Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 25 sierpnia - Szanuj tradycję ale bądź otwarty na zmiany

"Nie będziesz kroczył śladami swych poprzedników? Ja z pewnością skorzystam z dawnej ścieżki, jeśli jednak znajdę krótszą i wygodniejszą drogę, wytyczę tam szlak. Ci, którzy jako pierwsi wytyczają takie szlaki, nie są naszymi mistrzami, tylko przewodnikami. Prawda jest dostępna dla wszystkich; nikt nie ma na nią wyłączności" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 33.11

Nie jesteśmy zakładnikami dawno zmarłych ludzi, którzy przestali się uczyć tysiące lat temu. Jeżeli jakieś nowe pomysły i idee są lepsze, warto je przyjąć i stosować. Nie powinniśmy bać się eksperymentować i próbować nowych rzeczy, poglądy uważane dziś za konserwatywne, kiedyś były kontrowersyjne.

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania

#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
Pobierz
źródło: comment_1598338245ANZmVkfswESRBq3FqUHBOL.jpg
  • 93
i dlatego właśnie konserwatyzm jest na z góry przegranej pozycji. Jest potrzebny aby hamował co głupsze pomysły postępowców, ale koniec końców i tak przegra.


@HonyszkeKojok: co za stek bzdur. Zrozum że konserwatysta z XVIII w to nie konserwatysta z XXI w.
,,Nie jesteśmy zakładnikami zmarłych ludzi,, - Jezu, trzeba to wytłumaczyć tym osobom, które tłumaczą swoje beznadziejne zachowanie tradycją i tym, którzy ciągle żyją przeszłością.


@celtanonim: @yorrick: Nie jesteśmy, ale tradycja ma też swoje uzasadnienie choćby ze względu na fakt, że przetrwałą. Rewolucja kulturalna Mao zniszczyła tradycję niemal całkowicie, ale też kulturę, naukę i bogactwo Chin i miliony Chińczyków. Ruchy nazistowskie i faszystowskie również były postępowe społecznie i ekonomicznie jak na
@djtartini1 Jezu, o jakiej wy rewolucji mówicie? Jak te 5% gejów w społeczeństwie, które swoją drogą zawsze były, są w stanie zniszczyć cywilizacje? Serio jak nadamy prawa tym 5% społeczeństwa to cywilizacja padnie? Na prawdę?
@djtartini1: nigdzie nie napisałem o braku krytycyzmu i sceptycyzmu. Opozycja zawsze jest potrzebna, ale merytoryczna, a nie emocjonalna. Z dwojga złego uważam, że tradycja jest większym zagrożeniem niż postęp, choć wiadomo, że to ona daje spokój ludziom.
Z dwojga złego uważam, że tradycja jest większym zagrożeniem niż postęp, choć wiadomo, że to ona daje spokój ludziom.


@celtanonim: no ja bym nawet nie rozważał tego w takich kategoriach, bo dzisiejszy kształt prawa czy jednostek wojskowych został przeniesiony z Rzymu, ale nie jest oczywiście kopią 1:1 tylko nowoczesnym spojrzeniem na tradycję, która się sprawdziłą w praktyce. Dzięki temu, możesz jechać do innego państwa w Europie i instynktownie wiesz co jest
@djtartini1: Masz rację, ale trochę inaczej to widzę. Ja postęp traktuje właśnie jako ewolucję, nie twierdzę, że trzeba natychmiast zerwać z tradycją i że jest ona zawsze bezwzględnie zła. Powoływanie się na tradycję, żeby zatrzymać postęp jest według mnie błędem. Natomiast ciekawym przykładem jest Wielka Rewolucja Francuska, która stanowi przykład gwałtownego zerwania z pewnymi tradycjami. Choć brutalna, to zmieniła świat na lepsze. Jej idee są wciąż żywe i w większości słuszne.
@djtartini1 no super. Ale ja się odnoszę właśnie do tego przypadku. A nie ogólnie. Wiem, że nie zawsze musi być w dobrą stronę, chociaż słowo postęp raczej jest nacechowane pozytywnie.

Czyli zgadzasz się z tym, że uznanie praw osób LGBT byłoby postępem, tym dobrym?