Wpis z mikrobloga

Cześć!
CV Programisty – ten temat wraca jak bumerang w naszych rozważaniach.

Dziś mam dla Ciebie dwa główne tematy:
* Listę najczęściej popełnianych błędów w CV – zweryfikuj jak Twój dokument wypada w świetle tej listy. Może uda Ci się coś poprawić?
* Zaproszenie na spotkanie LIVE na temat CV programisty, z analizą dokumentów na żywo, Q&A, konkursem oraz całą masą innych równie ciekawych rzeczy – grzech nie skorzystać!

https://stormit.pl/szkolenie-analiza-cv/

====================
TOP błędów początkujących programistów w CV

W ostatnich miesiącach, a teraz to już nawet latach, miałem okazję uczestniczyć w wielu procesach rekrutacyjnych – zarówno jako kandydat, jak i osoba rekrutująca. Pozwoliło mi to zapoznać się z ogromną ilością CV na naprawdę najróżniejszym poziomie.
Poniżej znajdziesz zestawienie najczęściej pojawiających się błędów i niedopatrzeń wraz z krótkim objaśnieniem.
Zapraszam do analizy i krytycznego spojrzenia na swoje dokumenty.

Błędy merytoryczne i błędy w komunikacji:
* Nieaktualne dane – to prawdziwa zmora wielu rekruterów. CV powinno zawierać skumulowane i aktualne informacje na Twój temat. Jeżeli te informacje nie są aktualizowane to taki dokument powoli traci sens.
* Brak personalizacji informacji – jeżeli składasz aplikację na różne stanowiska, np. programista PHP i tester (lub co gorsza programista i kasjer), pamiętaj o personalizacji swojego CV. Różne informacje będą istotne z punktu widzenia potencjalnych pracodawców.
* Doświadczenie niezgodne z aplikowanym stanowiskiem – uzupełniając informacje w CV zawsze zastanawiaj się, czy to co w nim umieszczasz będzie miało wartość dla potencjalnego pracodawcy.
* Brak doświadczenia lub zrealizowanych projektów – chcąc pracować jako programista powinieneś wykazać się jakimś doświadczeniem lub przynajmniej zrealizowanymi własnymi projektami.
* Podkreślanie faktu braku doświadczenia – jeżeli chcesz pracować jako Junior Developer lub jesteś studentem, to nie ma sensu podkreślać tego faktu na każdym kroku.
* Zbyt prywatna sekcja o mnie – w informacjach o sobie warto umieścić tylko te dane, które mają znaczenie w kontekście Twojej pracy. To nie jest miejsce na rozpisywanie się na temat hobby, czy sposobów na spędzanie wolnego czasu.

Błędy wizualne i techniczne:
* Niechlujny lub bardzo prosty szablon – szablon dokumentu nie musi być szczególnie 'śliczny', warto jednak zachować minimum przyzwoitości i nie wypisywać wszystkich informacji ciurkiem, w jednej linii.
* Druga strona dokumentu prawie pusta – nie zostawiamy pustych stron w dokumentach.
* Zła kolejność sekcji – wyjątkowo częsty błąd, a przecież zasada jest bardzo prosta: im informacje są ważniejsze – tym powinny znaleźć się wyżej w Twoim dokumencie. Dodatkowo ponieważ aktualne doświadczenie i edukacja ma największe znaczenie, podajemy je w kolejności odwrotnej do chronologicznej.
* Nieprofesjonalny adres email – warto postarać się o osobny mail do komunikacji biznesowej.
* Nieprofesjonalne zdjęcie lub jego brak – warto zadbać o odpowiedni wizerunek.
* Brak nazwy stanowiska – nazwa stanowiska w prosty sposób pomaga sprofilować CV pod konkretne stanowisko.
* Nadmierne wykorzystywanie skrótów – szczególnie jest to widoczne w sekcji certyfikatów. Przekazywane informacje powinny być możliwie proste do interpretacji i jednoznaczne, dlatego należy uważać na podawanie samych skrótów nazw, szczególnie jeżeli brakuje jeszcze organizacji, która jest odpowiedzialna za ten certyfikat.
* Błędy ortograficzne, stylistyczne oraz literówki – niby drobna rzecz ale potrafi skutecznie zepsuć wrażenie całego CV. Przed wysłaniem dokumentu daj go przeczytać innej osobie oraz skorzystaj z narzędzi takich jak languagetool.org.
* Dokument niedostosowany do wydruku – CV przeglądane jest również bardzo często w wersji offline, dlatego upewnij się, że wszystkie niezbędne informacje są w nim zawarte bez konieczności przechodzenia po linkach oraz, że te linki zwyczajnie działają.
* Plik w formacie Microsoft Word – najlepiej przesyłać CV w plikach PDF.
* Brak profesjonalnej otoczki – na samym CV świat się nie kończy, ale to w jaki sposób wyślesz swój dokument oraz w jakim formacie ma również ogromne znaczenie.

