Wpis z mikrobloga

Czy warto wracac z emigracji do Polski?

W Belgii mieszkam z zona i dwojka malych dzieci od ponad 3 lat. Ostatnio mnie duzo rzeczy tu denerwuje i straszna tesknota bierze mnie bierze za Polska. Rok temu kupilismy tu dom na kredyt. Ja zajmuje sie automatyka, zona ksiegowoscia. Zona nie chec wraca. Nasze roczne zarobki razem to okolo 65-70 tys euro netto (juz po odjeciu wszystkich podatkow) + dobre auto sluzbowe (wartosc 35 tys euro, gratis paliwo - do uzytku prywatnego).

Minusy:
- w Polsce zostal moj ojciec,
- strasznie wielkie podatki tu sa, co dziala niesamowicie demotywujaco > prawie 60% za kazde euro wiecej!,
- strasznie drogo sa wszystkie uslugi (nawet 6 razy drozej niz w Polsce!)
- domy i dzialki budowlane sa niesamowicie drogie (kupilismy dom w zabudowie szeregowej na malutkiej dzialce za prawie 400 tysiecy euro -> koszta samego zakupu to prawie 40 tysiecy euro bylo, przepadlo, na kredyt oczywiscie). W Polsce mozna nadal za bezcen kupic wielkie dzialki budowlane 10 km od mojego rodzinnego miasta i postawic dom otwarty - bez sasiadow tuz pod twoim oknem.
- duzo rzeczy dziala w Polsce lepiej,
- brak przyjaciol > na poczatku bylem optymistycznie nastawiony, ale mimo wszystko nie udalo mi sie prawdziwych przyjazni z belgami nawiazac (wszystko to sprawia wrazenie przyjazni, ale to tylko powierzchownie bez glebi, w glebi ludzie tu sa zamknieci),

Teraz pytania - bo po kilku latach poza Polska stracilem pewnie kontakt z rzeczywistoscia:
1. Czy warto wracac?
2. Czy sluzba zdrowia dziala w Polsce ok?
3. Czy edukacja dziala w Polsce ok?
4. Czy rzeczywiscie rzady obecne (jesli wylaczyc wszystkie wiadomosci w TV) rzeczywiscie negatywnie wplywaja na zycie)?

#emigracja #belgia #zalesie #polska
  • 82
@login-znaki-alfanumeryczne:
1) Tak
2) Nie
3) Tak, polska edukacja jest jedną z lepszych na świecie, twoje dzieci będą mieli zapóźnienia w stosunku do rówieśników w tym samym wieku
4) Tak, PiS powoli wszystko psuje

Belgia, tak jak inne kraje multi-kulti-socjalistyczne nie mają przyszłości. A kobiety jak twoja żona podejmują złe decyzje na podstawie liberalnych mediów, a potem za to płacą. Musisz podjąć męską decyzję w ciągu powiedzmy 5 lat.

PS. i