Wpis z mikrobloga

Co się dzieje na Białorusi? Mój kolega pochodzący z Białorusi podjął się codziennego relacjonowania wydarzeń w tym państwie na Facebooku. Każdego wieczora krótkie podsumowanie. Śledź i wspieraj!

Codziennie będę wrzucać jego posty z podsumowaniem dnia pod tagiem #bialoruswalczy #bialorus #polityka

Źródło: https://www.facebook.com/groups/768421777032355/?multi_permalinks=771943876680145%2C771268496747683¬if_id=1598299313447195¬if_t=group_activity&ref=notif

27.08 #thedailybialorusin

⚡️W ciągu ostatnich dwóch dni Swietłana Tichanowskaja udzieliła wywiadów aż pięciu najpopularniejszym mediom świata – amerykańskiemu Fox News, brytyjskiemu The Times, francuskiemu Les Echos, rosyjskiemu Echo Moskwy oraz niemieckiemu Bild. Oto najważniejsze cytaty:

▫️„Jestem Prezydentem, wybranym przez naród. Fałszywe liczby podane przez Centralny Komitet Wyborczy pozwalają na razie trzymać się tego stanowiska byłemu prezydentowi. Ale większość głosowała na mnie.”

▫️„Przepełnia mnie duma, kiedy widzę Białorusinów, walczących o swoje prawa. Nasze poczucie własnej wartości zbyt długo ukrywało się za strachem. Ale teraz ludzie zrozumieli że są w stanie wszystko zmienić. Kiedy ludzie się jednoczą, stają się narodem – a naród jest najwyższym źródłem władzy.”

▫️„Łukaszenko uwięził mojego męża, ale nie w jego siłach aresztować wszystkich Białorusinów. Narodu nie da się już złamać. Oczywiście, strach wciąż istnieje, jesteśmy żywymi ludźmi, ale nasze dążenie do wolności i zmian jest silniejsze niż strach. Popatrzcie na Łukaszenko – teraz widzicie nienawiść i strach w jego oczach. W oczach Białorusinów – raczej miłość.”

▫️„Bardzo chcę jak najszybciej wrócić do domu. Uwielbiam swoją ojczyznę i wrócę tam natychmiast, jak tylko zobaczę że, zagrożenie dla mnie i dla moich dzieci minęło.”

▫️„Nie jesteśmy opozycją – jest nas większość. Nie widzę by Białorusini mieli się poddać. Naród wywalczy swoje prawo na sprawiedliwe wybory i normalne życie.”

⚡️Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych dniach zostanie opublikowany kalendarz czynności wsparcia Białorusi przez Polskę.

⚡️Nowy minister zdrowia zwolnił dyrektora naukowo-praktycznego centrum kardiologii Aleksandra Mroczaka, który poparł swoich pracowników, potępiających przemoc wobec obywateli.

⚡️Około 6.00 rano 30 osób z kątoszlifierkami przeskoczyło płot przed ambasadą Liwii i spróbowało wtargnąć do budynku ambasady. Zażądali od ambasadora opuszczenia budynku, w przeciwnym przypadku zaczną szturm. Na moje niewprawne oko jest to oczywista prowokacja władz Białorusi, w innym przypadku „szturmujący” zostały by już dawno spacyfikowani przez OMON. Prawdopodobnie chcą zwalić całą sytuację na opozycję.

⚡️20 ton polskiej pomocy humanitarnej, przeznaczonej dla strajkujących robotników, nie zostało wpuszczone na Białoruś.

⚡️Mateusz Morawiecki stwierdził, że już kilkadziesiąt obywateli Białorusi poszkodowanych przez reżim Łukaszenki, wjechało do Polski nie posiadając wizy ani innych niezbędnych dokumentów.

⚡️„Widzicie te wypowiedzi, że jeśli Białoruś się rozpadnie, to obwód Grodzieński odejdzie do Polski. Oni już mówią o tym otwarcie, śpią i śnią. Nic u nich w tym planie nie wyjdzie, wiem to z pewnością.” – powiedział chory psychicznie dziad.
⚡️Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera Polski, stwierdził że od jutra konsulaty Polski będą działać nie tylko w trybie uproszczonym, ale będą też wydawać wizy dla wszystkich Białorusinów.

⚡️Putin w końcu się wypowiedział na temat sytuacji na Białorusi:

▫️„Sformowaliśmy rezerwy pracowników służb siłowych w celu wsparcia Białorusi, w przypadku potrzeby.”

▫️„Siły Rosji nie zostaną użyte do momentu, aż elementy ekstremistyczne nie przekroczą granicy, nie zaczną rozboju.”

▫️„Rosja podchodzi do tematu z wiarą, że wszystkie problemy na Białorusi zostaną rozwiązane pokojowymi sposobami.”

▫️„Na razie nie ma potrzeby wykorzystywania rosyjskich sił na Białorusi, i mam nadzieję że nie będzie, jesteśmy co do tego zgodni i w Moskwie i w Mińsku.”

⚡️W Mołodeczno, wychowawczyni zamknęła 3-letnie dziecko w szatni, bo krzyczało „Łukaszenkę do aresztu!” Jak dla mnie powinno dostać podwójny deser.

⚡️Aktorzy teatru im. Maksyma Gorkiego wsparli aktorów teatru Kupały (którzy masowo złożyli wypowiedzenia, po tym jak ich dyrektor, Paweł Łatuszko został zwolniony) oraz wysunęli swoje wymagania wobec władzy: Powstrzymanie przemocy oraz podciągnięcie do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za katowania, pobicia i gwałty na zatrzymanych obywatelach.

⚡️Ambasador Białorusi w Polsce został wezwany do Ministerstwa Spraw Zewnętrznych Polski, po komentarzach Łukaszenki, sugerujących aktywność wojskową ze strony Polski, mającą na celu wykorzystanie niestabilnej sytuacji na Białorusi.

⚡️Premier Ukrainy stwierdził że obywatele Białorusi, prześladowani z powodów politycznych, mogą liczyć na pomoc na Ukrainie.

⚡️W okolicach „Czerwonego Kościoła” przy placu Niepodległości OMON otacza protestujących. Przepuszcza kobiety, ale zatrzymuje mężczyzn. Halo, co z tym równouprawnieniem?

Wołam: @Przwoj @Cierniostwor @hesoyamaezakmi
Pobierz
źródło: comment_1598600472ZCxpX9qCxPT3hiWElaqa5Q.jpg
  • 1
Kiedy ludzie się jednoczą, stają się narodem – a naród jest najwyższym źródłem władzy.


@mamarysh: Z takimi wypierdami to miejmy nadzieję, że po zorganizowaniu wolnych wyborów szybko trafi tam, gdzie Baćka.