Tutaj przechodzimy płynnie do kolejnego tematu – a mianowicie:

====================
Szkolenie LIVE, CV Programisty, Q&A

Jak szukać pracy w IT mimo niewielkiego doświadczenia?
Odpowiedź jest stosunkowo prosta Zapraszam na nasze spotkanie na temat analizy CV.

Już w poniedziałek 28.09.2020 o godzinie 20:00 przeprowadzę darmowe szkolenie, podczas którego dowiesz się:
✅ Jak powinno wyglądać CV, które zagwarantuje zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
✅ Czego oczekują pracodawcy od Junior Developerów.
✅ Dlaczego większość dokumentów jest odrzucanych dosłownie po 3 sekundach!
✅ Jak przygotować CV jeżeli jeszcze nigdy się nie pracowało.

Ale to nie wszystko!
Przeprowadzimy również analizę na żywo CV podesłanych przez uczestników i dowiesz się co można w nich poprawić.
Na koniec będzie sesja pytań i odpowiedzi.

UWAGA! ‼
Szkolenie jest całkowicie darmowe dla uczestników.
Realizuję je ramach promocji #kierunekprogramista
https://kierunekprogramista.pl/

Warto się zapisać, nawet jeżeli nie możesz być online.
Wszyscy uczestnicy szkolenia dostaną dodatkowe materiały i nagranie wideo.

Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę z tego zakresu, to zapraszam na spotkanie.
https://stormit.pl/szkolenie-analiza-cv/

Na koniec będzie też sesja pytań i odpowiedzi. Jeżeli chcesz zadać swoje, możesz to zrobić w ankiecie poniżej
lub zwyczajnie przyjść na spotkanie.
== Tutaj ankieta (zapytaj o cokolwiek w kontekście IT ==>
http://stormit.pl/pytanie

To by było tyle na dziś
Prawda jest taka, że dopiero co 'napoczęliśmy' ten temat, dlatego mam nadzieję, że widzimy się niedługo online!

Pozdrawiam i miłego dnia.
Tomek

PS. Jeżeli chcesz, żebym sprawdził właśnie Twoje CV, to wyślij mi je na adres praca@stormit.pl z dopiskiem [Analiza CV].

PPS. Prace nad KierunekProgramista.pl idą pełną parę, a temat CV programisty będzie tam omówiony ze szczegółami.
Oficjalnie startujemy z otwarciem już od poniedziałku.

#programowanie #programista15k #naukaprogramowania #stormit

https://stormit.pl/szkolenie-analiza-cv/
  • 38
Nadmierne wykorzystywanie skrótów – szczególnie jest to widoczne w sekcji certyfikatów. Przekazywane informacje powinny być możliwie proste do interpretacji i jednoznaczne, dlatego należy uważać na podawanie samych skrótów nazw, szczególnie jeżeli brakuje jeszcze organizacji, która jest odpowiedzialna za ten certyfikat.


