Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki potrzebna rada.
Ogrzewanie podlogowe - tak, nie czy moze mieszane z kaloryferami?
Bo w projekcie mam podlogowke w standardzie na parterze. Dodatkowo moge zamowic na pietrze. No i sie zastanawiam. Bankowo grzejnik jeden w lazience. A reszta?

Slyszalem opinie ze to troche inny rodzaj ciepla, ze nie ma mozliwosci zbyt duzej regulacji temperatury.. No i sie waham.

#budujzwykopem #dom #ogrzewanie #pytaniedoeksperta
  • 54
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Alasthor: tak - w całym domu. Byłem u znajomej co ma tylko na parterze i na gorze jest po prostu zimno ( ͡° ͜ʖ ͡°) poza tym musisz mieć dwa obiegi bo na grzejniki idzie znacznie wyższa temperatura. Ja mam w całym domu podłogówkę i grzejniki łazienkowe na tym samym obiegu. Niektórzy mówią o jakimś unoszącym się kurzu z podłogówki ale on podobno unosi się tylko
  • Odpowiedz
  • 0
@Alasthor tak jak pisze @turok2016 podłogówka wszędzie. Na kaloryfer w łazience musiałbyś mieć osobny obieg, bo temperatura w układzie jest stosunkowo niska (od 25 st. wzwyż, ale nie więcej jak 35-40 przy ostrej zimie).
Ja nie wierzyłem, że podłogówką ogrzeję chatę i mam drugi rozdzielacz i podejścia pod grzejniki w pokojach. Na szczęście są pod tynkiem. Niepotrzebnie wydałem pieniądze....
  • Odpowiedz
@OLLEKS: @Andi129:
Nie robię tego ja tylko deweloper. Wg projektu domu ogrzewanie podłogowe jest w standardzie deweloperskim tylko na parterze. Istnieje możliwość rozszerzenia go na piętro.

Piec dwu funkcyjny gazowy.
Pompy ciepła na tą chwilę nie planujemy i to raczej się nie zmieni.
Jeden grzejnik w łazience z przeznaczeniem głównie na ręczniki, ew. mokre majty
  • Odpowiedz
@Alasthor: To nie są mniejsze możliwości regulacji tylko podłogówka ma duża bezwładność, jeśli dziś ci będzie za zimno i odkręcisz podłogówkę to cieplej będziesz miał jutro.
  • Odpowiedz
@Alasthor: problem z regulacją temp jest taki jak opisuje @Nobel210: , poprostu zmiana temp w pokoju trwa dłużej.
Jeszcze oczywista zaletą podlogówki jest zwyczajnie brak grzejników, a co za tym idzie mniej kłopotliwa aranżacja mieszkania.

@bb89: nie wiem kto Ci powiedział o tym kurzu z podlogówki ale spytaj go kiedy ostatnio rozkręcał i czyścił grzejnik w środku, po kilku latach między żeberkami zbiera się niezły syf.
  • Odpowiedz
@Andi129: zgadzam sie co do kurzu, a co do zmiany temperatury to następuje ona po minutach, fachowiec mówił że przy anhydrycie <10min, przy klasycznej wylewce do 15min. Poza tym praktycznie wszyscy znajomi co mają mieszane ogrzewanie zamieniliby to na pełną podłogówkę
  • Odpowiedz
@Alasthor podlogowka ma duzza bezwładność to prawda ale do regulacji temperatury w pomieszczeniach mozna uzyc dwóch rzeczy... jedna to czujnik pogodowy ktory pilnuje temperatury zasilania wiec podwyższa albo obniża temperaturę wiec nie będzie sytuacji gdzie przy 15 stopniach na zewnątrz będzie ladowal np 35 stopni

Druga to warto sie zaopatrzyć w sterowniki pokojowe, ustawiasz zadaną temperaturę i to sterownik daje sygnal do wlaczenia pieca albo zamknięcia pętli
  • Odpowiedz
@Alasthor a poza tym ile razy dziennie zmieniasz temperaturę w pomieszczeniu?? Ja ustawiłem raz i tyle, lazienki 24, dzienny 22, sypialnie 21 a sterowniki pilnują tej temp...
  • Odpowiedz
@waldinio: Brzmi to bardzo sensownie. A sterownik masz jeden główny czy w każdym pomieszczeniu osobny? (pytanie z gatunku idiotycznych ale serio pojęcie mam zerowe :D )
  • Odpowiedz
@Alasthor pogodowy jest jeden a w pokojach sa osobne, mozesz zrobić sobie strefy np kuchnia, salon, jadalnia mam jedną strefę czyli jeden sterownik, pokoj z garderobą jedna strefa, etc etc

Popatrz sobie np na Sallusa albo tech
  • Odpowiedz
@Alasthor plusem takiego rozwiązania jest tez to, ze majac osobne sterowniki zamiast jednego głównego to to ze pomieszczenia sa dogrzane równomiernie. Kazde pomieszczenie ma inne straty i np pomieszczenia od północy będą niedogrzane wiec chcac dogrzać mozesz przegrzac pomieszczenie od południa

Sterownik gdy zostanie osiagnieta zadana temperatura zamyka petle co zwiększa przeplyw na innych petlach co spowoduje, ze inne pomieszczenia sie szybciej tez nagrzeją
  • Odpowiedz
@waldinio: @Alasthor: A ja odradzam „sterowniki” a właściwie termostaty w każdym pokoju. Jest to niepotrzebny koszt. Temperaturę wyregulujesz raz przy pomocy anemostatow (regulacja przepływu) w skrzynce rozdzielczej osobno dla każdego pomieszczenia.
  • Odpowiedz