Wpis z mikrobloga

  • 162
Mirki ważna sprawa. Jestem już w takim wieku, że w bliskiej przyszłości będę starać się mieć dziecko. Od jakiegoś czasu obserwuję jak inni sobie radzą z wychowaniem i postanowiłam nagrać film dla przyszłej siebie albo nawet dwa. Jeden "czego nie robić/co robić w trakcie ciąży" i na nim mówić rzeczy typu "Nie pal, nie pij, nie rób wrzucaj zdjęć z brzuchem do Internetu" i takie tam różne, mniej oczywiste lub bardziej. Drugi, rzeczy dotyczące wychowania, tak mniej więcej do 3 lat. Na przykład chciałabym wychować dziecko czytając mu na dobranoc bajki, a nie włączać Netflixa, nie włączać telewizji do jedzenia, jak najmniej smoczka i takie tam różne. Jakąś tam wizję mam, ale chętnie przyjęłabym wiaderko porad rodziców, związanych z tym jak najlepiej wychować młodego człowieka. Bardzo was proszę o pomoc. :)

#pytaniedoeksperta #pytanie #mama #dzieci #rodzice #ciaza
  • 304
  • Odpowiedz
@PanStanislaw: No jest.
NIESTETY.
I to niestety pisze jako dorosła kobieta, ktira wie, jakim problemem to może się stać, gdy trzeba być samodzielnym i jednak radzić sobie w pojedynkę.

I dlatego właśnie uważam, że zaniast przed problemami chronić, dziewczynki należy uczyc, jak sobie z nimi radzić.
Bo niestety ale w doroslym życiu nie jest tak, że idzie sobie problem i "o, babeczka, to ją ominę, pójdę do tego faceta obok
  • Odpowiedz
@agaja: Słowa przeciwko słowom. Pozwolisz, że nieco ukierunkuję naszą rozmowę: argumenty które postulujesz osadź w podanym przeze mnie przykładzie, i odwołaj się do niego - jak Twoim zdaniem powinno się poprowadzić dziewczynkę a chłopca w takiej sytuacji. Uważasz że obojgu powinno się doradzić to samo? Jak Ty byś podeszła do takiego problemu?
  • Odpowiedz
@PanStanislaw: takie, jakimi się lubią bawić i jakimi się interesują.
Gdybym nie wiedziała... Jakąś grę Za nami ja a z zasadami fizyki/chemii (kiedyś widziałam coś w stylu "domowe laboratorium" i nie mogę się doczekać, aż bratanica będzie wystarczająco duża, na 3 urodziny dostała taka niby programowalna gąsienice), mikroskop, generalnie celowalabym w tego typu rzeczy.

Natomiast wybór prezentu moim zdaniem nijak ma sie do tego, żeby uczyc dziecko myśleć za siebie
  • Odpowiedz
Kupiłabyś to "Darmowe Laboratorium" dla obojga?
@agaja

A teraz ja zapytam - tego uważasz, że chłopiec powinien problem rozwiązać sam, a dziewczynka nie i powinna >odwołać się od razu do wyższej instancji? Co sama płeć tu zmienia?


Późniejsze doświadczenia w życiu. Gdyby przerobić życie na grę (wiem że nie, ale gdyby się dało), i jeżeli masz kampanię podzieloną na dwie części: "Chłopiec" i "Dziewczynka", to moim zdaniem różnica jest jak między Zergami a Protosami w Starcrafcie. Będą napotykać na inne problemy i z racji charakteru oraz płci, w różny sposób do nich podchodzić. Psychika chłopca różni się od psychiki dziewczynki tak samo jak psychika mężczyzny od psyche kobiety, sposób reagowania warunkuje nie tylko charakter, ale inne czynniki w tym
  • Odpowiedz
@alma_: generalnie nie jestem fanką spania z dzieckiem, jednak odlozenie do lozeczka moze byc po prostu niemozliwe. Dziecko bedzie plakac i wybudzac sie co chwile, jesli bedzie potrzebowalo bliskosci i nic nie poradzisz. Nie wyspisz sie ani ty, ani ojciec ani malec. Core odkladalam systematycznie do kolyski (i kolyske bardzo polecam!) Dzialalo do pewnego momentu, potem zaczela sypiac tylko na mnie/przy mnie lub w jezdzacym wozku na spacerze. Przez jakis
  • Odpowiedz
@PanStanislaw: oczywiście, że kupiłabym obojgu. Napusalam przecież.
Dlaczego wątpisz? :)
Ty byś różnicował?

Co du drugiej części - ale dresy na ulicy to jedyny możliwy problem.
W takim przypadku to facetowi też bym radziła olać - z patologia nie ma co się w dawac w pyskówki, szkoda ryzykować. Bez względu na to, czy jesteś facetem
  • Odpowiedz
@agaja Co do chłopaka i dlaczego kazałbym mu "odpyskować" - miałoby to na celu budowanie wiary w siebie, między innymi. Wierzę że wyrósł by z niego kumaty gość, który by umiał rozeznać w jakiej sytuacji się znalazł i co należy robić. Natomiast dziewczynka oczywiście że nie miałaby zabronionych komentarzy, ale jej radziłbym się skupić na nieprzejmowaniu się zaczepkami... itd.

Awaryjnie w takiej sytuacji miałbym Monopoly albo jeszcze lepiej Eurobusiness. Puzzle też
  • Odpowiedz
  • 0
@alma_ Ciąza - konsultacja uroginekologiczna w trakcie i po ciąży. EMG i ewentualne dobranie i nauka cwiczen przez fizjoterapeutę.
  • Odpowiedz
@PanStanislaw: aaa, chodziło Ci że wspólnie, ok, bo zrozumiałam czy dla i chłopca i dziewczynki pod kątem różnicowania płci.
Czyi że to rodzeństwo jest, ok.
To nie, to raczej dla każdego po jednym, tak jak mówisz, puzzle też czy gry żeby mieli swoje.
Choć z drugiej strony być może większą grę wspólnie a do tego jakoś drobiazg dla każdego osobno ;)

miałoby to na celu budowanie wiary w siebie,
  • Odpowiedz
@agaja: >Przyznam, że ja bym wolała bardziej skupiać się na indywidualnych predyspozycjach dziecka, na jego >charakterze niż na tym, czy jest chłopcem, czy dziewczynka..

Otóż to, dla mnie ważniejsze by było czy mam do czynienia z introwertykiem czy ekstrawertykiem :)
  • Odpowiedz
@BorowikSzatanski: popre przedmowce, ze dobra (ale dobra a nie najbliższa xD)szkola rodzenia (u mnie na NFZ, ale nie wjem jak to u Ciebie będzie) to świetna sprawa. U mnie na kazfy temat byl osovny specjalista, przyjazna atmosferą wiec o wszystko wypytasz.
  • Odpowiedz
  • 2
@Maika Zadzwoń do szpitala jednoimiennego z oddziałem ginekologii. Poproś o pomoc. Powiedz onutracie wagi i nieprzyjmowaniu pokarmów.

Powinnas miec wdrozoną suplementację witamin pod kontrolą lekarza (jest to jedna z metod leczenia niepowsciagliwych wymiotów). Byc może konieczne sa leki.

Nie bagatelizuj tego naprawde.
  • Odpowiedz