@StormITpl: Jeżeli nie rozróżniacie certyfikatów po skrótach to być może nie powinniście się zajmować rekrutacją IT ( ͡º ͜ʖ͡º) Potem padają takie kwiaty jak Oczekiwania: certyfikaty
Jednak w przypadku polskich firm – zdjęcie dalej jest mile widziane. Mało tego – ono zwyczajnie działa. :)


@StormITpl: Say what? A w przypadku firm w Polsce z główną siedzibą w USA już nie będzie mile widziane?

pamiętaj o tym, że CV nie zawsze czytają TYLKO techniczne osoby.


@StormITpl: Czyli chcesz powiedzieć, że pani rekruterka odrzuci CV świetnego kandydata tylko dlatego, że nie ma w nim ładnego zdjęcia?
@ATAT-2: połączyłeś moje dwie wypowiedzi.
Powoli, podsumujmy:
- 'A w przypadku firm w Polsce z główną siedzibą w USA już nie będzie mile widziane?' -> jak zawsze zależy na końcu od konkretnego przypadku.
- 'Czyli chcesz powiedzieć, że pani rekruterka odrzuci CV świetnego kandydata tylko dlatego, że nie ma w nim ładnego zdjęcia?' -> nie nie to chcę powiedzieć.
Chcę powiedzieć, że jeżeli zdjęcie w CV będzie zgodne z polityką firmy
powinny. – ale czy ZAWSZE tak jest?


@StormITpl: Oczywiście, że nie, ale czy to mój problem? Jeżeli firma zatrudnia niekompetentne HRy (faul nr 1) i pozwala im odrzucać CV na podstawie własnego widzimisię (faul nr 2) to może lepiej odfiltrować taką firmę na samym początku ¯\_(ツ)_/¯ HRki często zapominają, że kandydat ocenia firmę tak samo jak firma kandydata.
@GienekZFabrykiOkienek: i tak i nie :)
To co przedstawiasz to trochę wyidealizowane podejście.
Sam miałem taką sytuację, że HRy w firmie odrzuciły moją kandydaturę, a dosłownie miesiąc później poszedłem pracować do tej firmy przez pośrednika.
Efekt? Pracowałem tam 3 lata i bardzo sobie chwalę.
To, że jedna osoba nawaliła w dużej firmie, nie znaczy, że cała duża firma jest 'be'. – jak mam możliwość to wolę zwyczajnie być na tyle konkretny,
@ATAT-2: czemu mówisz to mnie w liczbie mnogiej?
Okurat moje doświadczenie możesz sprawdzić – nie jest tajne :) choćby na linkedin.

> I odrzuci drugie, tylko ze względu na ładną buzie na tym pierwszym?

Ciężko przewidzieć jak się zachowa konkretna osoba. Ja wiem jak JA bym się zachował – nie chcę odpowiadać za osoby, których nie znam – tutaj wchodzimy już za bardzo w kwestie psychologiczne.
@ATAT-2: to prawda, nie jestem zawodowym rekruterem i pracuję jako programista. Wiesz jednak jak teraz wyglądają rekrutacje w wielu firmach – zazwyczaj bierze w nich udział przynajmniej jedna osoba techniczna.
@ATAT-2: widzę plus z naszej dyskusji – zmotywowałeś mnie, żeby dołożyć do KP przynajmniej jeden wywiad z 'zawodowym' rekruterem, który zajmuje się tym full time.
Dziękuję Ci.
@ATAT-2: nie zgadzam się, że nie mam w tej kwestii doświadczenia – wspominałem już wcześniej o swoich doświadczeniach.
Jednak, tak jak już potwierdziłem, przekonałeś mnie do dorzucenia do całej tej układanki jeszcze 'rekrutera z krwi i kości' – tak by rozwiać również i te wątpliwości.