Wpis z mikrobloga

#domeny #podatki #prawo #stronywww #www #biznes

Rok temu praktycznie za darmo przejąłem domenę (.pl), która w nazwie ma potoczną nazwę aktualnie chodliwego urządzenia AGD, myślę, że ze względu na sprzedaż tego typu urządzeń oraz akcesoriów, domena może być warta dużo więcej niż standardowo.

Patrząc na podobne domeny w aftermarket, myślę, że może być warta około 3000 zł, z resztą pojawił się już nawet chętny na nią.

Sprzedając domenę jako osoba prywatna, muszę zapłacić jakiś podatek?
  • 18
@Adams_GA: jak sprzedajesz samochód po pół roku z zyskiem to to opodatkowujesz? Jak sprzedajesz mieszkanie po 6 latach z zyskiem to to opodatkowujesz? NO NIE.

Widocznie do domeny internetowej są jakieś inne przepisy, nie wiedziałem przyznaję.
@kuncfot: Nie, nie mam działalności gospodarczej, jestem osobą prywatną, nie zajmuje się taką działalnością. Po prostu oprócz swojej prywatnej domeny, wykupiłem kiedyś za parę złotych kiedyś drugą.

To trochę słabo, bo myślałem, że będzie to taka jednorazowa sprzedaż, to jak sprzedaż starego laptopa na OLX.

@Adams_GA:

Swoją drogą jeżeli kupujący będzie również osobą prywatną to pewnie będzie musiał zapłacić PCC-3 w wysokości 1%.

Jeśli dobrze rozumiem, to jeśli będę chciał
@ripp1337: Sprzedawałem i kupowałem kilka razy samochód w swoim życiu. Jeżeli jest się właścicielem samochodu dłużej niż 6 miesięcy i transakcja dotyczy osób prywatnych, to przy sprzedaży podatek odprowadza kupujący w formie podatku PCC-3 (2% od transakcji) i na tym zabawa z Urzędem Skarbowym się kończy, z obydwu stron.
@Serghio: ciekawe czy kupujący powinien płacić, zasada jest taka, że kupując od firmy ( która płaci od dochodu podatek ) nie płaci się PCC. Skoro Ty płacisz pit ( dochodowy ) to czy aby na pewno nabywca płaci PCC ... nie wiem, tak sobie gdybam.

a ja na PIT-37 - 17,75% z 3000 zł zapłacę 532,5 zł.


@Serghio: stawka pit to 17 i 32%. 17.75 było w zeszłym roku, jak
@kuncfot: Nie, nie mam działalności gospodarczej, jestem osobą prywatną, nie zajmuje się taką działalnością. Po prostu oprócz swojej prywatnej domeny, wykupiłem kiedyś za parę złotych kiedyś


@Serghio: czyli tylko kupujący powinien PCC zapłacić i koniec zabawy.
czy aby na pewno nabywca płaci PCC


@kuncfot: Z artykułu https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-pcc-a-nabycie-domeny-internetowej

wynika, że tak.

Teoretycznie kupując rower (rzecz ruchoma) warty ponad 1000 zł od prywatnej osoby również należy opłacić podatek PCC (2%). Właściwie to każda taka prywatna transakcja, która dotyczy rzeczy ruchomej wartej ponad 1000 zł podlega opodatkowaniu PPC (2%).

To w sumie dziwne, bo z jednej strony podają, ze domena nie jest rzeczą, tylko prawem majątkowym, a jednocześnie twierdzą, że
@ripp1337: Tak, tylko większość tego typu transakcji jest pomiędzy osobami prywatnymi, a w przypadku samochodu też najczęściej zdarza się, że poprzedni właściciel posiadał go na własność dłużej niż 6 miesięcy.