Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 96
@splinter96:

A co nie obraża polskiego katolika?


Znajdzie się pare rzeczy. Np pedofilia w kosciele, bo jakoś nie widzę, żeby robili cokolwiek żeby rozwiązać ten problem
  • Odpowiedz
@splinter96 Po Terlikowskim czuć że zawiódł się polskim Kościołem, sam jest bardzo gorliwym katolikiem jednak stracił już w wiarę w Kościół im. Tadeusza Rydzyka. Bardzo dobrze punktuje wady naszych duchownych z katolickiego punktu widzenia.
  • Odpowiedz
@Emerkaes: Tradycja w rozumieniu teologicznym i używane w tym kontekście jak zrobił to Terlikowski, ma zupełnie inne znaczenie niż "tradycja lepienia pierogów przez babcię na wigilię"

Pisana z dużej litery Tradycja, w teologicznym przekazie odnosi się do sukcesji apostolskiej i nauczania ojców kościoła (nawiasem mówiąc do Tradycji Apostolskiej). Ta zaś była niezmienna od początku istnienia Chrześcijaństwa - bo bazowała zawsze w obrębie prawd objawionych zawartych w Credo.
  • Odpowiedz
@splinter96: We wczorajszej "POLITYCE" jest wywiad z Terlikowskim, w którym mówi on takie rzeczy, że aż gały wychodzą, w sensie: nigdy bym się nie spodziewał, że przejdzie taką ewolucję poglądów. Przykład? "Jestem gotów przeprosić Annę Grodzką".
  • Odpowiedz
@splinter96: Terlikowski jako jeden z niewielu katolików w mainstreamie, kieruje się katechizmem a nie ślepym nawaleniem w tych którzy nie wierzą w to co on. Co pokazał nieraz ostro krytykując polski Kościół za ukrywanie pedofilii.
  • Odpowiedz
@mhrok87: dzięki za doinformowanie
Chyba nawet miałem to dawno temu na religii ale przepadło w chaosie
Teraz poszukam gdzie taki stan rzeczy dotyczący związków jednopłciowych jest poruszony
  • Odpowiedz
Teraz poszukam gdzie taki stan rzeczy dotyczący związków jednopłciowych jest poruszony


@Emerkaes: też kiedyś to badałem do pracy magisterskiej, ta przesłanka by kościół udzielał ślubów jednopłciowych, czy nawet groby par jednopłciowych które by mogły na to wskazywać - to nadal tylko przesłanka, to tak naprawdę dowód na nic

Patrząc na nauczanie kościoła, a więc właśnie nauczanie świętych, orzeczenia soborów, ojców kościoła - temat wydaje się ślepą uliczką. Od początków istnienia kościoła,
  • Odpowiedz
@Emerkaes: Temat jest szeroki, w dużym skrócie opisany jest tutaj:

Penalizacja kontaktów homoseksualnych

Warto podkreślić że jedynym państwem w Europie które nigdy nie karało za tego typu zjawiska, była nasza Polska. Wszędzie indziej, homoseksualizm był karany i ścigany przez organy państwowe, aż do współczesności.
W USA np, prześladowania społeczności LGBT rozpoczęły wydarzenia w Stonewall - a był to przecież 1969 rok.

I ja biorąc pod uwagę właśnie wszystkie inne te przesłanki,
  • Odpowiedz
Warto podkreślić że jedynym państwem w Europie które nigdy nie karało za tego typu zjawiska, była nasza Polska


@mhrok87: Przecież to jest bzdet do kwadratu choćby dlatego, że prawa magdeburskie w swojej odsłonie XVI penalizowały sodomię i zrównywały ją z zoofilią, a Janusz Aleksander Sanguszko został skazany za de facto homoseksualizm i związek z Kazimierzem Chylińskim dwa wieki później. Tutaj opisano historię tego romansu i procesu. Ile te głupoty można powtarzać?
  • Odpowiedz
@shadowboxer: nie podejmę się debaty historycznej z tobą - muszę doczytać i zrozumieć z skąd u Ciebie tyle przekłamań historycznych (podejrzewam że studiowałeś historię w Moskwie) - na tego rodzaju twierdzenia które tu rzucasz otwiera mi się nóż w kieszeni, spróbuję w przyszłości odpowiedzieć na te twoje kalumnie, póki co nie mogę sprostać zdziwieniu że ktoś stawia tego rodzaju tezy
  • Odpowiedz