Wpis z mikrobloga

@Burza92: zdolność kredytowa jest obliczana na podstawie stosunku Twoich rat miesiecznych ( sumy obciążeń) do wynagrodzenia. Tzn im wiekszą rate miesiecznie będziesz za zobowiązania płacic, tym mniejsza jest Twoja zdolność kredytowa na kolejne zobowiązanie. Wg. rekomendacji KNF suma rat i zobowiązań kredytowych nie powinna przekroczyc 65% dochodu miesięcznego. Tzn mając 3000 netto dochodu możesz miec w sumie rat na max 1950 zł
@Burza92: pamietaj tez ze kredyt mozesz zawsze nadplacac, wiec rownie dobrze mozesz wziac na 20 czy nawet 30, miec mniejsza rate wymagana przez bank, od czasu do czasu nadplacac wieksza kwota i splacic calosc i w 10 lat
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wiewior_s: tak, wiem, że bodajże można po 3 lub po 5 ( w zależności od banku). To moja druga symulacja, wziąłem sobie rok temu, patrzyłem jak marzą banku wzrosła przy obniżce WIBORu. Zerknalem jak się zmienia % całej kwoty pożyczki dla banku przy wzroście z obecnego do 3% i jest to prawie 2x i teraz sobie muszę przekalkulowac czy nie lepiej mi wynająć mieszkanie by mieć względnie spokojna głowę w tej
@Burza92: nadplacac mozesz zawsze od pierwszej raty, w niektorych bankach jest za to oplaca przez pierwsze trzy lata (maksymalny okres dopuszczony przez prawo). Wg mnie najlepiej by Ci wyszlo wziac kredo z mozliwie niska rata i kupic zamiast wynajmowac, ale na konto z ktorego leca raty odkladac kazdego miesiaca wiecej kasy niz wymagane zeby miec tam jakas poduche na chociaz pol roku, jak juz bedzie ta poducha to ja trzymac na
@Burza92: Jeszcze warto zwrócić uwagę że przy zmianie WIBORU (jeżeli kredyt jest o niego oparty) to przy 20 latach wzrost raty będzie relatywnie większy niż przy 15 latach. Na dzień dzisiejszy wziąłbym oprocentowanie stałe (na 5 lat dają niektóre banki) i nie martwiłbym się wzrostem stóp procentowych. Oprocentowanie dzisiaj (3-3,5%) jest na podobnym poziomie jak zmienne oprocentowanie przed pandemią. A po tych 5 latach można kontynuować stałe oprocentowanie na nowych warunkach
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@satanisz: Dzieki serdeczne za informację. Samemu ciężko na szybko wyłuskać wszystkie informacje i się odnaleźć w tym gąszczu danych. Jest to dobra opcja.
@satanisz:
a jak to jest z tymi nadpłatami, bo niby idą wszystkie na kapitał, ale jak liczę w kalkulatorach to zawsze w sumie nadpłat wychodzi mi w niej strata
@pkrr
no niby idą na kapitał, nie wiem skąd strata. Ja jestem teoretykiem, nie praktykiem. Z kredytami pod hipotekę mam tyle do czynienia, że jeden spłacam.
No ale musi być tak, że spłacany kapitał w ratach + spłacany kapitał w nadpłatach = kapitał do spłacenia. Reszta to odsetki dla banku.

Kiedyś na wykopie na główną wbił się ten kalkulator: https://kalkulatorkredytu.com/ Chyba nadal warto polecić.
@pkrr:
Jest dobrze. Różnica na odsetkach nie wyjdzie Ci 1600 bo to są odsetki liczone od innego kapitału.
Chodzi o to że na ratę składa się to co spłacamy (kapitał) i odsetki. Na początku głownie spłacamy odsetki. Ale jak nadpłacamy ... wzory są takie same: https://pl.wikipedia.org/wiki/Raty_r%C3%B3wne
Tylko teraz kredyt jest przeliczany jakby na nowo. Bo nadpłacając spłaciłeś kapitał i trzeba przeliczyć jeszcze raz odsetki (nawet banki są zobligowane do przesłania nowego