Wpis z mikrobloga

Hej Mirki

Kupiłem samochód i sobie nim jeżdżę na OC poprzedniego właściciela, jest wykupione do stycznia. Wiem już że będę to ubezpieczenie zmieniał na siebie ale póki można to jeżdżę, czytałem że można a towarzystwo ma prawo do rekalkulacji ale minęły dwa miesiące i nic od nich nie przyszło więc nie mam interesu w tym żeby już teraz to ubezpieczenie wypowiadać. Moge więc na nim normalnie jeździć prawda? Wczoraj jednak poprzedni właściciel do mnie napisał żebym wypowiedział OC albo zapłacił następną ratę bo on płacił w ratach. Nic mi o tym nie wspominał a jego rata to więcej niż nowe ubezpieczenie na mnie na rok. Co mam teraz zrobić? Mogą ode mnie chcieć zapłaty tej raty? To jakiś absurd skoro nic nie wiedziałem a oni przez dwa miesiące mnie o tym nie poinformowali. Napiszcie mi co mogę zrobić bo nie chce płacić rat droższych nic moje roczne składki.

#oc #pytanie #ubezpieczenia #pytaniedoeksperta #ubezpieczenieoc #samochody #prawo
  • 40
  • Odpowiedz
@AltCtrlSpace: ja bym sprawdził u ubezpieczyciela bo może chce byś wypowiedział bo on dostanie zwrot, a jak nie opłacone to możesz wypowiedzieć i tylko do tego dnia zapłacisz, tylko nie zapomnij wykupić nowego bo cię UFG dojedzie
  • Odpowiedz
@AltCtrlSpace: teraz wiesz i możesz wypowiedzieć, zapłacisz za miesiąc może. Powinieneś zgłosić przejęcie polisy do ubezpieczyciela i wtedy by ci powiedzieli wszystko, to podstawowa rzecz poza przerejestrowaniem
  • Odpowiedz
  • 0
@darek-jg było zgłoszone bo sprzedający zgłosił, nic nie wiem oficjalnie i nie chce wypowiadać, to tak nie może działać bo ludzie byliby poszkodowani, wykupuje sobie jedną ratę sprzedaje samochód że niby OC na rok i co? Wiadomo że to podnosi cenę i łatwiej sprzedać
  • Odpowiedz
@AltCtrlSpace: https://mubi.pl/poradniki/sprzedaz-samochodu-a-niezaplacona-rata-za-oc/

Warto wspomnieć, powołując się na przepisy z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych a dokładniej art. 32. ust. 1, że masz 14 dni na poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. Jeśli w tym terminie nie dopełnisz wszystkich formalności (zwykle wystarczy pisemne zawiadomienie do ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu), to obowiązek uiszczenia kolejnej raty za OC przejdzie na nabywcę samochodu. Jednak kiedy nie poinformujesz ubezpieczyciela o zmianie właściciela samochodu, to nadal może cię
  • Odpowiedz
  • 0
@darek-jg Gdzie niby jest obowiązek zgłoszenia kupna? Nie ma czegoś takiego. Ubezpieczyciel miał moim zdaniem obowiązek poinformować nabywcę że składka nie jest opłacona w całości i zrobić rekalkulacje, w przeciwnym razie nie może mieć roszczeń, ale to by się musiał ktoś wypowiedzieć kto ma o tym pojęcie, może @mfind
  • Odpowiedz
  • 0
@darek-jg mylisz się, było o tym wielokrotnie, nie musisz płacić za coś z czym się nie zgadzasz, to nie kupujący ma szybko sprawdzać tylko ubezpieczyciel ma szybko rekalkulować, dopóki tego nie zrobi nie może mieć roszczeń, byłoby to zresztą bezprawne
  • Odpowiedz
@AltCtrlSpace: https://rankomat.pl/samochod/rekalkulacja-skladki-oc-czy-trzeba-sie-jej-bac
mylisz się, towarzystwu opłaca się czekać z rekalkulacją bo wtedy nie wypowiesz umowy wcześniej

Osoby, które korzystały z polisy OC zbywcy pojazdu i np. na koniec okresu jej obowiązywania otrzymały wezwanie do zapłaty bardzo wygórowanej różnicy w składce, są w najgorszej sytuacji. Z uwagi na to, że czas ochrony już upłynął, praktycznie nie mogą uniknąć zapłaty. Nie mogą również powołać się na żaden zapis, który by mówił o
  • Odpowiedz
  • 1
@darek-jg znalazłem, jak jesteś ciekaw to plik nazywa się monitor 48_gotowy.indd i jest obszernym omówieniem bezprawności rekalkulacji i jest szeroko opisany ten proceder przez Rzecznika Finansowego
  • Odpowiedz