Wpis z mikrobloga

Ponieważ jakieś tam zainteresowanie było (2k plusujących ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) wrzucam podsumowanie kosztów wykończenia bliźniaka (110m2) ze stanu deweloperskiego - wszystkie wydatki poniesione do momentu wprowadzenia.
Oczywiście to nie koniec - zostało umeblowanie, karnisze, firanki, ogarnięcie działki, płytki na balkonie, itd., ale mieszkać już można.
W zestawieniu koszty są całościowe (towar + dostawa), w oświetleniu uwzględniam już żarówki itp. W zestawieniu nie ma gniazdek i włączników - były już zamontowane w standardzie deweloperskim. Są jedynie pojedyncze (dodawane nowe, czy zmieniane na czarne). Wykończenie bez szaleństw - żadnych ledów, kominka itp. Robione były tylko 2 sufity podwieszane, w łazience i kuchni, pod lampy oczka. Poza tym szpachlowanie, malowanie, panele, płytki - plan minimum z materiałami w średniej/niższej półce cenowej. Z "rzeczy luksusowych" (można zrobić taniej) - wanna wolnostojąca, drzwi w stylu francuskim do wiatrołapu, płytki do kuchni pod szafki za ok. 350 zł za m2.

Z dobrych rad, dla osób przymierzających się do zakupu i wykończenia mieszkania/domu z kredytu:
- Magiczne 20% wkładu własnego nie wystarczy - dobrze mieć jeszcze jakieś 20-30k na opłaty dookoła kredytowe, notariusza, zaliczki na materiały i robociznę, itp.
- Jeśli planujecie finansować wykończenie z kredytu to trzeba mieć na uwadze, że bank nie wypłaci wam całej kwoty na wykończenie od razu. Pieniądze idą w transzach, które trzeba rozliczać - przyjeżdża rzeczoznawca i akceptuje wykonanie robót zgodnie z kosztorysem i dopiero bank wypłaca kolejną transzę. Trwa to różnie, może być nawet 3-4 tygodnie od momentu zgłoszenia zakończenia etapu robót. Mnie niestety mój doradca kredytowy o tym nie uprzedził odpowiednio wcześniej i się zorientowałem dopiero przy podpisywaniu umowy kredytowej. Musiałem trochę pozmieniać plan wykończenia i na szczęście miałem z czego finansować to co brakło z pierwszej transzy (patrz punkt wyżej).
- Wyliczenia z kosztorysu wstępnego są zawsze mocno niedoszacowane - wychodzą jakieś dodatkowe konieczne przeróbki, nieprzewidziane rzeczy do zrobienia, koszty dostawy, itp. Ja przestrzeliłem o jakieś 15k, więc nie tak źle. Znam przypadki, że wyszło więcej o 40k niż planowano.
- Sprawdzaj w internecie czy czegoś nie można kupić taniej niż w lokalnym markecie budowlanym. Przykładowo listwy przypodłogowe mdf kupione na allegro z dostawą wyszły mi połowę taniej niż w Castoramie.
- W moim przypadku albo trafiłem na niezbyt przykładającą się do oszczędności ekipę, albo to kwestia płytek, bo inaczej niby wychodzą odpady z dużych, a inaczej z 10x20 jak u mnie. Zamawiając płytki doliczyłem tylko 10% więcej na odpady. Potem brakowało po kilka sztuk. Co z tego, że metr kosztował 50-70zł, jak sama dostawa 150zł (jedna paczka i tak idzie paletą...). Tak więc czasem warto dorzucić paczkę więcej i mieć pewność, że starczy niż potem latać za płytkami.
- W umowie z wykonawcą zapiszcie termin zakończenia prac i kary umowne za niedotrzymanie terminu. W moim przypadku roboty przeciągnęły się o tydzień i była z tego powodu możliwość obniżenia ceny końcowej.

Tyle mi póki co przychodzi do głowy, jak coś to pytajcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
okelm84 - Ponieważ jakieś tam zainteresowanie było (2k plusujących ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) wrzu...

źródło: comment_1601466839TJeEZBy7NFNJbo1rw53S5d.jpg

Pobierz
  • 223
@okelm84: pralka, suszarka + agd kuchnia masz razem 16k -- ja wydałem na pralkę, zmywarkę, lodówkę i piekarnik 4800 :D a i 200 na kawomat na kapsułki xd . coś ty kupił ? termomixa za 6k?


@Jabel: nie wiem skad zdzwienie, do duzych metrazy bierze sie lodowki side by side ktore kosztuja 5k i wiecej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@okelm84: jaką wysokość kredytu / wpłata własna. Raty malejące czy stałe ? Ile miesięcznie. Przymierzam się do zakupu mieszkania w przyszłym roku. :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@STASZEK_WIERTARA: po blacie jakieś 7mb, do tego 3 szafki na 2.2m (do lodówki, piekarnika i słupek 40cm), 3 szafki wiszące 80cm, jedna 30cm i jedna do okapu 60 cm, wszystkie wysokie na 80 cm. W sumie wyszło chyba 18 szafek.

@okelm84: wydaje mi się bardzo drogo. Ja zapłaciłem za podobną konfigurację przy 5,5 mb blatu 10k, w tym lacobel. Jeszcze później od innej firmy dowiedziałem się, że zrobiliby to za
@PeteGlorious: koszty okołokredytowe i zaliczki, np. zaliczka na materiały i robocizna dla firmy wykończeniowej wyszła 8k (wszystko płatne zanim przyszły pieniądze z kredytu), część rzeczy zamawialiśmy zanim dostaliśmy 1 transzę na wykończenia (np. geberity, wanna i płytki do łazienki musiały być na samym początku robót). Mieliśmy wszystko tak zgrane, że ekipa wchodziła tydzień po podpisaniu aktu notarialnego. Jak masz czas na czekanie na kasę z banku, to wystarczy mniej. Poza tym
@kukisp @gosvami kwota kredytu 420k, na 30lat, raty równe, wkład własny 20%. Wysokość raty wychodzi około 1850. Za wynajem mieszkania płaciłem 1500, więc różnica tyle co nic, a jestem na swoim i zamieniłem mieszkanie 2 pokojowe 48m2, na ponad 2 razy większy dom z ogrodem.
Za wynajem nie wychodziło dużo, a z tego co widziałem dla nowych lokatorów poszło za 1800.
@kapsel99: Za wiki xD
Wiatrołap, przedsionek – pomieszczenie między wejściem a wnętrzem. Zadaniem wiatrołapu jest przede wszystkim spowolnienie wymiany ciepła między wnętrzem domu a otoczeniem w trakcie wchodzenia do domu i wychodzenia z niego.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@STASZEK_WIERTARA: moim zdaniem cena usługi to przegięcie. Same meble nie tak źle. Firma montażowa skasowała 3.5k za 2 dni składania mebli.

@okelm84: teraz zobaczyłem zdjęcia, że to frezowane fronty, więc nie ma tragedii z ceną. Ale montaż to grube przegięcie. Zwykle 10% wartości biorą firmy, które robią meble na wymiar.