Wpis z mikrobloga

Kolega @reddin wrzucił bardzo niebezpieczny post, w którym kolejny raz daje wyraz swojego braku znajomości przepisów ruchu drogowego i rozgłasza nieprawdziwe i niebezpieczne przekonania na temat rzekomego pierwszeństwa rowerzystów w sytuacji w której pierwszeństwa nie mają.

A ponieważ on konsekwentnie kasuje moje posty w których ja merytorycznie i z załączeniem źródeł wypunktowuję bzdury które wypisuje, to stworzę chociaż ten wpis, który mam nadzieje wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Temat ten dogłębnie wyjaśniony jest w opracowaniu GDDKiA:
https://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/i/infrastruktura-rowerowa_3000/przejazdy_dla_rowerzystow.pdf

I przystępniej wyjaśniony przez Marina Hyłę (założyciela "Miasta dla Rowerów"):
http://rowery.eko.org.pl/index_aktualnosci.php5?dzial=9&kat=16&art=1128&limit=48

W największym skrócie - drogi dla rowerów (wraz z powierzchniami przecięcia ruchu) podlegają pierwszeństwu dokładnie tak samo jak wszelkie inne jezdnie.
Bez względu czy to droga dla rowerów, droga dla rowerów i pieszych czy pas dla rowerów.

Przykład z jego zdjęcia, będący skrzyżowaniem al. Focha i ul. Kasztelańskiej jak najbardziej rozwiązany jest w sposób że pojazdy jadące al. Focha mają pierwszeństwo (wyrażone znakiem D-1) nad pojazdami (zarówno samochodami jak i rowerami) wyjeżdżającym z Kasztelańskiej, bez względu na to czy przecinają Focha czy w nią skręcają.
Te pojazdy z ul. Kasztelańskiej mają znak A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu) - pic rel droga poprzeczna z której rowerzyści wjeżdżają na przejazd przecinający al. Focha.

Wyrwany z kontekstu Art. 27 może tu być nieco mylący dla nieobeznanych z całością PoRD, natomiast jego rola jest tu tylko taka, że kierowca nie ma prawa przejechać rowerzysty znajdującego się na przejeździe dając mu pierwszeństwo w sytuacji opuszczania przejazdu rowerowego.
Natomiast nie dająca mu pierwszeństwa wjazdu na przejazd, które to pierwszeństwo wynika ze znaków bądź przepisów ogólnych.

Tak więc to co twierdzi @reddin to kolejny jego wymysł, bardzo niebezpieczny, który może spowodować że ktoś to przeczyta i wymusi pierwszeństwo na samochodzie, być może doprowadzi do zderzenia.

#rower #rowerzysci #polskiedrogi #kierowcy #samochody #bezpieczenstwo
Pobierz
źródło: comment_16001764142zjVBjgHXkciSQKst8XuBY.jpg
  • 108
tego zdjęcia, a później ci cisneli żeś grubas


@BomBom: Nikt poza tobą i twoimi chłopcami się tym zdjęciem nie podnieca ( ͡° ͜ʖ ͡°) kilka osób pisało na priv, że jesteś chory na głowę i szkoda na ciebie czasu ¯\_(ツ)_/¯ ale ja lubię jak robisz fikołki.