Wpis z mikrobloga

#growingmoney #inwestycje #gielda

ostatnie wpisy z mojego blogu
1. jak stracić prawie 15k PLN w miesiąc - gdy wszystko się sprzysięgnie przeciwko nam (złotówka się umocni a przecież na wykopie pisali, ze kurs spadnie..., a akcje poszybują w dół, a miały przecież tylko rosnąć)
https://growing.money/podsumowanie-miesiaca-lipiec-2020-marcin

2. jak praktycznie odrobić straty na portfelu z lipca w ciągu kolejnego miesiąca (w sumie na dzien (zliczam sobie portfel co tydzien w weekend) dzisiejszy jestem następne 6k PLN do przodu)

https://growing.money/podsumowanie-miesiaca-sierpien-2020-marcin

Plany na przyszłość:
1. jeszcze jedynie 400 EUR wycofuję z Mintos i zaczynam reinwestować. Uważam, że wszystko co złe już się wydarzyło i czeka nas kolejne tłustych lat na tym serwisie. Zwrot w okolicy 10-12% w EUR to całkiem godziwy zarobek (rozumiem, ze nijak ma się do zwrotow uzyskanych na gieldzie przez wykopków ale mnie w pełni satysfakcjonuje)
2. złotówki z Mintos wycofuję do zera - oczywiście tyle ile uda się wycofać, a jak widać na blogu zablokowane mam prawie 4.5k PLN
3. zastanawiam czy nie dokupić RUB i KZT - waluty są w dołku, imho prawdopodobieństwo iż ich kurs wzrośnie jest dużo wyższe niż że jeszcze spadnie. A mintosowe firmy operujące na tych walutach bardzo ładnie przeszły przez kryzys. Spłacalność bez zarzutu ba KZT przyniosło mi w ostatnim miesiącu ponad 40% zwrotu (na rok).
4. dofinansowanie estateguru - mimo tego, ze mam sporo pożyczek (10% aktualnie) w opóźnionych to moja wiara w serwis jest niezłomna, wolną gotówkę będę tu lokował w pierwszej kolejności (do 10k EUR)
5. dofinansowanie bulkestate - w ramach dywersyfikacji, ale priorytetem zostaje estategutu (do 1k EUR na razie)
6. dofinansowenie unbolted - to jest prawdziwy dochód pasywny, loguję się tam jedynie raz w tygodniu by spisać aktualne saldo - cała reszta odbywa się automatycznie
7. Po wyciągnięciu zysków ze spółek covidowych (giełda US/EU) przerzucam całość tego kapitału w spółki dywidendowe starając się utrzymać ratio 50 : 50 (Social Lending : Giełda)
  • 4
@shaki24: tak z ciekawości - czym się kierowałeś inwestując w gazprom?
ogólnym naganianiem, 'bo wysoka dywidenda', czy jakąś głębszą analizą?
Tak ze swojej strony powiem, że też się na początku roku zastanawiałem przy okazji zakupu OZE i ropniaków czy nie dorzucić czegoś związanego z gazem, ale po dłuższej analizie uznałem, że nie.
@lsh:
1. fundamentami - spółka jest aktualnie bardzo tania
2. spadek wartości rubla - każdy wzrost ceny tej waluty odbije się na kursie gazpromu
3. mimo parcia na OZE nie zrezygnujemy całkowicie z gazu/ropy owszem przez najbliższe lata możemy stopniowo redukować opieranie gospodarek na surowcach energetycznych, ale będzie to dosyć powolny i długotrwały proces - więc te spółki jeszcze przez dekady będą przynosić zyski a obecna ich wycena jest sporo za
@shaki24: no to dość ciekawe co piszesz o fundamentach w kontekście ich ostatniego raportu, gdzie sprzedaż gazu spadła o 35%:
https://www.hellenicshippingnews.com/russias-gazprom-says-second-quarter-net-profit-halved-to-2-billion-year-on-year/
I to nie pierwszy raz, bo działo sie tak już wcześniej pół roku wcześniej, kiedy pandemia jeszcze nie uderzyła tak mocno:
https://www.onet.pl/biznes/biznesalert/katar-moze-byc-grozniejszy-niz-koronawirus-dla-gazpromu/vjtktfw,30bc1058?fbclid=IwAR3NB64mmsvOJWhxVBOEW7MsImUHFTESxooWy1eQ0fqAXA3X363ytwaV4Gg

Co do ogólnej przyszłości ropy i gazu to się zgodzę - jeszcze długo będziemy z nich korzystać, też zakładam kilka dekad. Jednak co mi osobiście w gazpromie nie
Wskażnik P/E gazpromu to ok. 10, podczas gdy taka Tesla (sorry za ekstremum) dobija do 1000.
Ja tu nie liczę na kokosy czy silne odbicie, tylko na stabilne +10-20% przez następne lata na co złoży się kilka czynników: odbicie rubla i przepływ kapitału do emerging markets/spółek surowcowych. Uruchomienie NordStream 2 też powinno spółce pomóc - niemiaszki mogą powoli zacząć zamykać elektrownie węglowe i przestawiać się na dużo zieleńszy gaz. I myslę, że