Wpis z mikrobloga

Hej Mirki

Kupiłem samochód i sobie nim jeżdżę na OC poprzedniego właściciela, jest wykupione do stycznia. Wiem już że będę to ubezpieczenie zmieniał na siebie ale póki można to jeżdżę, czytałem że można a towarzystwo ma prawo do rekalkulacji ale minęły dwa miesiące i nic od nich nie przyszło więc nie mam interesu w tym żeby już teraz to ubezpieczenie wypowiadać. Moge więc na nim normalnie jeździć prawda? Wczoraj jednak poprzedni właściciel do mnie napisał żebym wypowiedział OC albo zapłacił następną ratę bo on płacił w ratach. Nic mi o tym nie wspominał a jego rata to więcej niż nowe ubezpieczenie na mnie na rok. Co mam teraz zrobić? Mogą ode mnie chcieć zapłaty tej raty? To jakiś absurd skoro nic nie wiedziałem a oni przez dwa miesiące mnie o tym nie poinformowali. Napiszcie mi co mogę zrobić bo nie chce płacić rat droższych nic moje roczne składki.

#oc #pytanie #ubezpieczenia #pytaniedoeksperta #ubezpieczenieoc #samochody #prawo
  • 40
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AltCtrlSpace Niestety nie wiem jak Ci pomóc, wydaje mi się że niestety trochę jesteś w dupie jak napisano wyżej no ale powodzenia, może spróbuj wypowiedzieć tylko od razu zawrzeć nowe żeby nie było przerwy. A z tym wykupieniem polisy na raty i za chwilę sprzedaniem samochodu i nie wspominaniem kupującemu że polisa jest na raty to niestety się zdarza, dlatego ja sprawdzam to od razu po zakupie samochodu i polecam tak
  • Odpowiedz
@AltCtrlSpace Moim zdaniem będą Cię windykować na podstawie art. 32.4 ustawy o ubezpieczeniach:

Art. 32. 1. Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo
własności tego pojazdu, jest obowiązany do przekazania posiadaczowi, na którego
przeniesiono prawo własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy
ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AltCtrlSpace: to obszerne omówienie opiera się o przepisy przed nowelizacją.

Zawsze możesz sam poprosić o rekalkulacje, jeśli jest tak jak mówisz to będziesz płacił mniej niż poprzedni właściciel ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@AltCtrlSpace: Moim zdaniem powinieneś jednak uderzyć do TU bo tak jak pisałem - wg mnie będą egzekwować od Ciebie tę drugą ratę do zapłaty. A jeszcze co do tego wypowiedzenia:

Art. 31. 1. W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu
mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy
pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało
przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i
  • Odpowiedz
@vertical: Tak obowiązki przechodzą ale nie podwyżka ceny, dlatego jeśli rekalkulacja jest wyższa to możesz się nie zgodzić bo rekalkulować mogą ale jak przyjmiesz umowę, dopóki jej nie przepiszesz na siebie to jakbyś jej nie przyjął. Kiedyś było na to 30 dni i po tych 30 dniach jak rekalkulowali to nie było odwrotu ale teraz możesz wypowiedzieć dopóki trwa i nic z tym nie mogą zrobić, nie mogą obarczyć podwyżką
  • Odpowiedz
@AltCtrlSpace: OK, to możesz wołać jak sprawa się rozstrzygnie jak będziesz pamiętać. A co do tego:

Kiedyś było na to 30 dni i po tych 30 dniach jak rekalkulowali to nie było odwrotu


To prawda, kiedyś się o tym przekonałem i od tamtej pory zawsze zgłaszam się do TU od razu po zakupie samochodu. Na szczęście wtedy byłem w plecy tylko jakieś kilkadziesiąt zł bo miałem sporą dopłatę pomimo opłacenia
  • Odpowiedz
Zawsze niezależnie od sytuacji zgłaszam się do ubezpieczalni po zakupie auta i po sprzedaży - trzeba poinformować o zbyciu auta. Po co robić sobie problemy :)
Swoją drogą, jakby ktoś chciał zwrot 150zł po zakupie ubezpieczenia to polecam porównywarkę:
https://mubi.pl/id-YBGMW
  • Odpowiedz
Po zakupie samochodu dobrze jest zrobic kalkulacje na Mubi - https://mubi.pl/id-WX2GB4 zeby wiedziec czy ewentualna doplata ktora naliczy obecny ubezpieczyciel w ramach rekalkulacji nie jest wyzsza niz wykupienie nowego OC. Dodatkowo Mubi zwraca 150 zl na konto po zakupie OC lub OC i AC.
  • Odpowiedz