Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 43
#chwalesie
W końcu udało mi się #makro.

Wiadomo fotografować #rozowepaski zawsze spoko, ale na tym świat się nie kończy xD

Miałem zawsze problem. Kupiłem pierścienie, które oddalają obiektyw od matrycy. Ale dały mi #!$%@? mydło i brak ostrości. Ogólnie tandeta za 170 pln, niby mają styki, że można by ustawić przyslone i łapać ostrość, ale to nigdy nie działało.
Dosłownie miesiąc temu kupiłem adapter odwrotnego mocowania obiektywu. Wiecie, że mogę odwrócić obiektyw i to daje z 10x powiększenia. (Coś jak patrzenie w lornetkę w odwrotna stronę) Ale nadal brzydko, rozmazane i mydło. Zastanawiałem co robię nie tak.
Przysłona.
Wszyscy robią makro fotki, albo profesjonalnymi obiektywami, albo tymi starymi obiektywami typu helios z Zenita. Te nowsze marko obiektywy nie robią problemu, bo można w nich ustawiać co się chce. Te stare natomiast miały, bardzo fajna opcje, której naprawdę szkoda, że w nowych obiektywach nie ma. Mianowicie jest to pierścień którym ustawia się wartość przysłony. Do tego oczywiście drugi pierścień od ostrości. Żaden nowy obiektyw nie ma dwóch pierścieni. (No chyba że zoom) Ale nie ma w nowych obiektywach pierścienia od przyslony, ustawiamy ją tylko w aparacie. No i znalazłem trik na jakimś forum jak zamknąć przyslone w nowych obiektywach kiedy nie są podłączone do aparatu. No i tako.
Ustawiamy czas na BULB, a przyslone na jaką chcemy (u mnie jest to f9). Trzymając spust migawki odblokowujemy bagnet i zdejmujemy obiektyw z zamkniętą przysłoną.

Imgur
Instagram

#fotografia #natura #ciekawostki
OhPeto - #chwalesie 
W końcu udało mi się #makro.

Wiadomo fotografować #rozowepaski ...

źródło: comment_1597472637IHBMfIWqgMHh7nVHLrenS1.jpg

Pobierz
  • 29
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nieugnesie: Kiedy ściągasz obiektyw z bagnetu automatycznie otwiera się przysłona do maksymalnej wartości. U mnie jest to f2. Mój problem polegał na tym żeby ściągnąć ten obiektyw z zamkniętą przysłoną np na f11.
Przysłonę zamykasz w opcjach aparatu. Nie ma na nowych obiektywach możliwości zamknięcia przyslony kiedy go trzymasz w ręku, bez aparatu.
To jest ten trik:

Ustawiamy czas na BULB, a przyslone na jaką chcemy (u mnie jest to
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nieugnesie: Nie robisz żadnego zdjęcia w trakcie tej operacji. Zdjęcie wykonujesz dopiero po zapięciu na bagnet odwróconego obiektywu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kubanczyk92: Dzięki Mirku, na pewno będę się za czymś rozglądał, bo jakość Twojego zdjęcia jest powalająca. Rozumiem, że to zrobiłeś heliosem wpiętym do cyfrowej lustrzanki?
  • Odpowiedz
@OhPeto: Ok. już teraz rozumiem. Ale aż z ciekawości sprawdziłem, czy rzeczywiście tak zadziała, bo byłem przekonany, że bez zasilania przysłona się otworzy z powrotem. No ale rzeczywiście u mnie było tak jak piszesz (Sony + obiektyw Sigma)
  • Odpowiedz
@OhPeto: Polecam Ci wybrac, ktorys z tych Schneider Kreuznach Apo-Componon HM 90 mm f/4.5, Schneider Kreuznach Componon 35 mm f/4 lub Schneider Kreuznach Componon 28 mm f/4. Ja kilka lat temu 28mm dorwalem za 120zl na olx bo ludZie nie wiedza co sprzedaja. Polecam poczytac tez cos o stackowaniu bo najlepsze efekty mozna uzyskac ta technika no i bylo takie forum makropasja org gdzie uzytkownicy sluza pomoca w tym temacie
  • Odpowiedz