Wpis z mikrobloga

Motomirki, newfag here (jeszcze przed prawkiem) więc nie krzyżujcie mnie.

Otóż jestem w trakcie researchu i wyboru ubioru motocyklowego. Zauważyłem że obecnie ubiór ten bardzo przyjemnie się rozwinął, tj. mamy koszule motocyklowe, bluzy motocyklowe. Zacząłem się zastanawiać - kurtki motocyklowe kosztują około 1,5 - 2k zł. Koszule motocyklowe i bluzy (niektóre wyglądają wręcz jak lekkie kurtki) chodzą w okolicach 1k, i to już z ochraniaczami na łokcie i barki (plecki trzeba dokupić, wiem).

W związku z tym czy nie jest ekonomicznie bardziej opłacalne kupić koszulę/bluzę i w przypadku zimniejszej pogody, ewentualnie ubrać na to kurtkę? Która ewentualnie może się zniszczyć w trakcie wywrotki, ale zakładam że końcem końców ochroni Cię właściwa odzież ochronna?

Zdaję sobie sprawę, że kurtka zapewne jest nieco grubsza, ale czy tutaj różnica jest jakaś znacząca?

#motocykle #pytanie
  • 62
  • Odpowiedz
@gaily: Tak, ale rzecz w tym, że właśnie ja bym bardziej optował koszulę/bluzę aniżeli kurtkę i chcę się dowiedzieć czy różnica tutaj jest znacząca i ewentualnie dlaczego
  • Odpowiedz
@Krisskow: ogólnie to ubrania motocyklowe, które chronią sa zrobione ze skóry. Tylko skóra gwarantuje że przy szlifie, ochraniacze się nie przesuną, kurtka się nie rozedrze itp itd.

Tekstylne nadają się jedynie na prędkości miejskiej do maks 70km/h. Ponadto, ubrania tekstylne są jednorazowe i raczej porządnie ich nie dopasujesz. Między innymi przez podpinki.

Jeśli chcesz koniecznie się ubierać w miarę cywilnie, to proponuję dżinsy motocyklowe z kevlarem, bo to jest dosyć dobre i wytrzymałe, połączone ze skórzaną
  • Odpowiedz
@Krisskow: różnica jest bardzo duża, ubiory takie jak jeansy i koszule motocyklowe dają dużo mniejszą ochronę niż tekstylny strój nie mówiąc już o skórze. Używam jeansów i normalnego tekstylnego, w jeansach się włożyłem i nie wydaje mi się, żeby dobrze chroniło przy kilkunasto metrowym szlifie, mój się skończył na szczęście po kilku trawniku przy drodze
  • Odpowiedz
@Kotniepies: jeansy z kevlarem na pewno kupuje, mam nawet upatrzone ( ͡° ͜ʖ ͡°). To właśnie góra mnie zastanawia najbardziej. Czyli mówisz, że kurtka będzie najlepsza? Jak kurtka to i tak mierzę w skórzaną, ale raczej się nastawiałem na właśnie koszule/bluzę podszyte aramidem + ochraniacze
  • Odpowiedz
@krypec: jeżdżąc po mieście w normalnym zakresie prędkości to na lato jeans i koszula to fajna opcja, przewiewna i stylowa, ale bezpieczeństwo minimalne
  • Odpowiedz
  • 0
@Krisskow szmaty motocyklowe nie mają Cię chronić od uderzenia (no dobra trochę maja ale i tak jak w coś #!$%@? to pograne). Szmaty motocyklowe mają Cię chronić żebyś nie zostawił za dużo skóry na asfalcie. Więc w grę tak na prawdę wchodzą ciuchy z cordury i skóry. Wszelkie jeansy, czy koszule z podpinka z aramidu są pewnym kompromisem, ale słabym.
Imho najlepszym zestawem jest częściowo meshowa kurtka w którą możesz wpiąć
  • Odpowiedz
@Krisskow: przyznam że tego wynalazku nie znam, bo od kilku lat jeżdżę w skórzanych ubrankach, a jak bawiłem się w strojenie to takie koszule jakoś mnie nie interesowały.

Być może to dobre rozwiązanie. Niemniej jednak, warto zapytać o to kogoś kto w takiej koszuli miał szlifa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Najważniejsze w tych ubraniach to bezpieczeństwo! Ergonomia i estetyka, powinny być zawsze na drugim planie ʕ
  • Odpowiedz
@Kotniepies: Tak i dlatego pytam, nie zamierzam cwaniakować, tylko chce rzetelnej wiedzy po prostu czego się spodziewać i co ma sens. Ja nie jestem typem gościa co będzie #!$%@?ł 200 km/h, aczkolwiek z czasem planuję też wyjazdy poza miasto więc naturalnie jakieś tam prędkości pozamiejskie też wejdą w grę, ale raczej bez szarżowania, bo to mnie akurat nie jara. Ale dzięki za pomoc!
  • Odpowiedz
@gaily: > Kurde, powiedz to tym wszystkim globtroterom...

Idź wywal się na asfalcie w tekstylnych ubraniach, a potem zrób to samo w skórze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ubrania motocyklowe powinny służyć głowie do zapewnienia bezpiecznego, a że niektórzy o tym zapominają, bądź idą na kompromis między bezpieczeństwem a wygodą, to ich indywiduala sprawa. Ponadto, inne ubrania stosuje się na asfalt, a inne na szutry, ale taki
  • Odpowiedz
@bocznica: No tak teraz patrzę to racja. Niemniej kurtki za bardzo nie chcę, bo pogoda coraz cieplejsza z każdym rokiem, a i na koszulę/bluzę łatwiej nałożyć coś cieplejszego niż ze skóry "zdjąć" ocieplanie. No ale bezpieczeństwo ważniejsze, najwyżej przeboleję tę kurtkę
  • Odpowiedz
@gaily: nieprawda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pytanie od którego powinniśmy zacząć.

Jeździłeś i wywalałeś się w takich ubraniach? Zarówno w skórach jak i tekstyliach? Bo jeśli nie, to niestety, ale jak widzisz sens dalszej dyskusji?
  • Odpowiedz