Wpis z mikrobloga

Ponieważ jakieś tam zainteresowanie było (2k plusujących ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) wrzucam podsumowanie kosztów wykończenia bliźniaka (110m2) ze stanu deweloperskiego - wszystkie wydatki poniesione do momentu wprowadzenia.
Oczywiście to nie koniec - zostało umeblowanie, karnisze, firanki, ogarnięcie działki, płytki na balkonie, itd., ale mieszkać już można.
W zestawieniu koszty są całościowe (towar + dostawa), w oświetleniu uwzględniam już żarówki itp. W zestawieniu nie ma gniazdek i włączników - były już zamontowane w standardzie deweloperskim. Są jedynie pojedyncze (dodawane nowe, czy zmieniane na czarne). Wykończenie bez szaleństw - żadnych ledów, kominka itp. Robione były tylko 2 sufity podwieszane, w łazience i kuchni, pod lampy oczka. Poza tym szpachlowanie, malowanie, panele, płytki - plan minimum z materiałami w średniej/niższej półce cenowej. Z "rzeczy luksusowych" (można zrobić taniej) - wanna wolnostojąca, drzwi w stylu francuskim do wiatrołapu, płytki do kuchni pod szafki za ok. 350 zł za m2.

Z dobrych rad, dla osób przymierzających się do zakupu i wykończenia mieszkania/domu z kredytu:
- Magiczne 20% wkładu własnego nie wystarczy - dobrze mieć jeszcze jakieś 20-30k na opłaty dookoła kredytowe, notariusza, zaliczki na materiały i robociznę, itp.
- Jeśli planujecie finansować wykończenie z kredytu to trzeba mieć na uwadze, że bank nie wypłaci wam całej kwoty na wykończenie od razu. Pieniądze idą w transzach, które trzeba rozliczać - przyjeżdża rzeczoznawca i akceptuje wykonanie robót zgodnie z kosztorysem i dopiero bank wypłaca kolejną transzę. Trwa to różnie, może być nawet 3-4 tygodnie od momentu zgłoszenia zakończenia etapu robót. Mnie niestety mój doradca kredytowy o tym nie uprzedził odpowiednio wcześniej i się zorientowałem dopiero przy podpisywaniu umowy kredytowej. Musiałem trochę pozmieniać plan wykończenia i na szczęście miałem z czego finansować to co brakło z pierwszej transzy (patrz punkt wyżej).
- Wyliczenia z kosztorysu wstępnego są zawsze mocno niedoszacowane - wychodzą jakieś dodatkowe konieczne przeróbki, nieprzewidziane rzeczy do zrobienia, koszty dostawy, itp. Ja przestrzeliłem o jakieś 15k, więc nie tak źle. Znam przypadki, że wyszło więcej o 40k niż planowano.
- Sprawdzaj w internecie czy czegoś nie można kupić taniej niż w lokalnym markecie budowlanym. Przykładowo listwy przypodłogowe mdf kupione na allegro z dostawą wyszły mi połowę taniej niż w Castoramie.
- W moim przypadku albo trafiłem na niezbyt przykładającą się do oszczędności ekipę, albo to kwestia płytek, bo inaczej niby wychodzą odpady z dużych, a inaczej z 10x20 jak u mnie. Zamawiając płytki doliczyłem tylko 10% więcej na odpady. Potem brakowało po kilka sztuk. Co z tego, że metr kosztował 50-70zł, jak sama dostawa 150zł (jedna paczka i tak idzie paletą...). Tak więc czasem warto dorzucić paczkę więcej i mieć pewność, że starczy niż potem latać za płytkami.
- W umowie z wykonawcą zapiszcie termin zakończenia prac i kary umowne za niedotrzymanie terminu. W moim przypadku roboty przeciągnęły się o tydzień i była z tego powodu możliwość obniżenia ceny końcowej.

Tyle mi póki co przychodzi do głowy, jak coś to pytajcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz
źródło: comment_1601466839TJeEZBy7NFNJbo1rw53S5d.jpg
  • 223
@okelm84 wanna za 2400 PLN - wychodzi około 120 PLN za jedną kąpiel ( ͡º ͜ʖ͡º) Ciesz się że nie zrobiłeś sauny - jedno użycie wychodzi wszystkim średnio jak weekend w Sheratonie. Że śniadaniem. ( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tapirro: cenę wanny jeszcze mogę zrozumieć, ale zwykły syfon ozdobny, bo w zestawie nie ma, 250zł + przesyłka :)
W miarę używania cena za kąpiel spada, więc oby służyła.
do duzych metrazy


@borjaki: a ja myślałem, ze lodówkę kupuje się pod daną rodzinę i jej preferencje zywieniowe...... chociaż pewnie masz rację jak kuchnia ma 15m2 to zwykła nawet 220cm wysokości by nie pasowała....
@okelm84: #!$%@? ( ͡° ʖ̯ ͡°) Chciałem remontować dom 160m2 i chyba jeszcze poczekam XD Chociaż u mnie już rtv/agd/meble/panele i płytki są. Ale jednak chciałbym wywalić antresole drewnianą i zrobić strop. Musze to dogadać z fachowcem. Zawsze deski z antresoli, mogą posłużyć jako parkiet w sumie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jabel: mogłem wziąć lodówkę wolnostojącą tej samej wielkości Amica lub Sharp za 1800 (1.85m wysokie i podstawa 60x60 żeby zgrała się z linią mebli), ale jednak w pełnej zabudowie kuchnia wygląda moim zdaniem dużo lepiej i za to dopłaciłem 1300 + szafka
Można było zrobić wiele rzeczy taniej, ale w końcu robię coś na lata.
@okelm84: Gratulacje Mireczku, też jakiś czas temu podjąłem podobną decyzję do Twojej i czekam na odbiór domu.
Teraz całe wykończenie przede mną....szacunki wychodzą podobnie do Twoich, ale co pokaże życię, to zobaczmy. Za około pół roku tęz powinienem być na finiszu, więc jak ktoś ma ochotę na podsumowanie jaku u OPa to plusować.
- W moim przypadku albo trafiłem na niezbyt przykładającą się do oszczędności ekipę, albo to kwestia płytek, bo inaczej niby wychodzą odpady z dużych, a inaczej z 10x20 jak u mnie. Zamawiając płytki doliczyłem tylko 10% więcej na odpady. Potem brakowało po kilka sztuk. Co z tego, że metr kosztował 50-70zł, jak sama dostawa 150zł (jedna paczka i tak idzie paletą...). Tak więc czasem warto dorzucić paczkę więcej i mieć pewność, że