczepi, że ktoś dostawał pieniądze teoretycznie niewiadomo za co i nie płacił od tego podatku
@pp93: US może to zinterpretować jak zechce bo żyjemy w podłym kraju.
Na Twoim miejscu zadbałbym o pisemną umowę pomiędzy lokatorami z opisem jak wygląda rozliczenie i kto komu za co płaci. Umowa pisemna jest o tyle lepsza od umowy ustnej, że jak za 5 lat US się do Ciebie przyczepi to będziesz mieć jakiś dowód, jak było i nie będziesz musiał szukać dawnych współlokatorów po świecie z nadzieją, że zechcą