Wpis z mikrobloga

EFEKT KRUGERA-DUNNINGA

Jak to jest, że osoby, które dopiero zaczynają przygodę w danej branży, nieraz promują się na ekspertów, często nie znając nawet podstaw? To proste. Nie wiedzą, że nie wiedzą.

Pokazując im, że wiedza ich jeszcze nie jest na wystarczającym poziomie, by nazywać się ekspertem, twardo twierdzą, że są już na szczycie. Często też osoba, będąca prawdziwym ekspertem i mająca ogrom wiedzy oraz doświadczenia uważa, że jeszcze wiele musi się nauczyć?

Odpowiedzią na to jest SOK Z CYTRYNY który doprowadził do opisania tzw. EFEKTU KRUGERA-DUNNINGA.

Mówi on, że nasza pewność siebie w danym obszarze na początku rośnie bardzo szybko, gdy zaczynamy zdobywać wiedzę w nowej dyscyplinie i stawiać pierwsze kroki. Wraz z poszerzaniem wiedzy oraz uświadamianiem sobie, ile jeszcze nie wiemy, szybko spada. Za około połową drogi ku byciu ekspertem, zaczyna ona znów rosnąć, by osiągnąć wyższy poziom, gdy staniemy się ekspertami.

#liganauki #ciekawostki #psychologia
MaxxExx - EFEKT KRUGERA-DUNNINGA

Jak to jest, że osoby, które dopiero zaczynają pr...

źródło: comment_1601465426Mi0XF1vWxkOcBeWheFJPxG.jpg

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
@MaxxExx: Na każde pytanie macie znać odpowiedź. Głupią, mądrą ale znacie. Macie być pewni tego co mówicie. W ten sposób nawet braki w wyszkoleniu które posiadacie nie będą brakami, bo pewnie tak ma być
  • Odpowiedz
To podobnie jak z tymi co uważają, że oni "znają trzy języki obce perfekcyjnie". Nawet Polak nie zna języka polskiego perfekcyjnie, chyba że jest polonistą, a co dopiero język obcy.
  • Odpowiedz
@MaxxExx: Tak mają zielonki na wykopie. Myślą że są już doświadczonymi Mirkami 5 minut od założenia konta ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@KluczeCyfrowe: a tak naprawdę, to Ty lepiej pasujesz pod ten efekt. Jesteś od niecałych dwóch lat, wyzywasz zielonki, myślisz że jesteś doświadczonym mirkiem.

Ale równocześnie myślisz, że fanzonun to środek do prania, a blip to onomatopeja wydobywająca się z pralki XD
  • Odpowiedz
@g0dl1ke: Gdybyś chociaż przeczytała wpis który komentujemy zielonko, to byś wiedziała co miałem na myśli i dlaczego świetnie sprawdza się tutaj efekt KRUGERA-DUNNINGA w twoim przypadku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nauczyłeś się z "internetów" kilku regułek zanim dostałeś bana na 1 konto które o zgrozo miałeś pewnie z 1-2 miesiące. Założyłeś nowe i już masz się za prawdziwego eksperta pouczając innych swoją wiedzą.

EFEKT KRUGERA-DUNNINGA kretynie.....
  • Odpowiedz
@MaxxExx: ZAKOP
na rysunku mamy manipulację. Jest odwrotnie: człowiek wiedzący wszystko będzie bardziej pewny siebie od człowieka nie wiedzacego nic tylko człowiek wiedzący trochę będzie bardziej pewny od człowieka wiedzącego dużo
  • Odpowiedz
@MaxxExx: w jednej dziedzinie jestem blizej eksperta niz srodka wykresu (eksperta raczej nie osiagne bo nie mam jak) i na prawde zabawnie sie patrzy na tych zbyt pewnych siebie nowicjuszy i ich faile ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@MaxxExx: jestem ciekaw jak to się rozkłada pomiędzy osobami które faktycznie myślą że dużo wiedzą na początku, a osobami które UDAJĄ że dużo wiedzą. W końcu im się człowiek wydaje bardziej ogarnięty na początku, tym większe szanse na awans.
  • Odpowiedz
To tak nie działa. U mnie w firmie jak tylko przylepi się do Ciebie jakieś gówno (a ominie innych) to z automatu robi z Ciebie gówno eksperta.
  • Odpowiedz
Jak dla mnie próba ilościowego przedstawiania pewności siebie jest kompletnie nie wykonalna, a w dodatku pozbawiona sensu w relacji do wiedzy, bo jest rzeczą oczywistą, że pewność siebie zależy od wielu czynników, więc nawet gdyby zadawać ludziom pytanie, jak oceniają swoją pewność siebie w skali 0-10, to skąd w ogóle wiadomo, że ta ich pewność siebie wynika właśnie z poczucia posiadania wiedzy, a nie czegoś innego? I czy nie jest przypadkiem tak,
  • Odpowiedz
Nie wypowiem sie na ten temat poniewaz najprawdopodobniej wiem za malo by rzeczowo sie wypowiedziec w tym temacie ;D Nie ma nic zlego w takim podejsciu, w swoim srodowisku rzeczywiscie mozna uchodzic za eksperta w danej dziedzinie i to wystarczy by rzeczywiscie isc w dobrym i prawdziwym kierunku i stopniowo wtapiac sie w tlum osob o znacznie bardziej zaawansowanej wiedzy, gdyby stosowac podejscie ze nie mozna sie wypowiedziec bo sie za malo
  • Odpowiedz