Wpis z mikrobloga

#prawo

Pożyczyłem koledze z pracy 2x500zł z terminem spłaty do 10.08. Pieniędzy nie oddał - przekładał już dwukrotnie termin spłaty ("Oddam na 1000%) po czym nie odpowiada na wiadomości.

Mam spisane umowy, dowody przelewów, cała korespondencję z Messengera.

Wysyłać mu poleconym przedsądowe wezwanie do zapłaty czy od razu ruszać do sądu? Czy e-sąd będzie dobrym rozwiązaniem?
  • 21
@tbjoka: Jak dojdą te odsetki to będę musiał odprowadzać jakiś podatek od oprocentowanej pożyczki? Zwrot przekroczyłby 1000zl.

@wutermelon: @Ogar_Ogar: Dlaczego nie e-sąd? Wolałbym otrzymywać wszelkie pisma drogą elektroniczną - nie chcę by matka odbierała od listonosza pisma z sądu czy komornika bo zaraz coś sobie pomyśli.

@Adams_GA: Korespondencję z Messengera można uznać za takie wezwanie i mogę ją dołączyć do dowodów?

@miken1200: Ty też odradzasz e-sąd?
@beztabu: Bo sprawa w epu i tak łatwo może trafić do 'normalnego sądu' - starczy sprzeciw pozwanego, a stracisz tylko czas. Jak nie chcesz tego typu poczty, to podaj inny adres do doręczeń np miejsce pracy.
Korespondencję z Messengera można uznać za takie wezwanie i mogę ją dołączyć do dowodów?


@beztabu: moim zdaniem tak, musisz jedynie w pozwie wskazać "czy podjęto próbę polubownego załatwienia sporu" więc piszesz, że kontaktowałeś się wielokrotnie na messengerze i szedłeś na rękę przedłużając terminy na zwrot a on się z tego nie wywiązywał.
@beztabu: nie wiem, nie jestem specjalistą, opieram się tylko na własnym doświadczeniu.
Myślę, że korespondencja z Messengera może być nei wystarczająca. Ja wysłałem list polecony z potwierdzeniem odbioru. Sam jego wygląd może zmotywować dłużnika do płacenia. Treść przykładowego wezwania znajdziesz bez problemu w internecie
Dlaczego nie e-sąd?


@beztabu: bo e-sąd jest fajny pod warunkiem, że dostaniesz nakaz. Jeśli pozwany nie mieszka pod adresem zameldowania, referendarz wstał lewą nogą i odmawia wydania nakazu, albo pozwany wniesie sprzeciw to sprawa i tak trzeba isć do normalnego sądu - więc lepie pominąć etap wstępny.
@beztabu: Jak się na tym absolutnie nie znasz, nie wiesz jakie postępowanie będzie dobre i chcesz używać formularza, którego się od prawie roku nie stosuje, to może lepszym rozwiązaniem jest zapłacić "stówę" profesjonaliście?
@Adams_GA: Jeszcze tylko ostatnie pytanie - jeśli w umowie pomineliśmy kwestię oprocentowania (pole z oprocentowaniem zostało puste) to w przedsądowym i późniejszym pozwie mogę domagać się jakichkolwiek odsetek?
to w przedsądowym i późniejszym pozwie mogę domagać się jakichkolwiek odsetek?


@beztabu: odsetek ustawowych za opóźnienie od dnia następującego po dniu kiedy pożyczka miała być zwrócona do dnia zapłaty przy czym trzeba uważać na soboty i niedziele.