Wpis z mikrobloga

EFEKT KRUGERA-DUNNINGA

Jak to jest, że osoby, które dopiero zaczynają przygodę w danej branży, nieraz promują się na ekspertów, często nie znając nawet podstaw? To proste. Nie wiedzą, że nie wiedzą.

Pokazując im, że wiedza ich jeszcze nie jest na wystarczającym poziomie, by nazywać się ekspertem, twardo twierdzą, że są już na szczycie. Często też osoba, będąca prawdziwym ekspertem i mająca ogrom wiedzy oraz doświadczenia uważa, że jeszcze wiele musi się nauczyć?

Odpowiedzią na to jest SOK Z CYTRYNY który doprowadził do opisania tzw. EFEKTU KRUGERA-DUNNINGA.

Mówi on, że nasza pewność siebie w danym obszarze na początku rośnie bardzo szybko, gdy zaczynamy zdobywać wiedzę w nowej dyscyplinie i stawiać pierwsze kroki. Wraz z poszerzaniem wiedzy oraz uświadamianiem sobie, ile jeszcze nie wiemy, szybko spada. Za około połową drogi ku byciu ekspertem, zaczyna ona znów rosnąć, by osiągnąć wyższy poziom, gdy staniemy się ekspertami.

#liganauki #ciekawostki #psychologia
MaxxExx - EFEKT KRUGERA-DUNNINGA

Jak to jest, że osoby, które dopiero zaczynają pr...

źródło: comment_1601465426Mi0XF1vWxkOcBeWheFJPxG.jpg

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 43
@MaxxExx: a co jeżeli jako początkujący wiem mało oraz uważam że wiem mało, ale myślę że w takim razie muszę być ekspertem bo słyszałem o efekcie dunninga-krugera?

Dobrze do połączenia z syndromem oszusta (impostor syndrome)
  • Odpowiedz
@MaxxExx: fajne to, niestety w pracy mam taka głupia cipę, której wskaźnik pewności jest na 100% a wiedzy 10% i wraz z długością stażu w pracy nadal jest "wszechwiedzącą" głupią cipą.
  • Odpowiedz
@MaxxExx: Efekt jest niesamowicie odzwierciedlony w statystykach wypadków drogowych prowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe. Za dużą część ciężkich wypadków odpowiadają osoby o małym stażu za kółkiem, ok 2-3 lata. Wtedy to wydaje im się, że są świetnymi kierowcami i doskonale panują nad pojazdem. Zaczynają jeździć bardzo brawurowo, podczas gdy w rzeczywistości ich doświadczenie jest znikome.

@zielony_wiatr:

Rok 1995, wiosna, Stany Zjednoczone, stan Pensylwania, miasto Pittsburgh…​

Właśnie wtedy w głowie McArthura Wheelera
  • Odpowiedz
@Alianorem: @MaxxExx: Może nie bzdura, ale rzeczywiście ten "efekt" nie bierze zupełnie pod uwagę charakteru danej osoby. Ktoś, kto ma niską pewność siebie i jest introwerykiem, będzie wypowiadał się ostrożnie i żył w przekonaniu że może się mylić, niezależnie od tego czy dopiero się uczy, czy posiada ogromne doświadczenie.
  • Odpowiedz
Efekt jest niesamowicie odzwierciedlony w statystykach wypadków drogowych prowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe. Za dużą część ciężkich wypadków odpowiadają osoby o małym stażu za kółkiem, ok 2-3 lata. Wtedy to wydaje im się, że są świetnymi kierowcami i doskonale panują nad pojazdem. Zaczynają jeździć bardzo brawurowo, podczas gdy w rzeczywistości ich doświadczenie jest znikome.


@Cethsamhain: Nie jestem pewien czy tu chodzi wprost o ten efekt.
Dominującym czynnikiem może być wiek a nie
  • Odpowiedz
Moim zdaniem ten efekt tyczy się tylko zjebów.
Ja jako że nie jestem zjebem zawsze wiedziałem, że wiem mało, jak wiedziałem mało.
  • Odpowiedz